Haber Detayı
24 Nisan 2020 - Cuma 22:33 Bu haber 1196 kez okundu
 
Bingöl yine yok!
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, birçok ildeki doğal göller koruma altına alınırken, Bingöl’de benzer alanların korunması için çalışma yapılmıyor.
GÜNDEM Haberi
Bingöl yine yok!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Ankara, Samsun, Konya, Mersin, Antalya, Muğla, Van, Bitlis, Muş, Kayseri'de bazı bölgeler, kesin korunacak hassas alan ilan edildi. Bu illerdeki 21 bölgenin "Kesin Korunacak Hassas Alan" olarak tescil ve ilanına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, Ankara'nın Kahramankazan ilçesindeki Örencik Fosil Yatakları, Güdül ilçesindeki Kirmir Çayı Kenarı ile Mağaraları, Kayseri'nin Bünyan ve Sarıoğlan ilçeleri sınırında yer alan Tuzla-Palas Gölü doğal sit alanları kesin korunacak hassas alan ilan edildi.

Samsun'un Çarşamba ilçesindeki Hacıosman Ormanı ile 19 Mayıs, Alaçam ve Bafra ilçeleri sınırlarında yer alan Kızılırmak Deltası, Konya'nın Kulu ilçesindeki Samsam Gölü ile Kömüşini Gölü doğal sit alanları da kesin korunacak hassas alan olarak tescillendi. 

Antalya'nın Döşemealtı ilçesindeki Düzlerçamı Ormanı, Güver Uçurumu, Termessos Antik Kenti, Demre ilçesindeki Taşdibi Yarımadası, Konyaaltı ilçesindeki Olbia-Aktalia Antik Kentleri arasındaki doğal sit alanı, Muğla'nın Datça ilçesindeki Emecik Mahallesi (Alavara mevkisi) ve Mersin'in Akdeniz ilçesindeki Adanalıoğlu doğal sit alanları da kesin korunacak hassas alan olarak ilan edildi.

Van'ın Özalp ilçesindeki Akgöl, Başkale ilçesindeki İspiriz Dağı, Saray ilçesindeki Kazlıgöl, Tuz Gölü ve Değirmigöl, Muş'un Bulanık ilçesindeki Şor Gölü-Bulanık Ovası, Bitlis'in, Adilcevaz ilçesi ile Van'ın Erciş ilçesi sınırlarında bulunan Heybeli Gölü ve Ahlat ilçesindeki Nazik Gölü potansiyel doğal sit alanları da kesin korunacak hassas alan olarak tescillendi.

NAZİK GÖLÜ VAN'IN EN BÜYÜK TATLI SU GÖLÜ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından kesin korunacak hassas alan ilan edilen yerler arasında yer alan Bitlis'in Ahlat ilçesindeki Nazik Gölü potansiyel doğal sit alanında 36 bitki türü tespit edildi.

Ayrıca alanda, 6 balık, 3 amfibi türü, 9 sürüngen türü, 113 kuş türü, 10 memeli ve 52 karasal omurgasız türü olmak üzere toplam 193 hayvan türü belirlendi, bunlardan 7'sinin kritik tür olduğu ve bu kritik türlerden 4'ünde de endemik tür bulunduğu tespit edildi.

Nazik Gölü, 1870 metre rakımda bulunan ve 4635 hektarlık alanıyla Van havzasında yer alan en büyük tatlı su gölü olarak kabul ediliyor.

KIZILIRMAK DELTASI EN ÖNEMLİ KUŞ ALANLARINDAN BİRİ

Samsun'un 19 Mayıs, Alaçam ve Bafra ilçeleri sınırlarında yer alan Kızılırmak Deltası doğal sit alanı, Türkiye'deki en büyük ve en zengin kuş alanlarından birisi olarak biliniyor.

Kapladığı alan, barındırdığı kuş türü, kuş bireyi sayısı bakımından Karadeniz Bölgesi'ndeki en önemli kuş alanlarından biri olan Kızılırmak Deltası, dünya çapında nadir ve kritik olan sucul alanlar, kumul alanlar gibi nadir ekosistemler de içeriyor, çok sayıda hayvan ve bitki türlerine ev sahipliği yapıyor.

