Haber Detayı
25 Ağustos 2022 - Perşembe 18:03
 
BÖBREK HASTASI EVİNDE DİYALİZİNİ YAPABİLECEK
Bingöl Devlet Hastanesi Nefroloji kliniğinde, ilk defa Periton Diyalizi Kateteri yerleştirilmesi işleminin yapıldığı bildirildi. Böylece, diyaliz hastası evinde diyalizini yapabilecek.
SAĞLIK Haberi
BÖBREK HASTASI EVİNDE DİYALİZİNİ YAPABİLECEK

Hastaların evde kendi diyalizini yapabilmesini sağlayan, uygun şartlarda ve özverili takiple hastalara evde diyaliz konforu sunan Periton diyalizi için gerekli olan Periton Diyalizi Kateteri yerleştirilmesi işlemi, Bingöl Devlet Hastanesinde ilk kez yapıldı.

Nefroloji uzmanımız Uz. Dr. Ahmet Murt;  Periton Diyalizi Kateterinin perkütan yolla yerleştirilmesinin hasta konforu için bir avantaj olduğuna değinerek, bu işlemin Bingöl Devlet Hastanesi’nde yapılmaya başlanmasının periton diyalizini tercih edecek böbrek hastaları için büyük bir şans olduğunu dile getirdi.

Murt, şunları söyledi: “Bingöl’de kronik böbrek yetmezliği olan hastaların hemodiyaliz ve periton diyalizi işlemleri hemşire ve tekniker arkadaşlarımızın özverili çalışmaları sayesinde kesintisiz sürdürülebilmektedir. Disiplinli çalışmaları için hemodiyaliz başhemşiresi Filiz Karasungur nezdinde tüm hemodiyaliz çalışanlarına, sorumlu hemşire Hatice Tunç Taşar yönetimindeki Nefroloji kliniği çalışanlarına ve hastalara evlerinde de 7 gün/24 saat desteğini esirgemeyen sertifikalı periton diyalizi hemşiremiz Arife Çamuka’ya çok teşekkür ediyorum.

Böbrek yetmezliği ileri aşamaya ulaşan hastalarda diyaliz ihtiyacı olabilmektedir. Bu durumda hemodiyaliz veya periton diyalizi uygulanabilmektedir. Diyaliz yöntemi seçimi hastanın durumuna ve tercihine göre yapılmaktadır.  Hemodiyaliz, diyaliz ünitelerinde uygulanırken, periton diyalizini hastalar evlerinde yapmaktadırlar.”

Murt, destekleri için hastane Radyoloji uzmanı Uz. Dr. Mazhar Yalçın’a, Anesteziyoloji Uzmanı Uz. Dr. Burak Güneri’ye, Genel Cerrahi uzmanı Uz. Dr. Erhan Altıntaş’a ve tüm süreci yakından takip eden başhekim Uz. Dr. Ramazan Gengörü’ye teşekkür etti.

Periton Diyalizi Kateteri takılan hasta, işlem sonrası kısa süre Nefroloji kliniğinde takip edildikten sonra taburcu edildi ve evinde kendi periton diyalizini sağlık ekibinin desteği ile uyguluyor.

PERİTON DİYALİZ KATETERİ NEDİR?

PD (Periton Diyalizi); karın boşluğuna yerleştirilen, kateter adı verilen silikon bir tüp ve karın boşluğuna verilen özel solüsyon aracılığı ile yapılan bir diyaliz yöntemidir.

Abdulkadir BEĞSARI

Kaynak: Editör:
Etiketler: BÖBREK, HASTASI, EVİNDE, DİYALİZİNİ, YAPABİLECEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı