Haber Detayı
13 Ocak 2020 - Pazartesi 23:44 Bu haber 1683 kez okundu
 
“Bingöl’e müze yapılsın”
Elazığ Müze Müdürlüğü tarafından Norik Höyük’te 4 bin 500 yıllık biberonların bulunmasının ardından Bingöl’de müze kurulması talebi yeniden dile getirildi. Projesi çizilen müzenin ne zaman yapılacağı merak ediliyor.
GÜNDEM Haberi
“Bingöl’e müze yapılsın”

Bingöl’de yıllardır talep edilen ancak bir türlü yapılamayan müze talebi yeniden gündeme getirildi. Solhan İlçesinde bulunan Norik Höyük’te Elazığ Müze Müdürlüğü tarafından yapılan kazı çalışmalarında daha önce 4 bin 500 yıllık buğday tohumları bulunmuştu. Kazı çalışmaları devam ederken, aynı tarihlere ait biberonlar da gün yüzüne çıkarılmıştı. Höyük’ten çıkarılan buğday tohumları ve biberonlarla birlikte yüzlerce tarihi eser Elazığ Müze Müdürlüğüne götürüldü.

Bingöl’de müze bulunmadığı için tarihi eserler çevre illere götürülürken vatandaşlar Bingöl’de de müze kurulmasını talep ediyor.

Twitter üzerinden müze taleplerini dile getiren vatandaşlar, şu paylaşımlarda bulundu:

-Bugüne kadar Bingöl’de yapılan kazılar sonucunda bulunun bütün tarihi eserleri ve son olarak Solhan Norik Höyük’te yapılan kazı çalışmasında bulunan 4 bin 500 yıllık buğday taneleri ve biberonların, Bingöl’de müze yapılıp orada sergilenmesini istiyoruz.

-Bingöl’de 4500 yıllık Biberon bulundu ne yazık ki başka şehirde sergilenecek çünkü Bingöl’de müze yok.

-Bingöl’de 4500 yıllık Biberon bulunuyor! Biz ne yapıyoruz? Tabi ki Elazığ Müzesine gönderip Elazığ’ın kalkınmasına katkıda bulunuyoruz! Neden mi? Bingöl’de bir Müze yok.

-Bingöl yada Elazığ’da kahveye gidenlerin 5’i kadar müzeye gidecek kitle olsa çoktan müze yapılmıştı. Maalesef müzeye gidecek kitle yok.

-Bundan yıllar önce Bingöl’de dünyanın en büyük kaplumbağası bulundu onu da İzmir’e gönderdiler.

Bingöl’de müze kurulması için proje çalışmalarının yapıldığı biliniyor. Ancak müze yapımının ne zaman başlayacağı konusu belirsiz.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Bingöl’e, müze, yapılsın”,
Yorumlar
Haber Yazılımı