Haber Detayı
09 Ekim 2018 - Salı 22:43
 
Bingöl kısa film festivali başladı
İlki geçen yıl yapılan ve büyük ilgi gören Bingöl Kısa Film Festivali'nin ikincisi için törenle başladı.
GÜNDEM Haberi
Bingöl kısa film festivali başladı

Bingöl Valiliği, Bingöl Belediyesi, Bingöl Üniversitesi ve Fırat Kalkınma Ajansı desteğiyle düzenlenen 2. Uluslararası Kısa Fil Festivali, Bingöl Üniversitesi Recep Tayip Erdoğan kongre merkezinde başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Bingöl Valisi Ali Mantı, sinemanın insanı insana insanca anlatma sanatı olduğunu söyledi.

Sinemanın aynı zamanda barışın, özgürlüğün, güzelliğin, emeğin ve saygının ortak dili olduğunu vurgulayan Mantı, şunları söyledi: “Sinema, insanı insana insanca anlatma sanatıdır. Sinema, insanın ve evrenin ortak dilidir. Barışın, özgürlüğün, güzelliğin, emeğin, saygının ortak dili. Eğer sinema iyi kullanılırsa dünyanın en iyi eğitim araçlarından birisidir. Ancak kötü ellerde, kötü kullanılırsa dünyanın en büyük provokasyon aracı. Biz millet olarak, memleket olarak sanatımızı, emeğimizi, misafirperverliğimizi ve sinemamızı en güzel şekilde milletin hayrına en güzel şekilde kullanmamız lazım, kullanıyoruz ve kullanmaya devam ediyoruz. Ümit ediyorum ve inanıyorum ki, bizim milletimiz yine bir takım zorluklar yaşamasına rağmen güzel yerleri, dünyadaki saygın yerini alacaktır. Sanatıyla, kültürüyle, sinemasıyla, kitaplarıyla, davranışlarıyla, misafirperverliğiyle ülkemiz güzelliklerini fark ettirecektir.”

Kısa film festivalinin Bingöl ve Türkiye için büyük bir kazanım olduğunu sözlerine ekleyen Mantı,

“Bu kısa film festivali özelde Bingöl’ümüzü, genelde de Türkiye adına büyük bir kazanımdır. Dışarıda Bingöl’ün adını duyanlar belki negatif çağrışımlar gelebilir ama yerinde bizatihi yüz yüze gördüğü zaman bakıyor ki algılarla olgular çok farklı.  İşte sinema bugün bize o güzelliğini göstertti. Kısa film festivali adı altında Bingöllümüzün gerçek güzelliklerini ülkemize tanıtma fırsatını verdi” dedi.

Belediye Başkanı Yücel Barakazi ise, sanatın Bingöl'de konuşulması ve değerlendirilmesinin gurur verici olduğunu dile getirdi.

"Cannes film festivali olur, Antalya film festivali olur da Bingöl'ün olmaz mı” diyen Barakazi,

“Kısa film festivali olsa da sanatın, filmin, sinemanın, Bingöl'de konuşulması, tartışılması, değerlendirilmesi ve ödüllendirilmesi bizim için gerçekten gurur verici. Zaten sanat dediğimiz şey hayatın acı ve tatlı istediğimiz, şekillendirdiğimiz, özellikle objektifin altına aldığımız kısımlarını insanlara, hayata ve insanların dikkatine sunmak değil midir. Evet, sanatta biraz abartı, biraz kırpma kesme, biraz farklı yönleri görme ve normal bir yaşam sürdürdüğünüzde göremediğiniz noktalara dikkat çekmek gibi boyutlardır. Bu şiirde olsa, romanda olsa, tiyatro da olsa hep böyledir. Antik çağda sokrat tiyatrolarının diyaloglarını oluştururken ki amaçları da buydu, bugün ki film festivalimizi gerçekleştirirken özellikle sanatçılarımızı buraya sürükleyen en önemli duygu ve en önemli düşünce bu. Heyecanlıyız, inşallah üçüncüsünü gerçekleştirdiğimizde bunun önüne gelenekselimizi de koyacağız ve inşallah bu sürekli devam edecek" ifadelerini kullandı.

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak’da yaptığı konuşmada, kısa film festivalinin Bingöl’de yapılmasında emeği ve katkısı olanlara teşekkür etti.

Bingöl Üniversitesinin bu tür organizasyonlara ev sahipliği yapmasından dolayı büyük bir gurur duyduklarını kaydeden Çapak, önümüzdeki yıllarda daha iyi çalışmaların olmasını ümit ettiğini kaydetti.

2. Uluslararası Kısa Film Festivaline sunulan 420 film arasından seçilen ve ödüle değer görülen 36 kısa film, davetlilere izletildi.

Kısa film festivali açılış töreni, sanatçılara ödüllerinin verilmesi ve halk müziği sanatçısı Cengiz Özkan’ın konseriyle tamamlandı.

Festival, 12 Ekimde sona erecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bingöl, kısa, film, festivali, başladı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Bingöl kısa film festivali başladı
Bingöl kısa film festivali başladı
Yorumlar
Haber Yazılımı