Haber Detayı
07 Mart 2019 - Perşembe 00:18 Bu haber 3249 kez okundu
 
BÜ’den modern kütüphane hizmeti
Bingöl Üniversitesince yapılan 6 bin metre kare alana sahip, bin 200 öğrenci kapasiteli Selahaddin-i Eyübi kütüphanesi, törenle hizmete açıldı.
GÜNDEM Haberi
BÜ’den modern kütüphane hizmeti

Bingöl Üniversitesi Kampüs alanında 2017 yılında yapımına başlanan Selahaddin-i Eyübi Kütüphanesi, düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Törene katılan ve burada bir konuşma yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl üniversitesinin hızlı bir şekilde geliştiğini söyledi.

Selahaddin Eyübi kütüphanesinin gençlere çok şey katacağını belirten Yılmaz, bir ilim eseriyle karşı karşıya olduklarını ifade etti.

“BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ, BİNGÖL’ÜN EN ÖNEMLİ KURULUŞUDUR”

Bingöl üniversitesinin Bingöl’ün en önemli kuruluşu olduğunu vurgulayan Yılmaz, şunları söyledi:“Bir ilim eseriyle karşı karşıyayız. Şunu altını çizmek istiyorum. Bingöl üniversitesi, bizim en değerli kuruluşumuzdur.  Çünkü en değerli faaliyetle uğraşıyor.  O faaliyette ilimdir, bilimdir, bilgidir, gençlerimizi geleceğe yetiştirmektir. Kim ne derse desin, bugünkü dünyada en önemli güç, en önemli dayanak bilimdir, gençlerimizi geleceğe donanımlı bir şekilde yetiştirmektir. Bu kütüphanemizin ve üniversitemizin buna katkıda bulunmasını ben temenni ediyorum”

“TABELA ÜNİVERSİTESİ DİYENLER, GELİP GÖRSÜNLER”

Bingöl üniversitesinin 2007 yılında sadece bir binadan ibaret olduğunu ve daha sonra hızlı bir şekilde geliştiğini anımsatan Yılmaz, “Bu üniversiteler kurulurken bazı çevreler, her şeye muhalefet eden her şeyi kötülemeyi adete alışkanlık haline getiren bazı çevrelerde dediler ki o tarihte bunlar tabela üniversitesi olacak. Bunlardan bir şey olmaz dediler. Doğuda, güneydoğu da üniversite mi olur dediler. İşte onlara en güzel cevap Bingöl Üniversitesidir. Gelsinler Bingöl Üniversitesini gelsinler, görsünler. Eminim onlarda mahcup olacaklardır. 12 yıl gibi bir sürede yüzlerce trilyon yatırım gerçekleştirdik, altyapılar yapıldı, üst yapılar yapıldı. Spor tesislerinden, konferans merkezlerine, ARGE’den kütüphanelere birçok yatırım gerçekleşti. Ve bugün çok şükür Bingöl üniversitelimiz, güzel bir şehir üniversitesi oldu” ifadelerini kullandı.

“DONANIMLI NÜFUSA SAHİP OLMALIYIZ”

 “Dünyada büyük bir rekabet var, bu rekabetin temel belirleyicisi de donanımlı nüfustur” diyen Yılmaz, şöyle devam etti:

“Genç donanımlı nüfusumuzla Allah’ın izniyle bu dünyadaki rekabette alnımız ak çıkacağız inşallah. Bu binaya ismini verdiğimiz Selahaddin Eyyubi’yi hepimizin okuması lazım. Geçtiğimiz günlerde Kudüs’ün fethinin yıl dönümünü idrak ettik. Bugünün, 21. Yüzyılında Selahaddin Eyyubi’leri yetiştirmemiz lazım. O günün şartları ile bugünün şartları belki farklı ama bugünün şartlarında ilimle, irfanla, sanatla, kültürle, edebiyatla çok çeşitli alanlarda dünyada bizi üst sıralara taşıyacak insanlara, gençlere ihtiyacımız var.”

Vali Kadir Ekinci de, kütüphanin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, “Bizler haritayı atlastan tarihi kitaplarımızdan öğrensek de  tarihi kanıyla  yazan haritayı kılıcıyla çizen  kıtaları ipek bir kumaş gibi kesip biçen, sırlar önünde asırlara diz çöktüren, fetih sevdasıyla çöllere düşen bir milletin torunlarıyız. Bu mazi elbette sadece kaba kuvvetle elde edilmiş bir şöhret değildir. Kitap medeniyeti olmanın, İlmin, ahlakın ve erdemin olmanın bir sonucudur. İnanıyorum ki bu tür eserlerle inşallah mazimizle olan diyalogumuzu tekrar inşa ve ihya edeceğiz. Ben bu vesileyle bu kütüphanede emeği geçen başta rektörümüz olmak üzere herkese teşekkür ediyorum.  Özellikle siz gençlerden de ülkemizi uluslararası arenada hak ettiği noktalara ulaştırmak adına, ihya ve inşa sürecinde okumanızı rica ediyorum” ifadelerini kullandı.

“BÜYÜK BİR AİLE OLDUK”

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ise, Bingöl üniversitesinin öğrenci , akademik personel ve çalışanların sayısı  ile birlikte büyük bir aile olduğunu söyledi.

Çapak, “Bingöl üniversitesi büyük bir aile oldu. 15 binin üzerinde öğrencimiz, 600’ün üzerinde akademik personelimiz var, devasa bir üniversiteye dönüştük. Toplamda 17 binin üzerinde insan var burada. Önümüzdeki dönemlerde yeni açtığımız programlarla birlikte daha da büyüyeceğiz.  Bu yıl 43 tane program açtık. Üniversitemizde Türkiye’de ilk defa açılan programlarda var. bunlarda tam olarak hayata geçtiğinde çok daha iyi olacağız ve bölgede kendi kabuğumuzu da kırmış olacağız.

6 bin metre karelik bir kütüphanemizin açılışını yapacağız. Cep sineması, bireysel çalışma odaları, kafeteryası, mescidi ve tüm alanıyla harika bir bina. Bunun bir kısmını 24 saat açık tutmak istiyoruz” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Selahaddin Eyübi Kütüphanesi törenle açılışı yapıldı.

Törene, Bingöl Valisi Kadir Ekinci, Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, akademisyenler, STK temsilcileri, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BÜ’den, modern, kütüphane, hizmeti,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
BÜ’den modern kütüphane hizmeti
BÜ’den modern kütüphane hizmeti
Yorumlar
Haber Yazılımı