Haber Detayı
09 Şubat 2019 - Cumartesi 00:49
 
Bingöl’de öncelik yayanın değil, araçların
İçişleri Bakanlığınca 2019 yılının "Yaya Öncelikli Trafik Yılı" ilan edilmesinin ardından ülke genelinde "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla başlatılan çalışmalarda Bingöl’de yayalara öncelik verilmediği görüldü.
GÜNDEM Haberi
Bingöl’de öncelik yayanın değil, araçların

Karayolları Trafik Kanunu'nun 74. maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle trafikteki can kayıplarının yaklaşık yüzde 23'ünü oluşturan yayaya çarpma şeklindeki kazalara yönelik önemli bir adım atılarak "Yaya Öncelikli Trafik" anlayışı yasal bir zemine oturtuldu.

Düzenlemeye göre bundan böyle araç sürücüleri, görevli veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa durarak ilk geçiş hakkını onlara vermek zorunda olacak.

BİNGÖL’DE UYGULANMIYOR

Ülke genelinde başlatılan ve Bingöl’de de düzenlenen etkinlikle başlatılan "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" uygulamasında öncelik araçların olduğu görüldü.

Yaya yoluna giren yayaya, araçların yol vermediği, zaman zaman kaza risklerin yaşandığı görülürken, uygulamanın tam anlamıyla hayata geçmesi için denetimlerin yapılması gerekiyor.

Özelikle Bingöl kent merkezindeki Genç Caddesi Dörtyol kavşağı ile PTT kavşağında hiçbir şekilde araç sürücülerinin yayaya öncelik vermediği ve uygulamaya uymadığı görüldü.

Yaşanan duruma tepki gösteren bazı yayalar, emniyetin mobeseler ve trafik ekipleri yardımıyla denetimleri artmasını istedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bingöl’de, öncelik, yayanın, değil,, araçların,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Bingöl’de öncelik yayanın değil, araçların
Yorumlar
Haber Yazılımı