Haber Detayı
30 Kasım 2019 - Cumartesi 00:34 Bu haber 1386 kez okundu
 
Bingöl’deki enkazı kaldırın o zaman!
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye 2023 Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, "Bedeli ne olursa olsun kentsel dönüşümü yapacağız" ifadelerini kulandı. Ancak Bingöl’de kentsel dönüşüm enkazı 3 yıldır yerde bekliyor, kurban kesilerek temel atılmasına rağmen, projenin maliyetinin arttığı belirtilerek çalışma başlatılmıyor.
GÜNDEM Haberi
Bingöl’deki enkazı kaldırın o zaman!

Geçtiğimiz ay Bingöl’e gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili olarak, projenin bu haliyle yürütülemeyeceğini, maliyetinin yüksek olduğunu, konutların TOKİ tarafından yapılıp herkese evinin metrekaresi kadar konut verileceğini ve büyük ev almak isteyen vatandaşların TOKİ’ye borçlandırılacağını söyledi.

Daha önce belediye ile hak sahipleri arasında yapılan sözleşmenin gereklerini yerine getiremeyeceklerini belirten Bakan Kurum, diğer taraftan Türkiye 2023 Zirvesi'nde "Bedeli ne olursa olsun kentsel dönüşümü yapacağız" diyor.

Bakan Kurum’un sözünün arkasında durması ve bedeli ne olursa olsun Bingöl’de ortada bırakılan enkazın kaldırılması konusunda biran önce çalışma başlatılması isteniyor.

"İNSAN MERKEZLİ KENTSEL DÖNÜŞÜMLE MARKA ŞEHİRLERİ İNŞA EDECEĞİZ"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye’de bugün 75 milyon 666 bin vatandaşın şehirlerde, 6 milyon 337 bin vatandaşın ise köylerde yaşadığını kaydetti.

Dünya'daki çevre ve şehirciliğe dair gelinen bu noktayı, Türkiye'nin bu gelişmeleri gittikçe kalabalıklaşan şehirlere nasıl yansıtacağını 2019'da Ocak'ta Antalya'da düzenledikleri "2023'e Doğru Türkiye'de Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı"nda masaya yatırdıklarını ve şehirlere dair 127 hedefi ortaya koyduklarını aktaran Kurum, "Tarımdan sanayiye, ulaşımdan yeşil alanlara kadar şehirlerimizin 100 yıllık planlamalarını yapmak için Türkiye Mekansal Strateji Planı'nı ortaya koyuyoruz, 2020 yılı içerisinde bu planı tamamlayacağız. İnsan merkezli bir kentsel dönüşümle; afetlere hazır, kimlikli, kişilikli, engelli dostu marka şehirleri inşa etmek istiyoruz. Coğrafi bilgi sistemlerini geliştiriyor, şehirlerimizin dijital dönüşümünü tamamlayacak adımları atıyoruz. Enerji verimli, sıfır atık uyumlu ve akıllı teknolojilerle donatılmış yapılar inşa ediyoruz." ifadelerini kullandı.

İklim değişikliğiyle mücadele kapsamında "Sıfır Atık" çatısı altında yüzlerce yeni çevre projesi yürüttüklerini, yüzlerce millet bahçesi, onlarca ekolojik koridor ve milyonlarca metrekare yeşil alan ürettiklerini anlatan Kurum, Türkiye'nin doğal koruma alanı büyüklüğünü yüzde 9'dan yüzde 17'ye çıkardıklarını, özellikle doğal, kültürel ve tarihi zenginliklere sahip olan marka şehirleri korumak için imara aykırı yapılarla mücadele ettiklerini vurguladı.

Bakan Kurum, yeni binalarda emisyon azaltımı odaklı akıllı bina teknolojilerini, sıfır atık uygulamalarını, enerji verimliliğini arttıran malzemeleri kullandıklarını, hem uygulamaları hem de mevzuatları bu yöne kanalize ettiklerini ifade etti.

Kentsel dönüşümün Türkiye'nin en önemli problemlerinden biri olduğunu belirten Kurum, yıllık ortalama 23 bin deprem yaşandığını, nüfusun yüzde 71'inin riskli bölgelerde ikamet ettiğini, çocukların fay hatları üzerinde oynadığını, ailelerin fay hatları üzerinde yaşadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Bedeli ne olursa olsun kentsel dönüşümü yapacağız." sözünü anımsatan Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu hedef doğrultusunda bugüne kadar 1 milyon 350 bin konutun dönüşümünü sağladık. Bu projelere 13 milyar lira kaynak aktardık. Bununla birlikte kira ve faiz yardımı, hibe, kamulaştırma gibi birçok destek verdik. Kentsel dönüşümle ilgili hedeflerimizi belirledik. 1,5 milyon acil öncelikli dönüştürülmesi gereken konut var. Her yıl 300 bin konut dönüştürmek suretiyle 5 yıl içerisinde bu dönüşüm sürecini tamamlamak istiyoruz. Yine Hazine ve Maliye Bakanlığı'yla birlikte tüm şehirlerimizi, alt ve orta gelir grubundaki vatandaşlarımızı ilgilendiren çok önemli bir projeyi hazırlıyoruz. Kentsel dönüşüm noktasında yıllık 100-150 bin hedefimizin olacağı çok anlamı bir projeyi gerçekleştireceğiz. 300 bin hedefin bir kısmını biz gerçekleştireceğiz ki bu yıl 25 bini İstanbul'da olmak üzere 65 bin konutun dönüşümüzü başlattık. İstiyoruz ki 2023'te ülkemiz her alanda dünyayla yarışır bir ülke haline gelsin."

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bingöl’deki, enkazı, kaldırın, o, zaman!,
Yorumlar
Haber Yazılımı