Haber Detayı
16 Mayıs 2019 - Perşembe 00:31 Bu haber 2350 kez okundu
 
Bingöllü öğrenciler, Almanya’da staj yaptı
Bingöl Mesleki Eğitim Merkezi Mobilya Teknolojisi alanı öğrencileri Almanya’nın Dorsten şehrinde 14 günlük mobilya stajı yaptılar.
GÜNDEM Haberi
Bingöllü öğrenciler, Almanya’da staj yaptı

Projenin ilk akışı kapsamında Mart ayında toplam 6 öğrenci ve 2 öğretmen staj, inceleme ve gözlem yapmak için Projenin yurt dışı ortağı olan Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’a gittiler.  Burada mobilya alanında yenilikçi uygulamalar ile ilgili kazanmış oldukları bilgi beceri ve izlenimlerini Bingöl’deki Mesleki Eğitim Merkezindeki öğrencileri ile paylaştılar. 

5 Nisan 18 Nisan 2019 tarihleri arasında ise Okul Müdürü  Kumriye Ekineker ve 6 kişilik  öğrenci grubu, Mobilya konusunda yenilikçi uygulamalar ile ilgili staj programı için   Almanya’nın Dorsten şehrine gittiler.

Staj programı Almanya’nın Kuzeyinde Nordrheın-Westfalen Eyaletinde bulunan Bildungs-Centrum-Nies, adlı özel bir kurumda yapıldı. Bildungs-Centrum-Nies kurumu 25 yılın üzerindeki iş ve eğitim tecrübesi ile pek çok alanda ihtiyaç duyulan nitelikli teknik elemanları yetiştiriyor. Öte yandan Bildungs-Centrum-Nies Kurum, Berlin ve Federal İş Ajansı tarafından beceri geliştirme ve mesleki yeterlilik sertifikaları vermeye yetkili olduğu açıklandı. Kurum, kısa süreli kurslar düzenleyerek iş başında eğitim yoluyla işsiz gençlerin iş hayatına kazandırılması amacıyla kurulmuş.

Staj yapan öğrenciler, Mobilya Alanında Yenilikçi Uygulamalar: CNC Tezgahları ile Mobilya Üretimi ile ilgili teorik bilginin yanında pratik uygulamalarla ilgili mesleki deneyim kazandılar. Bingöl sanayisinde çalışan öğrenciler, bu proje akışında edinmiş olduğu tecrübelerini okulda diğer arkadaşlarıyla paylaşacaklar

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bingöllü, öğrenciler,, Almanya’da, staj, yaptı,
Yorumlar
Haber Yazılımı