Haber Detayı
11 Ekim 2018 - Perşembe 00:01
 
BÜ’de “Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma” paneli
"Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi" kapsamında Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma alanında pilot olarak seçilen Bingöl Üniversitesinde Üniversite yönetimi, Proje Yürütücüleri, Yerel Paydaşlar ve davetlilerin katılımı ile panel gerçekleştirildi.
GÜNDEM Haberi
BÜ’de “Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma” paneli

Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen panele, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, projelerden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Solmaz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Çiftçi ile Prof. Dr. Hakan Olgun,  Genel Sekreter Vekili Prof. Dr. Abdullah Taşkesen, Ziraat Fakültesi Dekanı ve PİKOM Koordinatörü Prof. Dr. Ramazan Meral, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü M. Mesut İlhan, Tarım ve Orman İl Müdürü Burhan Bahadır, Orman İşletme İl Müdürü İbrahim Börü, FKA Genel Sekreter Vekili Abdulvahap Yoğunlu, FKA Bingöl Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsa Telimen, KOSGEB İl Müdürü Naci Özdemir, Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Can Üzer, proje yürütücüleri, dekanlar, Kurum Müdürleri ve davetliler katıldı.

Burada katılımcılara bir değerlendirmede bulunan Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Meral, başvuru yapılan proje sayısı, kabul ve revize sayısı ile bütçe miktarı hakkında bilgilendirmeler yaptı.

PİKOM’dan sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Solmaz ise, proje değerlendirmelerinin şeffaf, hesap verebilir ve profesyonel bir şekilde yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Projelerin değerlendirilmesinde 24 farklı üniversiteden ve 3 farklı kurum ve kuruluştan 39 asil panelist ve 11 de dış panelist desteği aldıklarını ifade eden Solmaz, şunları söyledi:

“TÜBİTAK panel sistemine benzer ama daha da iyileştirmeler yaparak panel sistemi ile birkaç aşamada projelerimiz değerlendirildi. Projelerimizin değerlendirilmesinde 24 farklı üniversiteden ve 3 farklı kurum ve kuruluştan 39 asil panelist ve 11 tane de dış panelist desteği aldık. Panelistlerimizin tamamı alanlarında ülkemizin en değerli bilim insanlarından seçildi. Panellerde, ayrıca yerel ajans temsilcileri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığından çok değerli yönetici ve uzmanlar ve sanayici ile birlik temsilcileri de panellerde görev aldı. Böylece, projelerimizin sahada karşılığını bulması, hem üniversitemizin ihtisaslaşması hem de bölgesel kalkınmaya katkı yapmaları amaçlandı. Bu proje sadece PİKOM biriminin projesi değil. Bingöl Üniversitesinde bulunan her bir birimin projesidir. Herkesin projesidir. Sizlerden bu projelere mümkün olan en üst düzeyde katkı sunmanızı istiyorum. Katıldığınız için hepinize teşekkür ederim”

“PROJE, BÖLGENİN YÜZ AKI OLACAK BİR PROJEDİR”

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ise, yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan himayesinde sürdürülen projenin, bölgenin yüz akı olacak bir proje olduğunu vurguladı.

“Pilot Üniversite seçilmek, Bingöl için ve Üniversitemiz için çok önemli” diyen Çapak, şunları söyledi: “Ankara’da fazlasıyla değer verilen bir proje. Tabi amacına uygun hareket edip sonuç alabilirsek, iyi gidiyoruz. Projeleri yürüten arkadaşlar özverili çalışıyorlar. Proje yavaş yavaş ürün vermeye başladı. İnşallah daha iyiye gideceğiz. Bu noktada daha fazla özverili olmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu proje aynı zamanda araştırmacı arkadaşlarımızın kendi alanlarında daha iyi olmalarını sağlayacak bir proje. Paydaşlarımızla beraber projeyi Bingöl’e maksimum fayda sağlaması için özverili çalışmaya devam edeceğiz” Panel, kabul edilmiş ve devam eden projelerin yürütücülerinin sunumları ve paydaş kurum temsilcilerinin konuşmaları ile tamamlandı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BÜ’de, “Tarım, ve, Havza, Bazlı, Kalkınma”, paneli,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
BÜ’de “Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma” paneli
Yorumlar
Haber Yazılımı