Haber Detayı
07 Şubat 2019 - Perşembe 00:49
 
Bingöl’ün turizm mekânları
Bingöl Valiliği, Bingöl ile ilgili turizm rehberini internet sitesinde yayınladı.
GÜNDEM Haberi
Bingöl’ün turizm mekânları

Haber: Ömer Şanlı

Kiğı Kalesi, Çiçektepe Köyü Mağaraları, Kalkanlı Mağaraları, Urartu Yolu, Yolçatı Kayak Merkezi, Hesarek Kayak Tesisleri, Çır Şelalesi, Güneşin Doğuşu, Kös Kaplıcaları, Bingöl Üniversitesi Termal Tesisleri, Yüzen Ada, Zağ Mağaraları ve Buban Bacalarının yer aldığı rehberde, bu yerlerle ilgili bilgiler paylaşıldı.

Valilik sitesinde yayınlanan turizm rehberinde yer verilen mekanlar ve bilgileri şöyle sıralandı:

KİĞI KALESİ:  Kiğı İlçesinin kuzey doğusunda olup Bizanslılar zamanından kalmıştır.

ÇİÇEKTEPE KÖYÜ MAĞARALARI: Mağara, Kiğı İlçesinin Çiçektepe Köyünde Sivri Dağı eteğinde bulunmaktadır. Mağarada iki oda, at için yer, yemlik ve çocuk beşiği mevcuttur. Mağaranın bulunduğu yer oldukça eğimli bir yapıya sahiptir. Ayrıca mağara önündeki mevcut yolla Erzincan’a gidildiği rivayet edilmektedir. Bu mağara, Kiğı’nın çok eski çağlardan beri insan topluluklarına mesken olduğunu göstermektedir.

KALKANLI MAĞARALARI: Yayladere İlçesine bağlı Kalkanlı Köyü yakınlarında bulunan mağaralar, birçok oyma sanatı ile süslenmiştir. Mağaralar ve mağaraların çevrelediği şelale turistik bir öneme sahiptir.

URARTU YOLU: 1980’lerde keşfedilen Bingöl-Elazığ karayolunda, Karakoçan’dan başlayarak Kiğı, Sancak ve Karlıova Karacehennem ormanlarına kadar uzanan Urartuların, 2 bin 800 yıl önce inşa ettiği karayolu görenleri şaşırtıyor.

YOLÇATI KAYAK MERKEZİ: Bingöl-Elazığ karayolu üzerinde Yolçatı köyünde olup Bingöl’e 22 kilometre uzaklıktadır. Bina iki katlı, kaloriferli ve 50 yatak kapasitelidir. Ayrıca lokantası, banyosu ve dinlenme yeri mevcuttur. Teleski 44 askılıdır. Kayak arabası ve kayakla yürüyüş alanı mevcuttur. Pistin uzunluğu 950 metre olup 100 metre genişliğindedir. Her türlü kış sporlarına elverişli olup kış sezonu boyunca halkın hizmetine açıktır.

HESAREK KAYAK TESİSLERİ: Bingöl Merkez’e 34 kilometre uzaklıktaki Dikme Köyü’nde bulunan Hesarek Kayak Tesisleri, 1600-1700 metre pist uzunluğuna sahiptir. Tesis 70 yatak kapasiteli otel binası, teleski, telesiyej ve baby lift bölümlerinden oluşmaktadır. Tesis, 4-5 ay süren kayak sezonu ile Türkiye’nin en uzun kayak sezonlu kayak merkezlerinden biridir.

ÇIR ŞELALESİ: Uzundere Köyü’nün adını aldığı derenin, Çır taşı adı verilen 100 metre yükseklikteki kayalığın ortasından geçen güzel görünümlü bir şelaledir.

GÜNEŞİN DOĞUŞU: Karlıova İlçesi’nin 3250 metre yükseklikteki Bingöl Dağları’nın Kala tepesinden güneşin doğuşunu normal durumundan çok farklı seyretmek mümkündür. Her yıl 15 Temmuz-15 Ağustos tarihleri arasında en iyi şekilde seyredilebilir.

KÖS KAPLICALARI: Bingöl-Karlıova karayolunun 20. kilometresinde olup yaz ve kış aylarında ulaşım sağlanabilmektedir. Kaplıcaların 1 moteli, 1 oteli, 1 pansiyonu, ikisi kapalı olmak üzere 3 yüzme havuzu, lokantası, çay bahçesi ve araç parkı bulunmaktadır.

BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ TERMAL TESİSLERİ: 2014 yılında Bingöl Üniversitesi bünyesinde hizmete açılmış olup 18 adet oda, bay-bayan 2 adet vip havuz, 4 termal havuz, 2 buhar banyosu, 2 sauna ile hizmet vermektedir.

YÜZEN ADA: Solhan İlçesi Hazarşah Köyü Aksakal Mezrası’ndaki ada, o yörede yaşayan halk tarafından keşfedilmiştir. Söz konusu ada, şimdiye kadar görülmemiş bir tabiat olayına sahiptir. Bingöl’ün turizmi doğa güzelliklerine dayanır. Yüzen ada tamamen doğaldır, bu doğa harikası mutlaka görülmelidir.

ZAĞ MAĞARALARI: Zağ Mağarası, Murat Nehri kıyısında, Gökçeli ve Yenidal köyleri arasında sarp bir kayalıkta bulunmaktadır. Murat Nehri’ne bakan tarafı yerden 200-300 metre yükseklikte olup kayaların oyulmasıyla yapılmıştır. Mağara, üç kat üzerinde kurulmuştur. Her bir katında da 26 oda mevcuttur. Katlar arası geçiş, yuvarlak bacalarla, odadan odaya geçişler ise kapılarla sağlanmıştır. Birinci katta, zahire deposu olarak kullanıldığı düşünülen kuyular, alt katta oturma odaları, en üst katta iki haremlik odası mevcuttur. Mağara zaman içerisinde hasar görmüşse de şuanda 17 odası hala yapısını korumaktadır.

BUBAN BACALARI: Bingöl’ün Sancak Beldesi’ne bağlı Oğuldere Köyü’nde bulunan ve Nevşehir’in Kapadokya İlçesi’ndeki Peri Bacaları’na benzerliği ile dikkat çeken Buban Bacaları, yerli ve yabancı turistler tarafından keşfedilmeyi bekliyor. Kent merkezine 50 kilometre uzaklıkta bulunan Buban Bacaları gizemiyle dikkat çekiyor. Buban Bacaları’nın oluşumu hakkında kesin bilgi bulunmazken, geçmişinin çok uzun yıllara dayandığı belirtiliyor. Bacaların oluşum şekli, vadi yamaçlarından inen sel suları ve rüzgarın tüflerden oluşan yapıyı aşındırmasıyla peri bacası şeklinde olan ilginç sivri kaya şekillerinin ortaya çıktığı tahmin edilmektedir.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bingöl’ün, turizm, mekânları,
Yorumlar
Haber Yazılımı