Haber Detayı
06 Aralık 2021 - Pazartesi 17:44
 
ÇAYTEPE GÖLETİ TAMAMLANDI
DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Genç Çaytepe Göleti ve Sulaması inşaatında çalışmaların tamamlandığını belirterek, bölgede 750 dekar arazinin sulanacağını söyledi.
GÜNDEM Haberi
ÇAYTEPE GÖLETİ TAMAMLANDI

DSİ Genel Müdürlüğü olarak Bingöl’de içme ve kullanma suyu temin etme çalışmalarının devam ettiğini belirten Yıldız,  “DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor” dedi.

Bingöl’de son dönemde yapılan su yapılarının artmasının, bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynadığını ifade eden Yıldız, şunları söyledi: “Bu kapsamda Bingöl Genç Çaytepe Göleti ve Sulaması İnşaatında çalışmalar tamamlanmış olup, toplamda 750 dekar tarım alanının cazibeli borulu sulama şebekesi ile sulanması temin edilecektir.

Genç Çaytepe Göleti temelden 30 metre yükseklikte, ön yüzü membran kaplı kaya dolgu tipinde imal edilmiş olup, 700 bin m³ su depolayarak 750 dekar arazinin sulanmasına hizmet edecektir. Çaytepe Göleti ve Sulaması, milli ekonomiye yılda 1,1 Milyon Lira katkı temin edecek ve ayrıca 225 kişiye tarımsal istihdam sağlayacaktır.

Bingöl Genç Çaytepe Göleti Sulama şebekesi imalatları tamamlanarak hizmete hazır hale getirilmiştir.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇAYTEPE, GÖLETİ, TAMAMLANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı