Haber Detayı
26 Mart 2019 - Salı 00:11 Bu haber 4158 kez okundu
 
Bingöl İçin Söyle Klibi Yayınlandı
Bingöl İçin Söyle klibinin üçüncüsü yayınlandı. Klipte bir araya gelen Bingöllü sanatçılar, Rençber Aziz’in ‘Ina Kênek Kumca Ra Wa’ parçasını seslendirdi.
GÜNDEM Haberi
Bingöl İçin Söyle Klibi Yayınlandı

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Fırat Kalkınma Ajansınca ‘2018 yılı Turizm ve Endüstriyel Gelişme Mali Destek Programı’ kapsamında desteklenen 'Bingöl Turizm Değerlerinin Geliştirilmesi ile Turizm Rotası Oluyor' projesi kapsamında yapılan ‘Bingöl İçin Söyle-3 Dil 1 Memleket’ projesinin gala gecesi yapıldı.

İlin doğal güzelliklerini, kültürel yapısını, tarihi ve turistik mekânlarını tanıtıp yaşatmayı hedefleyen ve Türkçe, Zazaca, Kurmanci seslendirilen ‘Bingöl İçin Söyle-3 Dil 1 Memleket’ klibinde Ali Sürmeli ve Bingöllü sanatçılar yer aldı.

Projenin Bingöl Üniversitesi Kongre Merkezinde düzenlenen gala gecesine Vali Kadir Ekinci, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, kurum amirleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programda konuşan Vali Kadir Ekinci, salondakileri Türkçe, Zazaca ve Kurmanci selamlayarak konuşmasına başladı.

“İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzce yürütülen oldukça anlamlı ve bir o kadar da zengin içerikli proje kapsamında hazırlanan klibimizin gala gecesinde sizlerle birlikte olmanın heyecanını ve gururunu yaşıyoruz” diyen Vali Ekinci, “İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzce 'Bingöl Turizm Değerlerinin Geliştirilmesi ile Turizm Rotası Oluyor' projesi kapsamında ‘3 dil 1 memleket’ çalışması gerçekten emekle, sabırla yapılmış ve dinleyenleri yoğun duygulara boğan, notayı tabiatla, tınıyı mekanla buluşturan güzel bir proje. Her köşesi ayrı bir renk, ayrı bir rayiha, ayrı bir ezgi olan Bingöl'ümüzün doğal güzelliklerini, kültürel yapısını, tarihi ve turistik mekanlarını Türkçe, Zazaca ve Kürtçe olmak üzere üç dilde türkülerle tanıtıp, yaşatmayı amaçlayan bu çalışma için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. 

Yaklaşık 1,5 yılda 18.950 km yol kat edilerek 92 ayrı noktadaki çalışmalar ile 146 Bingöl sevdalısının beğenimize sundukları bu nağmeler gerçekten yüreklerimize dokunacak, kalbimizde ve kulaklarımızda unutulmaz yankılar bırakacaktır” diye konuştu.

“ZAZACA’NIN KULLANILMASINI RİCA EDİYORUM”

Zazaca’nın unutulmaya yüz tutmuş diller arasında yer aldığını ifade eden Ekinci, şunları söyledi: “UNESCO'nun unutulmaya yüz tutmuş diller arasına aldığı Zazaca, umarım bu tür faaliyetlerle İnşallah tekrar dirilecektir. Çünkü ‘bizim medeniyetimiz öldüren değil dirilten ve yaşatan bir medeniyettir. Bizler hayat muştulayan bir medeniyetin torunlarıyız. Rabbü-l Alemin bir ayeti kerimesinde, '...dillerinizin ve renklerinizin farklı olması onun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir' diyor. 

Dolayısıyla biz isteriz ki özellikle İslam dünyası unutulan veya unutulmaya yüz tutan dillerin tekrar canlandırılması gayreti içerisinde olsun. Sadece İslam dünyası için değil aynı zamanda tüm dünya için de beklentimiz budur. Çünkü bu diller biliyoruz ki ana dilimizdir. Dolayısıyla ben Zazaca’nın da İnşallah bundan sonra daha aktif bir şekilde kullanılması için özellikle ebeveynlerden rica ediyorum. Gelecek nesillere bu dili aktarmamız lazım. UNESCO bu tespiti yaparken sorunu büyük oranda küreselleşmenin bu dilleri öldürmesine ve ebeveynlerin evlerinde ana dillerini konuşmamasına bağlıyor. İnşallah bundan sonra Bingöl'de yoğun bir şekilde Zazaca konuşulur. Zaza kardeşlerimiz duygularını, düşüncelerini kendi dilleriyle anlatabilirler. İnşallah bizler de en kısa zamanda bu dili öğrenerek halkımızla, halkımızın diliyle konuşuruz. Bu programda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah Zazaca tüm diller gibi yeniden hayat bulur ve yaşayan diller içerisinde olur” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz ise, şunları söyledi: “Önemli bir gala gecesinde bir aradayız. Bingöl için söyle-3 dil 1 memleket. Daha önceden yapılan çalışmalar vardı. Bu proje o çalışmanın  devamı. Öncelikle bu çalışmayı başlatan, emek veren tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Yapımcı Orhan Bayram'ın şahsında ve sanatçılarımız Bora Çoban'ın sahsında bütün ekibe çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu bir basamak olur. Bu proje ile birlikte bunun ötesinde de yeni çalışmalarla yolumuza devam ederiz.”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kasım Barman da, 1,5 yılda tamamlanan proje kapsamında 18.950 kilometre yol kat edildiğini ve başarılı bir projenin oluşturulduğunu belirtti. Barman, “İlimizin tanıtımı için yapılan projelerin devam etmesi adına ilde çeşitli etkinlikler yaparak devam edeceğiz. Bu gibi etkinlikler adına Sayın Valimizin de talimatları ile ilimizde bal, kavurma ve güneşin doğuşu festivalini yapmayı planlıyoruz” dedi. 

Yapılan konuşmaların ardından 'Bingöl İçin Söyle' projesinin önceki dönemlerde yapılan klipleri izlendi. Daha sonra 'Bingöl İçin Söyle 2019 (3 dil bir memleket) klibi seyirci ile buluşturuldu ve büyük beğeni topladı.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bingöl, İçin, Söyle, Klibi, Yayınlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı