Haber Detayı
08 Mart 2019 - Cuma 01:25 Bu haber 1679 kez okundu
 
BÜ’de Kadın, Emek ve Adalet Paneli
Bingöl Üniversitesi Kadın ve Aile Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezince, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla “Kadın, Emek ve Adalet” konulu panel düzenlendi.
GÜNDEM Haberi
BÜ’de Kadın, Emek ve Adalet Paneli

Bingöl Üniversitesi Enstitüler Konferans Salonunda düzenlenen ve Moderatörlüğünü Dr. Öğr. Üyesi Melek Halifeoğlu’nun yaptığı programın panelistleri;  Sosyolog ve Siyaset Bilimci Prof. Dr. Abdullah Taşkesen, Kırıkkale Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Hidayet Şefkatli Tuksal ile Aktivist Mehtap Toruntay’dı. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Çiftci’nin de katıldığı panele; akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Programa panelist olarak katılan Prof. Dr. Abdullah Taşkesen, “Ataerkil bir toplumda yaşadığımız için kadının toplum içerisindeki sosyalizasyonu gecikiyor” diye sözlerine başladı. Şiddetin eşit olmayan güç ilişkilerinden kaynaklanan bir olgu olduğunu belirten Prof. Dr. Taşkesen, “Bu, bilhassa kadına yönelik işlenen bir durum halindedir. Şunu söylemek istiyorum; ne olursunuz kadınlara karşı yumuşak davranın. Kadınlara karşı kullandığınız dil güzel olsun” diye konuştu.

Kırıkkale Üniversitesi Dr.Öğr.Üyesi Hidayet Şefkatli Tuksal da, toplumda kadın ve kadının yaşantı dünyasında kadının karşılaştığı sorunlara değindi.

Kadının ev işlerini yapan bir figür olarak görüldüğünü vurgulayan Tuksal, “Kadın meselesi sadece devlet kurumlarının ya da üst makamlardan birinin kadınların haklarını tanıması meselesi değildir. Yasalarımız baktığımız zaman hiçbir problem yok. Bu yasalarda tam olarak sağlanmış durumdadır ama bu yasalarda verilen durumu gündelik hayatımızda ne kadar uygulayabiliyoruz. Bu bizim sorunumunuzdur” ifadelerini kullandı.

Aktivist Mehtap Toruntay ise, “kışkırtılmış erkeklik, bastırılmış kadın” algısını kadının temel sorununu oluşturduğunu belirterek sözlerine başladı. Toruntay, “Türkiye’deki toplumsal olaylara baktığımızda kadına yönelik şiddet her zaman birinci gündemi oluşturmuştur. Kadına yönelik şiddet konusu da kadının en başat sorunudur. Şiddet konusu en başat konu olduğu için de kadın hakları ve kadının diğer sorunları gündem konusu dahi olamıyor” diye konuştu.  

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BÜ’de, Kadın,, Emek, ve, Adalet, Paneli,
Yorumlar
Haber Yazılımı