OLBİA-AKTALİA ANTİK KENTLERİ ARASINDA 24 BİTKİ TAKSONU TESPİT EDİLDİ

Antalya'nın Konyaaltı ilçesindeki Olbia-Aktalia Antik Kentleri arasındaki doğal sit alanında yapılan arazi çalışmalarında 24 bitki taksonu tespit edildi. Ayrıca alanda, 4 iki yaşamlı, 29 sürüngen ve 13 kuş olmak üzere toplam 46 omurgalı türü, omurgasız gruplarından ise 50 tür belirlendi.

Faunistik açıdan önemli türleri içeren alan, kritik tür ölçütlerine göre küresel ve ulusal ölçekte önemli flora ve fauna türlerini barındırıyor. Kesin Korunacak Hassas Alan olarak belirlenen bölge; dereyi de içine alan sucul ekosistem ile birlikte doğal yapısını koruyan karasal doğal kaynak değeri yüksek habitatları içeriyor.

Ayrıca alan doğal ve görsel peyzaj açısından da büyük öneme sahip yerler arasında yer alıyor.

BİNGÖL’DE DOĞA TURİZMİNE KAZANDIRILABİLECEK GÖLLER

Bingöl’de şuana kadar koruma altına alınmış tek doğal alan Yüzen Adalar. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının açıkladığı son listedeki gibi Bingöl’de çok sayıda göl bulunurken, bu alanların korunması ve doğa turizmine kazandırılması için hiçbir çalışma yapılmıyor.

İşte Bingöl’de doğa turizmine kazandırılabilecek bazı önemli göller:

GERİNDAL

Yelesen-Şaban köyleri bölgesinde 2 bin 300 metre yüksekliğinde dağın zirvesinde bulunan doğal göl, görenleri kendine hayran bırakıyor. Kalp şeklinde olan göl, özellikle ilkbahar aylarında, yerli ziyaretçilerini ağırlıyor.

GERİNDAL’IN MİTOLOJİK HİKAYESİ

Kalp şeklini andıran Gerindal’ın mitolojik hikayesi yıllardır anlatıla anlatıla günümüze kadar geldi.

İşte Gerindal ile ilgili anlatılan hikaye;

“Eski zamanda Gerindal Gölü’nde bir at yaşarmış ama kimse bu atı göremezmiş. Bir gün bir vatandaş dişi olan atını Gerindal’ın yanında bırakıp uykuya dalmış. Kendisine geldiğinde atın Gerindal’ın karşı tarafında olduğunu ve sudan çıkan atla çiftleştiğini görmüş. Bir süre sonra su atı tekrar Gerindal’a dalıp gözden kaybolmuş. Belirli bir zaman geçtiğinde, at bir yavru doğurmuş. Su atının özelliklerini taşıyan yavru tayın güzelliğini gören atın sahibi, çiftleşme döneminde tayla beraber atı tekrar Gerindal’ın yanına götürmüş. Bir süre bekledikten sonra yine atın sudan çıktığını görmüş ancak beklemediği bir şey olmuş. Sudan çıkan at, dişi atla çiftleşeceğine, kendi soyundan olan atı boynundan ısırarak Gerindal’ın derinliklerine sürüklemiş. O günden sonra Gerindal’da yaşadığına inanılan at, bir daha hiç görülmemiş.”

KIZ GÖLÜ (METAN GÖLÜ)

Bingöl merkeze bağlı Balpınar (Metan) köyünde bulunan doğa harikası Kız Gölü de (Metan Gölü), Bingöl’ün doğa harikası manzaralarından birini oluşturuyor.

İlkbahar aylarında dağların yeşil görüntüsünün kar örtüsüyle birleşmesi ortaya seyir zevki yüksek bir görüntü ortaya çıkarıyor. Bu göl ilkbahar ve yaz aylarında çok sayıda ziyaretçiyi ağırlarken, bölgeye ulaşım konusunda ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Köy yolunun stabilize olması nedeniyle ulaşımın güçlükle sağlandığı bölgede yol çalışmalarının yapılması isteniyor.

SÜLÜKLÜ GÖL

Bingöl’de bulunan önemli göllerden biri de Bingöl merkeze bağlı Sarıçiçek köyünde bulunan Sülüklü Göl. Bu gölde balıkların yanında yoğun olarak sülüklerin yaşaması nedeniyle, Sülüklü Göl ismiyle anılıyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bingöl, yine, yok!,
Yorumlar
Haber Yazılımı