Haber Detayı
23 Mart 2021 - Salı 18:14
 
BU ESERLER NEREDE?
Bingöl ile ilgili yapılan tanıtımda, “Geçmişi MÖ 5000’li yıllara uzanan ilde Urartu, Asur, Hitit, Pers, Bizans, Roma ve sonrasında Eyyubi, Artuklu, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait pek çok eser yer alır” deniliyor. Peki kağıt üzerinde tanıtımı yapılan bu eserler nerede?
GÜNDEM Haberi
BU ESERLER NEREDE?

Bingöl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, “ Ülkemizin dünya çapında tanıtım, pazarlama ve iletişim faaliyetlerini yürütmek adına “Türkiye’nin resmi tanıtım platformu Go Turkiye yayına başlamıştır. Bingöl ile ilgili görsellere ve bilgilere buradan da ulaşabilirsiniz” duyurusu yaptı.

Bahsi geçen sitede, Bingöl ile ilgili şu bilgilere yer verildi: “Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü içerisinde yer alan Bingöl, Türkiye’nin doğusu ile batısını, kuzeyi ile güneyini birbirine bağlayan ana yollar arasında bir kavşak konumundadır. Serin yaylaları, oksijen deposu yemyeşil dağları, yüzen adaları, kış sporlarına ve dağ sporlarına elverişli coğrafyası, çok sayıda doğal gölü ve göleti, mesire yerleri, serin doğal suları, termal su kaynakları ile doğa severlere hitap eden bir şehirdir.

Bingöl, tarihî değerler bakımından da Anadolu zenginliğini yansıtır. Geçmişi MÖ 5000’li yıllara uzanan ilde Urartu, Asur, Hitit, Pers, Bizans, Roma ve sonrasında Eyyubi, Artuklu, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait pek çok eser yer alır.

Pek çok doğal güzellik barındıran Bingöl’ün dört yanında sıradağlar, dağların üzerinde ise irili ufaklı sayısız krater gölü bulunur. İlin, adını bu göllerden aldığı ve Bingöl dağlarında bulunan göllerden birinin içeni ölümsüzleştiren “ab-ı hayat” içerdiği rivayet edilir.

Zengin tarihî ve kültürel yapısı, el değmemiş doğası ile Bingöl, keşfedilmeyi bekliyor!”

Kağıt üzerinde tanıtımı yapılan, tanıtım bültenlerinde yer alan Urartu, Asur, Hitit, Pers, Bizans, Roma, Eyyubi, Artuklu, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserlerin nerede olduğu merak ediliyor.

YAPMADAN DÖNME

Tanıtım sitesinde, Bingöl ile ilgili yapmadan dönme başlığı altında ise şu bilgilere yer verildi:

“YÜZEN ADALAR: Tamamen doğal, üç tarafı dağlarla çevrili bir krater gölü üzerinde bağımsız hareket eden üç adadan oluşur.

KARLIOVA’DA GÜNDOĞUMU: Karlıova ilçesinde bulunan 3,250 metre rakıma sahip Bingöl Dağları’nın Kale Tepesi’nden güneşin doğuşu tam olarak izlenebiliyor. Karlıova, İsviçre Alp Dağları ile beraber tam gün doğumunun izlenebildiği tek yerdir.

HESAREK KAYAK MERKEZİ VE YAMAÇ PARAŞÜTÜ: Hesarek Kayak Merkezi’nde 178 bin metrekarelik bir alan üzerinde 1700 metre kayak pisti, telesiyej, teleski ve baby lift, 70 yatak kapasiteli otel ve sosyal tesis bulunuyor. Ayrıca alanda yamaç paraşütü yapmak da mümkün.

BUBAN PERİ BACALARI: Kent merkezine 50 kilometre uzaklıkta bulunan Buban Peribacaları, Bingöl’ün doğal güzelliklerinin çeşitliliğini yansıtması açısından çok önemlidir

ZAĞ KAYA SIĞINAK ODALARI: Sarp bir kayalık üzerinde, Murat Nehri kıyısında yer alıyor. Kayaya oyulmuş dört katlı sığınak odasına, yine kayaya oyulmuş basamaklar ve dar bir yol vasıtasıyla alana ulaşılıyor. Dört katlı olan Zağ Kaya Sığınak Odaları’nda her katta farklı sayıda ve ebatta oda bulunuyor.

İSFAHAN BEY CAMİ: 16. yüzyıl başlarında, Akkoyunlular döneminde İsfahan Bey tarafından Bingöl Aşağı Çarşı’da yaptırılan cami, şehir merkezindeki tek tarihî yapı olma özelliği taşıyor

KRAL KIZI KALESİ: Kral Kızı Kalesi’ni Pers Hükümdarı Dara’nın MÖ 7. yüzyılda kızı için yaptırdığı ve Akkoyunlu Uzun Hasan’ın Trabzon Rum İmparatoru’nun kızı Despina (ya da Theodora) ile evlendiğinde onun için yaptırdığı rivayetler arasındadır. Genç ilçesi, adını “Genç Kalesi” olarak da bilinen bu kaleden almaktadır.

VANK KİLİSESİ: Vank mezrasında yüksek bir tepede bulunan Vank Kilisesi’nin en az 300 yıllık olduğu düşünülüyor. Kilisenin çatıda biriken suyunun akması için aslan ağızlı iki çörten konmuş ve kiliseye yerel özellikli bir mimari yapı kazandırılmış.

KİĞI KALESİ: Şehitler Kalesi veya Görgeç Kalesi olarak da adlandırılır. Kiğı Kalesi’nin Urartular döneminde yapıldığı düşünülüyor. Bizans-Osmanlı mimari özellikleri de taşıyan kale, kuzey ve batı yönlerinden çok dik bir yamaçta yer alır

ESKİKAVAK KÖYÜ MANASTIRI: Nehre Nazır Azize Meryem Ana veya Yüksekteki Meryem Ana isimleriyle de bilinen Eskikavak Köyü Manastırı’nın tarihi 14. yüzyıla uzanıyor. Eğimli bir arazide inşa edilmiş olması nedeniyle güzel bir manzaraya sahip manastır, içerisinde haç motifleri üzerinde taş işçiliği örnekleri barındırıyor.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BU, ESERLER, NEREDE?,
Yorumlar
Haber Yazılımı