Haber Detayı
19 Nisan 2021 - Pazartesi 17:33
 
BİNGÖL’DE EN ÇOK HANGİ YAZAR TAKİP EDİLİYOR?
İdefix’in 6 aylık kitap satış verilerine göre, Bingöl’de en çok takip edilen yazar Stefan Zweig oldu.
KÜLTÜR Haberi
BİNGÖL’DE EN ÇOK HANGİ YAZAR TAKİP EDİLİYOR?

Kitap satış sitesi idefix.com üzerinden son 6 ayda gerçekleştirilen siparişler göz önüne alınarak hazırlanan okuma listesi  verilerine göre, Bingöl’de kitap okuma oranı düşük. Kitap okuma konusunda 81 il içerisinde 68. sırada yer alan Bingöl’de, en sevilen 3 yazarın Stefan Zweig, Lev Nikolayeviç Tolstoy ve Fyodor Mihayloviç Dostoyevski olduğu belirtildi.

Türkiye genelinde ise; Stefan Zweig, Zülfü Livaneli ve Yuval Noah Harari, birçok şehirde en çok sevilen yazarlar arasında bulunuyor.

İdefix tarafından gerçekleştirilen okuma endeksi sonucunda 2,08 okuma endeksi ile Ankara, Türkiye’nin en çok kitap okuyan şehirleri listesinde başı çekiyor. Ankara’yı 1,92 okuma endeksi ile İstanbul takip ediyor. Listenin 3. sırasında ise 1,54 okuma endeksiyle Eskişehir bulunuyor. İzmir, Tunceli, Muğla, Çanakkale, Karabük, Kocaeli ve Kırklareli de sırasıyla en çok kitap okuyan 10 şehir arasında yer alıyor. Ege, Marmara, Akdeniz Bölgeleri ve Anadolu Bölgesinin batı bölümü en çok kitap okuyan yerler olarak dikkat çekiyor. İç Anadolu Bölgesinin belli bölümleri, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu’daki şehirlerin önemli bir kısmı daha az kitap okuyor. Bu bölümde bulunan Şanlıurfa, Yozgat, Diyarbakır ve Siirt gibi illerin büyük bir çoğunluğu okuma endeksi anlamında diğer şehirlerin altında kalıyor.

DAHA ÇOK HANGİ YAZARLAR VE YAYINEVLERİ TERCİH EDİLİYOR?

Ülke genelinde Stefan Zweig, Zülfü Livaneli ve Yuval Noah Harari, birçok şehirde en çok sevilen yazarlar arasında bulunuyor. Sabahattin Ali, Yaşar Kemal ve Jules Verne gibi isimler de okurlar tarafından sevilen diğer yazarlar arasında öne çıkıyor. İş Bankası Kültür Yayınları, Can Yayınları ve Yapı Kredi Yayınları da en çok tercih edilen yayınevleri arasında dikkat çekiyor.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BİNGÖL’DE, EN, ÇOK, HANGİ, YAZAR, TAKİP, EDİLİYOR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı