Haber Detayı
17 Kasım 2020 - Salı 18:57
 
Bingöl doğasında toplayıcılık kültürü belgesel oldu
Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2020 başlıyor. Festival’de Bingöl’de çekilen ‘Toplayıcılar’ belgeseli de izleyicilerle buluşuyor.
GÜNDEM Haberi
Bingöl doğasında toplayıcılık kültürü belgesel oldu

Haber: Ömer ŞANLI

2008 yılından bu yana etki odaklı seçkisiyle izleyiciyi dönüşüm için harekete davet eden Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, içinden geçtiğimiz olağanüstü dönemde gezegenimizin değişim çağrısına kulak vermek üzere 19-22 Kasım 2020 tarihlerinde İstanbul’da Pera Müzesi’nde, 1-6 Aralık tarihlerinde ise Surdurulebiliryasam.net’te tüm Türkiye’de izleyicilerle buluşacak.
Festivalin açılışı 19 Kasım’da; BM tarafından, kuruluşunun 75. yılında ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'nın beşinci yılını kutlamak için yapılmış Milletler Birleşince: Acil Zamanlar için Acil Çözümler (Nations United: Urgent Solutions for Urgent Times) filmi ile gerçekleşecek.
Pera Müzesi’nde seçkiden gösterilecek 20 adet kısa ve uzun metrajlı belgesel sürdürülebilir tarım ve gıda sistemleri, tohum, onarıcı hayvancılık, su hakkı, iklim değişikliği ve göç, altın madenciliği ve atıklar, mega yangınlar, biyoçeşitlilik, doğa koruma ve yabani hayat, sosyal girişimcilik, sürdürülebilir ekonomi gibi çok geniş yelpazede temayı ve yaklaşımı barındırıyor.
SYFF2020 seçkisi, sürdürülebilir yaşamın ancak gezegendeki tüm canlıların yaşam ortamı ve koşulları sürdürülebilir olduğunda mümkün olduğunu; iyi olmamız için mevsimin, havanın, suyun, toprağın, yabanın, çiftçinin, tohumun, ormanın, böceğin, domatesin, komşunun iyi olması gerektiğini hatırlatıyor. 

BİNGÖL’DE ÇEKİLEN BELGESEL DE İZLEYİCİYLE BULUŞACAK

Festival’de Bingöl’de çekilen ‘Toplayıcılar’ belgeseli de izleyicilerle buluşacak. Yönetmenliğini Roni Aran Adıbelli ve Adnan Faruk Turan’ın yaptığı 2020 yapımı belgesel, Ekolojik açıdan oldukça zengin bir coğrafya olan Bingöl bölgesi ve civarında, doğada kendiliğinden yetişen yabani bitki ve mantarların popülasyonuyla birlikte, yöre insanının yaşadığı habitat ile kurduğu ilişkinin hikayesini anlatıyor.

Toplayıcılık kültürünün nesilden nesile aktarılan kadim bilgisi, biyoçeşitlilik, yabani bitki ve mantarların coğrafyaya özgü kullanımları ve mutfak kültürü ile ilişkisi, bitkilerin geleneksel şifa ve tıbbi kullanım alanları, doğa tahribatı gibi konular; bilim insanları, doğa araştırmacıları ve bölge insanları tarafından bu belgesel filmde değerlendiriliyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bingöl, doğasında, toplayıcılık, kültürü, belgesel, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı