Haber Detayı
05 Haziran 2022 - Pazar 16:50
 
“BİNGÖL’DE SİYASETÇİ OLSAM SOKAĞA ÇIKMAYA UTANIRDIM”
Bingöl’de işe alımlarda üç siyasetçinin isminin geçtiğini belirten Hakverdi, “Torpil ne demek? Yakınını işe aldırmak ne demek? Bingöl gibi bir yerde torpille işe alım yapılıyorsa yazıklar olsun o siyasetçilere. “Bingöl’de siyasetçi olsam sokağa çıkmaya utanırdım” dedi.
SİYASET Haberi
“BİNGÖL’DE SİYASETÇİ OLSAM SOKAĞA ÇIKMAYA UTANIRDIM”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla CHP’nin 102 milletvekili, 51 ilde eş zamanlı olarak ziyaretler gerçekleştiriyor. Bu kapsamda, Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ve Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık Bingöl’e geldi.

Bingöl’de çeşitli ziyaretlerde bulunan milletvekilleri, basın mensuplarıyla da bir araya geldi. Piramit Cafe’de düzenlenen basın toplantısında konuşan CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, “Bingöl’de siyasetçi olsam sokağa çıkmaya utanırdım” dedi.

Bingöl ziyaretlerinde birçok sorunla karşılaştıklarını ifade eden Hakverdi, “Ben Bingöl’e ilk kez geliyorum. Hem doğası, hem misafirperverliği ile Bingöl’ü çok beğendim. Bingöl’de belli başlı sorunları ziyaretimizde tespit ettik. Pazartesi gününe kadar yapacağımız ziyaretlerle de tespit etmeye devam edeceğiz. Bingöl’ün sorunu aslında Türkiye’nin de sorunu. Türkiye genelinde yaşanan sorun Bingöl’de de görülüyor. Özellikle ekonomik pahalılık, enflasyon, işsizlik, yoksulluk ve yolsuzluk ve adam kayırma özellikle Bingöl’de de yoğun şekilde görülüyor” dedi.

“BENZİN BİNGÖL’DE DAHA PAHALI”

Bingöl’de benzin fiyatlarının diğer illere göre daha pahalı olmasına şaşırdığını ifade eden Hakverdi, şunları söyledi: “Bingöl’de benzin diğer illerden 1 lira daha fazlaymış. Bu bana ilginç geldi. Bingöl’ün yakıt transferi mi pahalıdır, başka bir şey mi sebebi neyse özellikle benzin 25-26 lira, burada 27 lira olmuş. Bu da ilginç bir tespit. Bingöllülerin kaderi midir, başka bir şey midir? Zaten pahalı. Geçen yıl 6-7 lira olan benzin bu yıl 26-27 lira olmuş durumda. Sadece benzin değil, gıda ürünleri ve saire de çok pahalı. TÜİK, enflasyonu yüzde 73,5 olarak açıklamış. Geçen yıl ile bu arasında özellikle zorunlu tüketim malzemelerine baktığımızda en az yüzde 100 fark var. Yüzde 200, yüzde 300 fark olan var. ENAG da enflasyonun yüzde 160’larda olduğunu açıkladı. Ama vatandaş artık TÜİK’in yaptığı bu enflasyon açıklamalarına hiç itibar etmiyor. Köklü bir kurum, maalesef itibarsız bir kurum haline geldi.”

“BEN BİNGÖL’DE SİYASETÇİ OLSAM SOKAĞA ÇIKMAYA UTANIRDIM”

Bingöl görüştüğü vatandaşların 3 siyasetçiden bahsettiğini belirten Hak verdi,

 “2 AK Partili Milletvekili ve bir belediye başkanından bahsediliyor. Kahvelerde, sokaklarda, özellikle bu iki siyasinin ve belediye başkanının yakınlarına işe alımlarda öncülük sağlandığı, özel olarak isim verildiği, bunlara yakın eş, dost, akrabalarının işe alındığına dair öyle yoğun şikayet aldım ki. Bir değil, beş değil bu şikayetler. Gerçekliğini biz de araştıracağız. Bilgi edinme hakkı ile il başkanlığımız sormuş, cevap bile vermemişler. Oysa ki cevap verme zorunlulukları var. Bu işe alımlar hangi yöntemlerle yapıldı, hangi liyakat esasları uygulandı, bir sınav yapıldı mı, bunlara hiç cevap vermemişler. Biz de soracağız bunları, meclis kürsüsünde de dile getireceğim. Yazık değil mi, 3 siyasinin referansıyla, yakınlıkla, birebir ilişkiyle, akrabalıkla işe alımların bu kadar ayyuka çıkması. 

