Haber Detayı
09 Ekim 2018 - Salı 22:42 Bu haber 2508 kez okundu
 
Bingöllü arıcılar kendi balını paketliyor
Bingöl Arı Yetiştiricileri Birliği başkanlığınca kurulan bal dolum ve paketleme tesisi törenle hizmete açıldı.
GÜNDEM Haberi
Bingöllü arıcılar kendi balını paketliyor

Bingöl Organize Sanayi Bölgesinde kurulan bal dolum ve paketleme tesisi açılış töreninde konuşan Bingöl Valisi Ali Mantı, Bingöl denildiğinde akla ilk gelen Bingöl balı olduğunu söyledi.

Bingöl balının namı ismiyle, kalitesiyle ve ürün artırımıyla beraber üçü bir arada yürütülmesini arzuladıklarını belirten Mantı,

“Bingöl denildiğinde akla gelen ilk temel özeliklerin başında Bingöl balıdır. Bingöl balının namı kendisinden daha yüce. Biz istiyoruz ki Bingöl balının namı ismiyle, kalitesiyle ve ürün artırımıyla beraber üçü bir arada yürütebilmektir. Bunun  içinde tabi tesislere ihtiyaç var. Arıcılar Birliğimizin burada böyle bir tesisi açması, Bingöl adına büyük bir kazançtır. İnşallah bundan sonra Bingöl balı denildiği zaman kalitesiyle, görseliyle, paketlemesiyle adına layık bir şekilde ülke pazarına, hatta dünya pazarına sunulur” ifadelerini kullandı.

Bingöl Tarım ve Orman Müdürü Burhan Bahadır ise, 2002 yılından bugüne kadar da desteklenen arıcılık hizbe proje bedeli olarak toplamda 19 milyon TL’lik bir kaynağın Bingöl’e aktarıldığını açıkladı.

2007 yılından 2018 yılına kadar arıcılık tesislerine de 3 milyon 332 bin TL’lik bir desteğin sağlandığına işaret eden Bahadır, şunları söyledi:

“2009 yılında Kırsal Kalkınma Yatırım Programları kapsamında 246 bin hibe desteği alarak yapılan bal dolum ve paketleme tesisi, Bingöl Arı Yetiştiricileri Birliğinin kendi kaynaklarıyla teknoloji yenilemesi yapılarak yeniden hizmete sunulmuştur. Tarım ve Orman Bakanlığı olarak Kırsal Kalkınma Yatırımları kapsamında 2007 yılından bu yana arıcılık tesislerine toplamda 3 milyon 332 bin TL’lik bir destek sağlanmıştır. Ayrıca 2002 yılından bugüne kadar da desteklenen arıcılık hizbe proje bedeli olarak toplamda 19 milyon TL’lik bir kaynak Bingöl’e aktarılmıştır. Arıcılık konusunda büyük bir potansiyeli olan Bingöl’ün tarım ve havza bazlı kalkınma kapsamında arıcılık konusunda pilot il seçilmiş olması bizi memnun etmiştir”

Bingöl Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Can Üzer de, Bal paketleme tesisinin 2009 yılında Kırsal Kalkınma Desteğiyle yapıldığını anımsatarak, çeşitli nedenlerden dolayı hizmet veremediğini söyledi.

Bal dolum ve paketleme tesisiyle birlikte Bingöllü arıcıların daha rahat bir şekilde satış yapabileceklerini ifade eden Üzeri,

“Bingöl Arı Yetiştiricileri Birliği olarak son 2 yıl içerisinde mevcut eksiklerimizi giderdik ve bugün de bal dolum ve paketleme tesisini hizmete açıyoruz. Bugünden itibaren Bingöl’de üretilen hakiki Bingöl balımızı PİKOM desteğiyle analizleri yaptırarak, dolum ve paketlemesini yaptırarak satışa sunuyoruz. Bugüne kadar bal dolum ve paketleme konusunda ciddi sıkıntılar yaşayan üreticilerimiz, bu tesisle birlikte inşallah artık rahata kavuşacaklardır. Arıcılarımızın satış konusundaki sıkıntısını giderdik ve bundan sonra inşallah çok daha iyi olacaktır” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Bingöl bal dolum ve paketleme tesisi törenle hizmete açıldı.

Açılışın ardından davetliler, bal dolum ve paketleme tesisini gezerek, Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Üzer’den bilgi aldı.

Törene, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Vali Yardımcıları, İlçe Belediye Başkanları, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Ayas, Kurum Müdürleri ve STK temsilcileri katıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bingöllü, arıcılar, kendi, balını, paketliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı