Haber Detayı
19 Nisan 2021 - Pazartesi 17:36
 
BİNGÖL’ÜN OLMADIĞI PROJEYE REKOR BAŞVURU
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, IPARD kapsamında verilen destekleri açıkladı. Bingöl’ün olmadığı programa 1940 adet proje başvurusu yapıldığı belirtildi.
EKONOMİ Haberi
BİNGÖL’ÜN OLMADIĞI PROJEYE REKOR BAŞVURU

Tarım ve hayvancılık bölgesi olarak lanse edilen Bingöl, IPARD programından yararlandırılmadığı için bugüne kadar verilen milyarlarca liralık destekten mahrum kaldı.

Tarım ve Orman Bakanı. Bekir Pakdemirli, IPARD 10. Başvuru Çağrısı kapsamındaki "et, süt ve meyve-sebze işleme-pazarlama" alanında IPARD II döneminin rekoru düzeyinde başvuru geldiğini söyledi.

Bakan Pakdemirli, “7 Ocak 2021 tarihinde gerçekleştirdiğimiz IPARD-II 10. Başvuru Çağrısı kapsamında, hayvansal üretim sektörü için 45 milyon avro, işleme-pazarlama sektörü için ise 80 milyon avro olmak üzere toplam 125 milyon avro yani 1 milyar 125 milyon liralık hibe paketini üreticimize, yetiştiricimize, yatırımcımıza sunduk. Bu hibe paketiyle amacımız kırsalda yeni yatırımların önünü açmak, istihdamı artırmak, katma değerli üretimi geliştirmekti” dedi.

İŞLEME-PAZARLAMA SEKTÖRÜNE REKOR BAŞVURU

Bakan Pakdemirli, pandeminin getirdiği zorluklara rağmen IPARD 10. Başvuru Çağrısına beklentilerin çok üzerinde başvurunun gerçekleştiğini belirterek; "Bu kapsamda başvuru süreleri tamamlanan 10. Çağrı kapsamında; 101 tedbirinden 172 Milyon Avro, 103 tedbirinden ise 225 Milyon Avro olmak üzere toplam hibe tutarı 397 Milyon Avro olan 1940 adet proje başvurusu yapılmıştır. Özellikle 103 tedbiri için IPARD II'deki en yüksek hibe başvuru tutarına ulaşılmıştır. Pandeminin getirdiği zorlu koşullara rağmen IPARD programına yönelik çok büyük talep olmuştur." dedi.

BAŞVURULARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU DESTEKLENEBİLECEK

Bakan Pakdemirli, başvuruların büyük bir kısmının desteklenebileceği belirterek, şunları söyledi: “10. Çağrı bütçesi 125 Milyon Avro olmakla birlikte, 101 ve 103 tedbirlerinin mevcut kullanılabilir bütçeleri toplamı yaklaşık 190 Milyon Avro olduğundan, değerlendirmeler neticesinde uygun bulunan başvuruların büyük çoğunluğu desteklenebilecektir” dedi.

HANGİ İLLER YARARLANIYOR?

Bingöl’ün kapsam dışı tutulduğu IPARD programı; Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, ,Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Şanlıurfa, Sivas, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat illerinde uygulanıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BİNGÖL’ÜN, OLMADIĞI, PROJEYE, REKOR, BAŞVURU,
Yorumlar
Haber Yazılımı