Haber Detayı
13 Eylül 2019 - Cuma 00:02 Bu haber 8450 kez okundu
 
Cezaevi ile ilgili iddialar meclise taşındı
HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi koşulları ile ilgili kendisine gönderilen mektupta yer alan iddiaları soru önergesi ile meclise taşıdı.
GÜNDEM Haberi
Cezaevi ile ilgili iddialar meclise taşındı

Gergerlioğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından cevaplandırılmasını istediği soru önergesinde, mektupta yer alan iddialara yer verdi: “Tarafıma iletilen mektupta: “Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü'nde koğuşların çok kalabalık olduğu, mahpusların gece tuvalete gidebilecek kadar bile yer olmadığı, koğuşlarda çeşmeden akan suyun kuyu suyu olduğu, mahpusların bu suyu içemediği, Cezaevi Müdürü'nün: “Ödenek az geliyor şehir şebekesi suyunu veremeyiz verecek olursak ödenek kalmaz' dediği, Cezaevinde iki farklı su hattının olduğu, biri belediye şebekesi diğerinin kuyu suyu hattının olduğu, koğuşlara kuyu suyu verildiği, su analizinin “içelibilir su” olarak çıktığının bu analizi de şehrin su şebekesi”nden alındığının koğuşlarda ki sudan analiz alınırsa gerçeğin ortaya çıkacağı, mahpusların içme suyunu kantinden almak zorunda kaldıkları, verilen yemeklerin yetersiz olduğu için temel besin ihtiyaçlarını karşılayamadıkları, 3 aydır çay ve şeker dağıtılmadığı, kahvaltılıkların çok az verildiği, yemeklerde kullanılan yağ markasının düşük kaliteli olduğu, bu nedenle mahpusların kan tahlillerinde Trigliserit oranının yüksek çıktığı, doktorların kurumun kullandığı yağdan kaynaklandığını söyledikleri, Cezaevi'nin çok eski olduğu ve deprem dayanıklılık testinden geçemediği, sigara içenlerle sigara içmeyen mahpusların aynı koğuşta kaldığı ve sigara içmeyenlerin bu durumdan rahatsız oldukları, mahpusların ödeneklerinin az miktarda olduğu, eğitim için bilgisayar, internet ve kütüphane kullanılmasına izin verilmediği, savunma hazırlamak için bilgisayar imkanından faydalanamadığı, bina eski olduğundan aşırı nem bulunduğu, koğuşlarda hamam böcekleri ve farelerin olduğu, Cezaevi 2. Müdürü hakkında Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı'nda suç duyuruları ve şikayet dilekçeleri olduğu, Cezaevine girerken mahpuslara yatırılan paranın işletilmesi hakkının Cezaevi'ne devredildiği ile ilgili bir kağıt imzalatıldığı” ifadeleri yer almıştır.

Gergerlioğlu, Bakan Gül’e şu soruları yöneltti:

-Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü'nde yukarıda bahsi geçen iddialar doğru mudur?

-Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü'nde koğuşların çok kalabalık olduğu, mahpusların gece tuvalete gidebilecek kadar bile yer olmadığı iddiaları doğru mudur?

-Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü'nde güncel tutuklu ve hükümlü sayısı kaçtır? Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü'nde toplam hükümlü ve tutuklu kapasitesi kaçtır?

-Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü'nde koğuşlarda musluktan akan suyun kuyu suyu olduğu iddiaları doğru mudur? Eğer bu iddialar doğruysa neden koğuşlardan akan su kuyu suyu olarak verilmektedir?

-Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü'nde verilen yemeklerin yetersiz olduğu temel besin ihtiyaçlarını karşılayamadıkları iddiası doğru mudur? Mahpusların ne şekilde beslenmesi sağlanmaktadır?

-Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü'nde su analiz testi en son ne zaman yapılmıştır? Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü’nde su analizi yapılırken koğuşlardan akan musluk suyundan mı analiz alınmıştır?

-Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü'nde yemekler de kullanılan yağın düşük kaliteli olduğu iddiası doğru mudur?

-Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü'nde sigara içen mahpuslar ile sigara içmeyen mahpuslar aynı koğuşta mı kalmaktadırlar? Eğer aynı koğuşta kalmaktaysalar sigara içen mahpuslar ile sigara içmeyen mahpusların ayrılıp sigara içmeyen mahpusların sigara içmeyen mahpuslar ile kalması mümkün müdür?

-Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü'nde mahpuslara bilgisayar, internet ve kütüphane kullanılmasına izin verilmediği iddiası doğru mudur? Eğer bu iddialar doğruysa neden mahpuslara bilgisayar, internet ve kütüphane kullanılmasına izin verilmemektedir?

-Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü'nde koğuşlarda hamam böceği ve farelerin olduğu iddiaları doğru mudur? Eğer bu iddialar doğruysa Cezaevi'nde ilaçlama yapılmamakta mıdır? Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü'nde en son ne zaman ilaçlama yapılmıştır? Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü'nde ilaçlama hangi periyodik aralıklarla yapılmaktadır?

-Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü 2. Müdürü ile ilgili bahsi geçen

iddialar doğru mudur? Cezaevi 2. Müdürü hakkında Bingöl o Cumhuriyet Başsavcılığı'nda suç duyuruları ve şikayet dilekçeleri olduğu iddiaları doğru mudur? Eğer bu iddialar doğruysa suç duyuruları ve şikayetlerin içeriklerinde ne tür şikayetler vardır?

-Cezaevi'ne girerken mahpuslara yatırılan paranın işletilmesi hakkının Cezaevi'ne devredildiği ile ilgili bir kağıt imzalatıldığı iddiası doğru mudur? Eğer bu iddia doğruysa mahpusların paralarıyla Cezaevi yönetimi ne gibi faaliyetlerde bulunmaktadır?

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cezaevi, ile, ilgili, iddialar, meclise, taşındı,
Yorumlar
Haber Yazılımı