Haber Detayı
11 Nisan 2019 - Perşembe 00:08
 
CHP Bingöl teşkilatından İmamoğlu’na destek
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bingöl İl Başkanı Ahmet Bazancir, Millet ittifakı İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu’na mazbatasının verilmesi gerektiğini belirtti.
GÜNDEM Haberi
CHP Bingöl teşkilatından İmamoğlu’na destek

31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinin ardından 80 ilde seçim sonuçları kesinleşirken, İstanbul’da AK Parti’nin itirazları nedeniyle YSK kesin kararını henüz açıklamadı. Geçersiz oyların yeniden sayılmasının ardından Millet ittifakı adayı Ekrem İmamoğlu ile Cumhur ittifakı adayı Binali Yıldırım arasındaki fark kapanmadı. CHP’liler, Ekrem İmamoğlu’na mazbatasının verilmesini isterken, AK Parti ise, İstanbul’da yeni bir seçim için diretiyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan CHP Bingöl İl Başkanı Ahmet Bazancir, YSK’nın, anayasanın ve yasaların kendisine verilen görevi biran önce yerine getirerek, İstanbul’un seçtiği başkanın mazbatasını vermesi gerektiğini belirtti.

Her seçimde itirazların olabileceğini belirten Bazancir, “YSK’nın görevi, süresi içinde bu itirazları değerlendirmek ve bir an önce sonucu açıklamaktır. İktidar böyle istiyor diye seçmen iradesine ipotek konulamaz. Daha fazla demokrasinin tahribatına yol açmadan ‘kimsenin hakkını yemedik kimseye de hakkımızı yedirmeyiz’ diyen Sayın Ekrem İmamoğlu’na mazbatasının verilmesini istiyoruz” dedi.

Bazancir, şunları söyledi: “YSK yasalara ve daha önce benzer olaylar karşısında aldığı kararlara uymak zorundadır. YSK, seçimde kaybedenlerin devletin gücünü kullanarak öğrettikleri yasa dışı gerçekleri reddetmek zorundadır. YSK, iktidar sahiplerinin YSK üzerinde kurdukları baskılara boyun eğmemek zorundadır. YSK, demokrasi değil seçimsiz bir Türkiye isteyen iktidar sahiplerine dur demek zorundadır. YSK hukukun üstünlüğü mü, yoksa iktidar sahibi üstünlerin hukuku mu? Buna açık ve net cevap vermek zorundadır. YSK’da hakimler mi var, yoksa iktidar sahiplerinin taşeronlaştırmak istediği kişiler mi var? Bunu demokrasiden yana kararlarıyla göstermek zorundadır. İktidar sahiplerinin güçlerini kullanarak demokrasiye karşı kurulan kumpası YSK bozmak zorundadır. Bu YSK’nın tarihsel sorumluluğudur.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP, Bingöl, teşkilatından, İmamoğlu’na, destek,
Yorumlar
Haber Yazılımı