Haber Detayı
23 Şubat 2021 - Salı 18:47
 
CİNAYETE AÇIK DAVETİYE!
Karlıova ve Yedisu ile 36 köy fay hattı üzerinde
GÜNDEM Haberi
CİNAYETE AÇIK DAVETİYE!

Jeoloji Mühendisleri Odası: “Bingöl kent merkezi, Karlıova ve Yedisu ilçe merkezleri ile 36 köy yerleşim biriminin doğrudan fay hatları/zonları üzerine oturduğu bilinmesine rağmen kamu kurumlarının bu bölgede yaptıkları konutların veya seçilen yeni yerleşim alanlarının da  yine fay zonları üzerinde olması, cinayete açık bir davetiye niteliğindedir.”

 

Haber: Ömer ŞANLI

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, ‘Fay Üzerinde Yaşayan Kentlerimiz: Bingöl Raporu’nu yayınladı. Raporda, Bingöl Merkez, Karlıova ve Yedisu ilçe merkezleri ile 36 köyün deprem fayları üzerinde yer aldığı belirtildi.

Raporla ilgili TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odasından yapılan açıklamada, “Deprem Danışma Kurulumuz, “içinden diri fay geçen” kentlerimizden başlamak üzere, bilgilendirme raporları hazırlayarak ilgili kurum ve kişilere bildirme” kararı almıştır. Bu çerçevede düzenlenen “Fay Üzerinde Yaşayan Kentlerimiz: Bingöl Raporu-8” hazırlanarak ilgili kişi ve kurumlarla paylaşılmıştır” denildi.

2020 yılı içerisinde Elazığ-Sivrice, Malatya-Doğanyol ve Pütürge, Van-Başkale, Bingöl-Yedisu, Manisa-Akhisar ile en son İzmir’de meydana gelen depremlerde; 168 vatandaşın hayıtını kaybettiği, 3 bine yakın vatandaşın yaralandığı belirtilen açıklamada, “80 bine yakın konut, işyeri vb. bağımsız bina bölümü yıkılmış veya hasar görmüş, 20 milyar Türk Lirasına yakın maddi kayıp oluşmuştur.

Yine deprem zararlarının topluma ve yöneticilere doğru bir şekilde aktarılması amacıyla; Odamız Deprem Danışma Kurulunun yaptığı toplantı ve değerlendirmeler sonucunda; “ülkemiz deprem gerçeğinin topluma ve ilgililere doğru anlatılması, kentlerimiz için birer tehlike kaynağı olan fayların konumu ile hangi yerleşim birimlerini doğrudan etkilediğini de dikkate alarak, “içinden diri fay geçen” kentlerimizden başlamak üzere bilgilendirme raporları hazırlanarak ilgili kurum ve kişilere bildirme” kararı alınmıştır. Bu çerçevede düzenlenen “Fay Üzerinde Yaşayan Kentlerimiz: Bingöl Raporu-8” hazırlanarak ilgili kişi ve kurumlarla paylaşılmıştır” denildi.

BİNGÖL MERKEZ TEHLİKEDE

Bingöl’ün Kuzey Anadolu Fay Zonu ile Doğu Anadolu Fay Zonunun kesişim bölgesinde yer aldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “her iki fay zonunda meydana gelebilecek depremlerden doğrudan etkilenmektedir. Ayrıca Bingöl kent merkezi dahil Karlıova ve Yedisu  ilçe merkezleri ile 2003 yılında 84 öğrencinin yaşamını yitirdiği Çeltiksuyu köyünün de aralarında bulunduğu 36’yı aşkın köy yerleşim alanı  doğrudan diri fay hatları veya zonları üzerine oturmaktadır.

