Haber Detayı
30 Ocak 2020 - Perşembe 23:28 Bu haber 2658 kez okundu
 
Bingöl’ün ilk okulu Kiğı’da açılmış
Bingöl’de ilk Sıbyan mektebi 1872 yılında Kiğı’da açıldı. İl merkezinde açılan ilk okul ise, 1908 yılında üç yıllık eğitim verecek şekilde açılan Sarayiçi Sıbyan mektebi.
GÜNDEM Haberi
Bingöl’ün ilk okulu Kiğı’da açılmış

Haber: Ömer ŞANLI

Bingöl Millî Eğitim Müdürlüğünün açıkladığı ‘2019-2023 Stratejik Planı’nda, Bingöl’de eğitimin başlama tarihi ile ilgide bilgilere de yer verildi.

Cumhuriyetin ilanından önce Bingöl’de eğitimin, geleneksel İslami kurumlaşmanın en belirgin okulu olan medreseler aracılığıyla yürütüldüğü belirtilen planda, Bingöl’ün eğitim tarihi ile ilgili şu bilgilere yer verildi: “Medreselerdeki eğitim-öğretimde dini ilimler, modern ilimlere göre daha ağırlıklı olarak okutulurdu. Medreseler sadece şehir ve kasaba merkezlerinde bulunmaz, köylerde daha yaygın olarak bulunurlardı. İlimizde açılan ilk Sıbyan mektebi 1872 yılında, o zaman Erzurum iline bağlı ilçe olan, Kiğı’da açılmış, 1886 yılında Mektebi Rüştiye olarak ilkokula bağlı bir ortaokul durumunda eğitime devam etmiştir. Rüştiye mektebi ve ilkokul I. Dünya Savaşı sırasında (1915) kapanmıştır. Cumhuriyet devrinde 1920 yılında ilkokul ve 1949 yılında ortaokul yeniden açılmıştır.

İl merkezimizde ilk açılan okul 1908 yılında üç yıllık eğitim verecek şekilde açılan Sarayiçi Sıbyan mektebidir. 1953 yılında ulusal basında yer alan Bingöl’de maarif konulu makalede ilimizde hizmet veren 77 adet ilk mektep olduğu ve bu mekteplerde 2637 erkek ve 1345 kız, Merkez ve Kiğı ilçesinde toplam 2 adet orta mektebin bulunduğu ve 85 erkek ve 15 kız öğrencinin eğitimlerini sürdürdüğü belirtilmektedir.

2003 depreminden sonra ilimizdeki birçok okul binası yeniden yapılmış, derslik sayıları artırılarak son derece modern okullar yaptırılmıştır. Eğitim-öğretim seferberliği ile bütün ülkede olduğu gibi Bingöl’de de önemli gelişmeler meydana gelmiştir. Bingöl il merkezi başta olmak üzere ilçe ve köylerde eğitim-öğretim yapıları hızla çoğalmaya başladı, okuma-yazma alanlarında da geçmişle mukayese edilemeyecek bir ilerleme olmuştur. Son yıllarda eğitim alanında fiziki ve teknolojik yatırımlarla birlikte kurumsal ve eğitim öğretim faaliyetlerindeki girişimler ve gelişmeler sürdürülmüştür. Okullaşma oranları düşerek ilimiz daha rahat bir eğitim öğretim ortamına kavuşmuştur.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bingöl’ün, ilk, okulu, Kiğı’da, açılmış,
Yorumlar
Haber Yazılımı