Haber Detayı
24 Mart 2020 - Salı 00:20 Bu haber 232 kez okundu
 
Bingöl’den İdlib’e 12 tır yardım
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) ve Bingöl Müftülüğü tarafından İdlib’e yönelik sürdürülen yardım kampanyası kapsamında bölgeye 12 tır insani yardım malzemesi gönderildi.
GÜNDEM Haberi
Bingöl’den İdlib’e 12 tır yardım

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) ve Bingöl Müftülüğü tarafından İdlib’e yardım için başlatılan kampanya kapsamında 12 tır yardım toplandı. Yardım tırları bölgeye hareket etmeden önce Kervansaray mevkiinde uğurlama töreni düzenlendi.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan törende konuşan Vali Kadir Ekinci, Bingöllü hayırseverleri yardımları için teşekkür etti.

Vali Ekinci, şunları söyledi: “Bugün İdlib’de büyük bir insanlık dramı yaşanmaktadır. Kadın, çocuk ve savunmasız sivillerden oluşan önemli bir nüfus bombardıman ve saldırılar altında hayatını devam ettirmeye çalışıyor. İnsanlar can güvenliği, açlık, susuzluk, barınma ve salgın hastalık sorunları ile karşı karşıyalar. Bu trajedi karşısında, ülkemizde hamdolsun zaman kaybedilmeden harekete geçilmiş, farklı organizasyonlarla İdlib’deki kardeşlerimizin acılarını hafifletmeye, insani ihtiyaçlarını karşılamaya dönük süreçler yaşanmaktadır.

Aynı şekilde Bingöllü hayırsever kardeşlerimiz de İdlib konusunda bir duyarlılık ortaya koymuşlardır. Daima mazlumun ve mağdurun yanında olan Bingöllü hemşehrilerimiz İdlib konusunda duyarsız kalmamış, 12 tır insani yardım malzemesi ile duyarlılıklarını ortaya koymuşlardır. Dün Bosna’ya, Arakan’a, Somali’ye, Sudan’a, Yemen’e kardeşlik elini uzatan Bingöllü hayırseverler bugün de büyük bir yardımlaşma ve dayanışma örnekliği sergileyerek İdlib’deki kardeşlerinin yanında olduklarını göstermişlerdir. İdlib’de yaşanan zulme sessiz ve ilgisiz kalmayarak yardım kampanyasına destek veren tüm Bingöllü hayırseverlere teşekkür ediyorum” dedi.

“İdlib İçin Yolun İyilik Olsun” sloganıyla sürdürülen yardım kampanyası kapsamında 12 tır insani yardım toplandığını aktaran Müftü Muharrem Genç ise “Bölgede acil ihtiyaçlar var. Battaniye ve muhtelif gıda malzemeleri taşıyan 12 tırı bu gün yolcu ediyoruz. Yardım malzemeleri en kısa süre içinde İdlip bölgesine götürülecek. Orada ölüm kalım mücadelesi veren mazlumlara elimizden geldiği kadar destek olmaya devam edeceğiz” dedi.

Okunan duaların ardından yardım tırları yola çıktı. Uğurlama törenine Vali Kadir Ekinci’nin yanı sıra Belediye Başkanı Erdal Aydemir, İl Müftüsü Muharrem Genç katıldı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bingöl’den, İdlib’e, 12, tır, yardım,
Yorumlar
Haber Yazılımı