Haber Detayı
08 Ekim 2019 - Salı 22:51 Bu haber 660 kez okundu
 
Bürçün, “İmar revizyonu doğru değil”
HDP Belediye Meclis üyesi ve grup sözcüsü Aydın Bürçün, Belediye meclisinde oy birliğiyle kabul edilen imar revizyonunun yanlış olduğunu belirterek, “3 dönemdir üst üste revizyon yapılıyor ve bu doğru bir karar değildir” dedi.
GÜNDEM Haberi
Bürçün, “İmar revizyonu doğru değil”

HDP Belediye Meclis üyesi ve grup sözcüsü Aydın Bürçün, dün yapılan belediye meclis toplantısının ardından yazılı bir açıklama yaptı.

Daha önceki dönemlerde yapılan ve hatalı olan imar revizyonunun yeni dönemde de yapıldığını belirten Bürçün, “31 mart yerel seçimler sonrası göreve gelen AKP ilk icraatı olan geçmiş dönemden görevi kendi arkadaşlarından devir alır almaz imarla ilgili olan yolsuzluklarla baş etmeye ve bu ne pahasına mal olursa olsun bunlara ruhsat ve izin verilmeyeceğini, gerek meclis toplantılarında gerek halka söyledi. Maalesef Bingöllün kaderi bu iddialı gelen başkan bir süre sonra eskileri aratmayacak duruma geliyor. Gelir gelmez imarla ilgili aldığı kararı bu gün Belediye Meclis toplantısında kendilerinde yanlış bulduğu fakat onayladığı yeni ilave ve Revizyon imar planı meclisten oy çokluğuyla geçmiştir. 9 madde olarak ele alınan ilave revizyon imar planı HDP grubu olarak özellikle 9’ncu maddenin yazılımında da olduğu gibi yapılan incelemede imar planları dahilinde hemen hemen bütün bölgelerde verilen imar çapları ile yapı ruhsatlarının bir bölümünün mevcut imar planlarındaki kullanım kararlarına uygun olarak verilmediği mevcut emsalin dışında fazladan inşaat alanı kullanıldığı bu durumda bulunan ruhsatlı yapıların fiziksel olarak tamamlandığı, bir seferliğine bu uygulama neticesinde değişecek imar durumları diğer parsellere emsal teşkil etmemeli deniliyor. Bingöl 3 dönemdir üst üste revizyon yapılıyor. Bu da yapılsa 4 defa olacak. 15-20 yılda bir yapılması gereken imar revizyonu, dünya da görülmemiş bir örnektir. Yani rantın boyutunu düşünün. Her revizyon yapan Başkan kendinden önceki yönetimin hatalarından ve usulsüzlüklerini gerekçe göstererek revizyon yapmasını doğru bulmuyoruz. Gelinen noktada kim ne usulsüzlük ve hata yaparsa yanına kar kalıyor. Talepte belirtiği gibi 9.madde suç unsurudur. Yargıya gitmesi gerekirken bütün bu usulsüzlük ve hatalar meclis kararıyla meşrulaşmış oldu.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bürçün,, “İmar, revizyonu, doğru, değil”,
Yorumlar
Haber Yazılımı