Haber Detayı
23 Ekim 2020 - Cuma 20:28
 
Bingöl’ün en iyi balları belirleniyor
Bu yıl üçüncüsü düzenlenen bal yarışması kapsamında Bingöl Üniversitesi laboratuvarlarında yapılacak analizlerin ardından en iyi ballar belirlenecek.
GÜNDEM Haberi
Bingöl’ün en iyi balları belirleniyor

Bingöl Üniversitesi ve Bingöl Arıcılar Birliği işbirliğiyle bu yıl ‘3.Geleneksel Bingöl Bal Yarışması’ düzenleniyor.

Bal yarışması kapsamında arıcıların 1-18 Eylül 2020 tarihleri arasında Bingöl Arıcılar Birliğine teslim ettiği numuneler Bingöl Üniversitesi PİKOM laboratuvarlarında analiz ediliyor.

Yapılan analizlerin ardından Bingöl’ün en iyi balları belli olacak.

Yarışma ile ilgili Bingöl Üniversitesi PİKOM biriminden yapılan açıklamada, ‘3. Geleneksel Bingöl Bal Yarışması’ kapsamında alınan bal numunelerinin analizlerinin devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, “Yoğun ilgi gören yarışmanın bal numuneleri, Tarım ve Orman Bakanlığının 22 Nisan 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan güncel ‘Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne uygun şekilde 14 farklı parametrede alanında uzman akademisyenler tarafından inceleniyor” denildi.

Yarışmanın analiz süreci hakkında bilgi veren komisyon üyeleri, “Başvuru ve analiz süreci gizlilikle ve etik kurallara uygun şekilde gerçekleştirilen yarışma için Bingöl İli Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından başvuruda bulunan her arıcıdan üçer numune alınarak kayıt numaraları verildi. Sonrasında PİKOM tarafından alınan numunelerin birer adedi kodları değiştirilerek analiz edilmek üzere Bingöl Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarına teslimi gerçekleştirildi. Diğer numuneler ise sergi ve duyu analizi için uygun koşullarda muhafaza ediliyor” açıklamalarında bulundu.

Heyecanla beklenen yarışma sonuçları 4 Kasım’da açıklanacak. Ancak sonuçların pandemi nedeniyle önceki yıllardan farklı olarak sınırlı katılımla ve online olarak canlı şekilde açıklanması planlanıyor. Analizler sonucunda ilk üçe giren ballar Bingöl Üniversitesi Rektörlük binası protokol girişinde ve Kallium AVM’de sergilenecek.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bingöl’ün, en, iyi, balları, belirleniyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı