Haber Detayı
28 Temmuz 2020 - Salı 19:36 Bu haber 539 kez okundu
 
“Binlerce insan kaçak avcılık yapıyor”
Bingöl Avcılar Dernek Başkanı Serkan Elçi, yaban hayatı sahasında binlerce kişinin kaçak avcılık yaptığını söyledi.
GÜNDEM Haberi
“Binlerce insan kaçak avcılık yapıyor”

Bingöl’de Çengel Boynuzlu Dağ Keçileri ve Yaban Keçilerinin öldürülmesi için izin çıkmasının yankıları sürerken, bir tepki de Bingöl Avcılar Dernek Başkanı Serkan Elçi’den geldi.

Son zamanlarda birçok ilde olduğu gibi Bingöl’de de ihale yoluyla avlanmaların yapıldığını belirten Elçi, “Bingöl’de 04.03.2020 tarihinde yapılan il av komisyon toplantısında, ilimiz genelinde yaban hayvanı neslinin tükenme noktasına geldiğini ve bu çerçevede tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladık. İlimiz genelinde en az bir yıl olmak üzere avlanmanın yasaklanmasını önerdik. Bu yasak sürecinde ilgili devlet bünyesindeki hayvan üretim çiftliklerinden yaban hayvanlarının doğaya salınımının yapılması gerektiğini ilettik. Bu işlemlerin saha çalışması ile hayvan türlerinin iklim koşulları  ve bitki örtüsü gözetilerek yapılması gerektiğini söyledik. Maalesef önerimiz komisyonun sekreteryalığını yapan Bingöl Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından sebepsizce iptal edildi. Bizler de avcı kuruluşları olarak kararlara şerh düşerek önerilerimizi M.A.K. Ankara (Merkez Av Komisyonuna) ilettik, sonucunu beklemekteyiz” dedi.

“YABAN HAYVANLARI YOK OLACAK”

Son beş yıldır Bingöl’de yaban hayvanları neslinin yasal olmayan kaçak avlanma, iklim koşulları ve benzeri sebeplerden dolayı yok olma tehlikesinde olduğunu ifade eden Elçi, şunları söyledi: “Biz yasal olan avcıların, insani ve vicdani olarak sahada gördüğümüz bu durumun ciddiyetine dair getirdiğimiz öneri ve çözümlerin karşılık görmemesi kabul edilemez bir durumdur. İlimizde toplamda 500 yasal avcı olup, kırsalda yaban hayatı sahasında yasal olmayan av yapan insan sayısı ise binlercedir.

Ülkemizde avcılık usul ve esasları ile ilgili yapılan değişikliklerden özel avlak (paralı avlak) sistemi Avrupa’ya has bir sistem olup ülkemizin gerçekleri ile uyuşmamaktadır ve bu sisteme geçiş henüz erkendir. Sebebi ise Avrupa’daki hayvan popülasyon varlığı oransal olarak çok fazladır. Üretim çiftliklerinden yaban hayatına salınan hayvan sayısı ise avlanılan sayının bir o kadar fazlasıdır.

Dernek olarak en önemli gayelerimizden biri de hayvan neslinin devamlılığını sağlamak olmalıdır. İlimizde alarm derecesine varan bu tehlikenin bir an önce önlenmesi için doğamıza uygun hayvan türlerinin doğaya salınması, korunması ve kaçak avcılığın önüne geçilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda ilimizin tümüne en az bir yıl av yasağı getirilmelidir. Bu farkındalık ve duyarlılıkta olmamız gerekir. Bu noktada bu işin sorumlu kurumu Bingöl Milli Parklar Şube Müdürlüğüdür. Tüm yetkililerin bu konuya duyarlı olması ve hayvan neslini koruması gerekir.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Binlerce, insan, kaçak, avcılık, yapıyor”,
Yorumlar
Haber Yazılımı