Haber Detayı
28 Kasım 2019 - Perşembe 00:08 Bu haber 1182 kez okundu
 
Boşanmanın en önemli nedeni: Sorumsuz ve ilgisiz davranma
Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi tarafından Türkiye’de boşanma nedenlerini araştırdı. Boşanmanın en önemli nedeninin hem kadınlarda hem de erkeklerde sorumsuz ve ilgisiz davranma olarak belirlendi.
GÜNDEM Haberi
Boşanmanın en önemli nedeni: Sorumsuz ve ilgisiz davranma

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TUİK) 2016 yılında yaptığı boşanma nedenleri araştırmasının verileri derlenerek yapılan çalışmaya göre, kadınlarda en önemli boşanma nedenleri sorumsuz ve ilgisiz davranma, evin ekonomik olarak geçimini sağlayamama, aldatma, dayak-kötü muamele, eşlerin ailelerine karşı saygısız davranması nedenleri ön plana çıkarken, erkeklerde de, sorumsuz ve ilgisiz davranma, eşlerin aile içi ilişkilere karışması, eşlerin ailelerine karşı saygısız davranması gibi nedenler ön plana çıkıyor.

Kadınların belirttiği boşanma nedenleri arasında 61,5 ile Sorumsuz ve ilgisiz davranma, 42,6 İle Evin ekonomik olarak geçimini sağlayamama, 36,4 ile Dayak/Kötü muamele dikkat çekmiştir.

Bu oranı bölgelere göre incelediğimizde; Sorumsuz ve ilgisiz davranmayı boşanma nedeni olarak belirten kadınlar 68,9 ile Doğu Marmara, Evin ekonomik olarak geçimini sağlayamamayı boşanma nedeni olarak belirtenler yine  58,1 ile Doğu Marmara, Dayak/Kötü muameleyi boşanma nedeni olarak belirtenler 47,2 ile Ortadoğu Anadolu’da yer aldı.

BÖLGELERE GÖRE BOŞANMA NEDENLERİ

Bingöl’ün de yer aldığı Ortadoğu Anadolu Bölgesinde, en önemli boşanma nedeni kadınlarda sırasıyla sorumsuz ve ilgisiz davranma, dayak-kötü muamele, içki, kumar ve evin ekonomik olarak geçimini sağlayamama olarak belirlenirken, erkeklerde boşanma nedeninin ile sırasında yine sorumsuz ve ilgisiz davranma yer alıyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Boşanmanın, en, önemli, nedeni:, Sorumsuz, ve, ilgisiz, davranma,
Yorumlar
Haber Yazılımı