Haber Detayı
12 Eylül 2022 - Pazartesi 18:15
 
BİNGÖL’DEKİ HASTANELERDE DOKTOR YETERSİZLİĞİ
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Bingöl’deki hastanelerde doktor yetersizliği olduğunu belirterek konusu meclise taşıdı.
SİYASET Haberi
BİNGÖL’DEKİ HASTANELERDE DOKTOR YETERSİZLİĞİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından cevaplandırılması istemiyle meclise soru önergesi veren Aydemir, “Bingöl Devlet Hastanesi, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesindeki yetersiz kadrolar, hastaları ve hasta yakınlarını mağdur ediyor” dedi.

Aydemir, soru önergesinde şu ifadelere yer verdi: “Daha önce de bakanlığınıza taşıdığımız doktor ve ekipman yetersizliğinden kaynaklanan sorunlar giderilmediği gibi her geçen gün sıkıntıların büyüdüğü gözlemlenmektedir. Çözülemeyen sorunlar içerisinde halkımızı en çok mağdur eden konu sevkler. Doktor yetersizliğinden dolayı en basit işlemlerde bile sevk edildiklerini iddia eden Bingöl halkının, sevk edilirken kabul görme konusunda da bir hayli problem yaşadıkları ifade edilmektedir. Geçtiğimiz günlerde yine bir hasta ile ilgili hususta, ameliyatının riskli olmasından dolayı Bingöl Devlet Hastanesinden Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edilen bir hastaya doktorun kendisine bakmak zorunda olmadığı ve tedavi etmeyeceğini ifade ettiği iddiası tarafımıza ulaşmıştır. Hasta yakınının aktardıklarına göre; doktorun tepkisi üzerine bakanlığınızın Sağlık İletişimi Daire Başkanlığı ile görüşüldüğü aynı tepkiyi onlarında gösterdiği ifade edilmiştir. Başta hastaya bakmayan doktor olmak üzere İletişim Başkanlığınız da konuyla ilgilenen kişilerin soruşturulması ve bir daha benzer bir durumun yaşanmasının önüne geçilmesi gerekmektedir. Yoksul ailelerimizin hem tedavi görmemeleri hem de maddi anlamda yaşadıkları bu mağduriyetler, Bingöl'de ki Hastanelerde yaşanan sorunların, eksiklerin giderilmesi ile bir nebze hafifleyecektir.

Bu bağlamda;

-Bingöl'de ki Hastanelerde başta doktor olmak üzere, ekipman eksikliği ile ilgili tarafınıza ulaşmış bir bilgi var mıdır?

-Sevklerde yaşanan yoğunluğa nasıl çözüm bulacaksınız?

-Sevk edilen hastalara harcırah ödemelerinde bir iyileştirme olacak mı?

-Sevk kabul konusunda birçok hasta mağdur edilmekte, bu konuyu çözmek için bir çalışmanız olacak mı?

-Diyarbakır Dicle Üniversitesinde hastaya bakmayan doktor hakkında bir soruşturmanız olacak mı?

-Sağlık İletişimi Daire Başkanlığınızda görev yapan kişilerin hastalara yardım etmek yerine ters ve sert bir tutum sergiledikleri iddiaları ile ilgili bir soruşturma başlatacak mısınız?

-Bingöl Halkının yaşadıkları mağduriyetleri giderecek adımlar atacak mısınız?”

Kaynak: Editör:
Etiketler: BİNGÖL’DEKİ, HASTANELERDE, DOKTOR, YETERSİZLİĞİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı