Haber Detayı
11 Şubat 2020 - Salı 00:08 Bu haber 761 kez okundu
 
“Cezaevinde kapasitenin 5 katı mahkûm var”
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Bingöl cezaevinde kapasitenin yaklaşık 5 katı mahkum bulunduğunu belirterek, cezaevi müdürü tarafından mahkumlara keyfi işkenceler uygulandığını söyledi.
GÜNDEM Haberi
“Cezaevinde kapasitenin 5 katı mahkûm var”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Bingöl Cezaevinde mahkumlara işkence yapıldığı iddialarını meclise taşıdı.

Meclise soru önergesi vererek Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından cevaplandırılmasını isteyen Aydemir, Bingöl Cezaevinde mahkumlara işkence yapıldığını belirtti.

Geçtiğimiz günlerde cezaevi önünde yapılan protestolara da soru önergesinde yer veren Aydemir, “Bingöl Cezaevinde mahkumların maruz kaldıkları baskı ve işkenceler, mahkum yakınları tarafından cezaevi önünde protesto edilmişti. Türkiye’de neredeyse tüm cezaevlerinde yaşanan en büyük sıkıntılardan birisi kapasitenin çok üzerinde mahkum bulundurulmasıdır. Bingöl Cezaevi kapasitesinin neredeyse beş katı fazlası mahkum barındırmakta ve bunun yanında cezaevi müdürü mahkumlara keyfi işkenceler uygulamaktadır. Sabah uyandırılan mahkumlar akşam saatlerine kadar soğuk havada ayakta bekletilmekte, rapor alan hasta mahkumlara sırf rapor aldıkları için hücre cezası verilmekte, mahkum öğrencilerin eğitimleri konusunda zorluklar çıkarılmakta, dilek ve şikayet durumunda ise daha farklı işkenceler uygulanmaktadır” dedi.

Aydemir, cezaevinde yaşandığı belirtilen iddialar ile ilgili Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e şu soruları yöneltti:

-Cezaevi müdürü ve çalışanlar hakkında soruşturma yapılacak mı?

-Mahkumların, hiçbir sebep yokken gardiyanlar tarafından öldüresiye dövülüp, açıktan kapalıya alınmalarındaki gerekçeler nelerdir?

-Cezaevi müdürünün, cezaevinde çiftlik kurduğu, mahkumlara ve çalışanlara ağır hakaretlerde bulunduğu bilgisine sahip misiniz?

-Mahkum öğrencilerin eğitimi konusunda çıkarılan zorlukların amacı nedir?

-Mahkumların mağduriyetleri giderilip, talepleri karşılanacak mı?

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Cezaevinde, kapasitenin, 5, katı, mahkûm, var”,
Yorumlar
Haber Yazılımı