Ben Bingöl’de siyaset yapsam, sokağa çıkmaya utanırım. Torpil ne demek? Yakınını işe aldırmak ne demek? Bingöl gibi bir yerde torpille işe alım yapılıyorsa yazıklar olsun o siyasetçilere” diye konuştu.

“BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ DEĞİL, ŞABAN ÜNİVERSİTESİ”

Bingöl Üniversitesinde de torpil iddialarının olduğunu ifade eden Hakverdi, şöyle devam etti: “Başka bir torpil hususu daha var, burada bir üniversite var. Bingöl Üniversitesi ismi ama kahvelerde gençler, üniversitenin adı ‘Şaban Üniversitesi’ olsun dediler. Ne demek Şaban Üniversitesi dedim, dediler ki; burada bakanlık yapan şimdiki milletvekili Şaban Köyündenmiş, hep köylüleri, yakınları üniversite kadrolarında yer almışlar. Böyle torpil olur mu? Üniversite bilim yuvasıdır. Bu işten bilen, anlayan, liyakatlı eğitimcilerin oraya yerleşmesi gerekiyor. Benim akraban, partilim, işte nasıl çürür kurumlar, böyle çürür. Cumhuriyet nasıl çürür? Liyakatsiz bürokratlar atarsanız çürür. Ülke iyiye gitmiyor. Bunu şakşakçılıkla değil, kaygıyla söylüyoruz ve iyiye gitmesi için mücadele ediyoruz.

Bugün geldiğimiz noktada ülkenin her yerinde ekonomik sıkıntılar baş göstermiş. İşsizlik baş göstermiş. Evet pandemi yaşandı ama herkes pandemi yaşadı. Rusya ile Ukrayna savaşıyor enflasyonları 16-17 seviyesinde, bizde 160-170. Biz savaşta mıyız?”

“BİNGÖL’ÜN DİĞER BİR SORUNU UYUŞTURUCU”

Bingöl’de önemli sorunlardan birinin uyuşturucu olduğunu ifade eden Hakverdi, şunları söyledi: “Kahvehanelerde, gençler arasında uyuşturucu kullanım yaşının da oldukça düştüğü konuşuluyor. Ülke genelinin ortalamasının çok daha üstünde bir uyuşturucudan bahsediliyor. Bu durum Bingöl için vahim bir durum.”

En geç bir yıl içerisinde seçim olacağını hatırlatan Hakverdi, “Ben sokakta görüyorum ki Bingöl AK Parti’ye ciddi anlamda oy vermiş, gerçekten gönül vermiş. Bakıyorum bu dönüm birçok kişi;  ‘Vekilim oy verdim, geçen dönem ve önceki dönem oy verdim, ama bir daha verirsem elim kırılsın’ diyen o kadar çok vatandaşla karşılaştımki. Vatandaş Bingöl’de de AK Parti’den vazgeçmiş. İnşallah tercihleri olmak isteriz. Yeniden güzel, aydınlık ve adil bir ülkeyi kurmak için birlikte, onlarla istişare ederek çalışmak isteriz. Bu yüzden buradayız” diye konuştu.

“BİNGÖL BAKAN VERMİŞ, HALA SORUNLAR DEVAM EDİYOR”

Bingöl-Yedisu ve Sancak yolu ile ilgili şikayetlerle de karşılaştığını belirten Hakverdi, şunları söyledi: “Yedisu-Kiğı yolu 10 yıldır yapılmamış. Böyle bir şikayet aldım. Bir de Sancak yolu çökmüş, yapılmıyormuş. Hastane ile ilgili de doktorlarımız yok, özellikle Elazığ’a gidiyoruz diye şikayetler var. Bingöl’e bunlar yapılmaz mı? Bingöl AK Parti’ye buradan Bakan vermiş. Bakan vermiş ama hala bu sorunlar devam ediyorsa Bingöl halkının da bu dönem doğru olanı yapacağından eminim.”

(Haber Merkezi)

Kaynak: Editör:
Etiketler: “BİNGÖL’DE, SİYASETÇİ, OLSAM, SOKAĞA, ÇIKMAYA, UTANIRDIM”,
Yorumlar
Haber Yazılımı