-CİNAYETE AÇIK DAVETİYE-

Yine Bingöl kent merkezi, Karlıova ve Yedisu ilçe merkezleri ile 36 köy yerleşim biriminin doğrudan fay hatları/zonları üzerine oturduğu bilinmesine rağmen kamu kurumlarının bu bölgede yaptıkları konutların veya seçilen yeni yerleşim alanlarının da  yine fay zonları üzerinde olması, cinayete açık bir davetiye niteliğindedir. TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası kamusal sorumluluğunun gereği olarak, halkı ve yöneticileri uyarmaya, bu konuda alınması gereken tedbir ve önerilerini kamuoyu ile paylaşmaya devam edecektir. Hazırlanan raporlardan sekizincisi, açıklamamızın ekinde kamuoyu ile de paylaşılmaktadır. Bu kapsamda “Fay Üzerine Oturan Kentlerimiz” dizisi kapsamında hazırlanacak raporlar önümüzdeki süreçte de kamuoyu ile paylaşılmaya devam edilecektir.”

NELER YAPILMALI?

Deprem konusunda alınması gereken önlemlerle ilgili şu ifadelere yer verildi:

“-Bingöl Valiliği, Bingöl Merkez ve İlçe Belediyeleri ile İller Bankası Genel Müdürlüğü tarafından Bingöl ilinin hem Doğru Anadolu Fay Zonu, hem de Kuzey Anadolu Fay zonlarının kesişim noktasında yer aldığı gerçeğinden hareketle, kent ölçeğinde uluslararası uygulama örnekleri de baz alınarak Mikro bölgeleme çalışmaları yapılmalıdır.

- Mikrobölgeleme çalışmaları kapsamında diri fayların yerinin yerleşime uygunluk açısından hassas olarak belirlenmesi, deprem üretme potansiyellerinin etüdü için üzerlerinde paleosismoloji çalışmalarının yapılması, paleosismoloji çalışması yapılan alanlarda ise herhangi bir tartışmaya sebebiyet vermemek adına düzenlenen raporların mümkünse bir heyetin incelemesine tabi tutulması sağlanmalıdır.

-Bingöl'de bazı yerleşim alanlarının zayıf mühendislik özelliklerine sahip zemin birimleri üzerine oturması, sıvılaşma, heyelan veya kaya düşmesi tehlikesine yatkın alanların varlığı depremin tetikleyici etkisi de göz önüne alınarak mikrobölgeleme çalışmaları kapsamında irdelenmesi gerekmektedir.

-Çalışma sonuçlarından elde edilecek bilgiler ve diğer disiplinlerden (eofizik, jeodezi, inşaat, mimarlık, şehir plancıları vd.) edinilecek bilgiler ile diğer afet olasılıkları ışığında Deprem Master Planını hazırlanmalı, Deprem Master Planı dikkate alınarak kentin gelişim ve yerleşim stratejilerinin yeniden belirlenmesi gerekmektedir.

-FAY YASASI ACİLEN ÇIKARILMALIDIR-

Ayrıca; mikrobölgeleme çalışmaları kapsamında belirlenen diri fay hatlarının çevre düzeni planları dahiI olmak üzere nazım ve uygulama imar planlarına işlenmesi, diri fay hatlarının sakınım bandı içinde kalan yapıların kentsel dönüşüm ve yenileme kapsamına alınarak bu alanlarda yaşayan yurttaşlarımızın can ve mal güvenliklerinin sağlanması, fay sakınım bandı içindeki alanlar için yapı sınırlaması getirilmesi ile bu sorunların çözümüne vesile olacağını düşündüğümüz "fay yasasının" TBMM'de acilen görüşülerek yasalaşması gerekmektedir. TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası olarak deprem üretme potansiyeli bulunan fay hattı ve zonu üzerine yerleşmiş buIunan Bingöl'ün olası bir depremde büyük acılara sebebiyet verebilecek sonuçlarla karşılaşılmaması için bugünden gerekli hazırlık ve çalışmaların başlatılması gerektiği düşünülmektedir. Ayrıca Bingöl ilinde son yüz yıllık zaman dilimi içerisinde çok sayıda can kaybına neden olan büyük depremlerin meydana geldiği, Bingöl kent merkezi, Karlıova ve Yedisu ilçe merkezleri ile 36 köy yerleşim biriminin doğrudan fay hatları/zonları üzerine oturduğu bilinmesine rağmen kamu kurumlarının bu bölgede yaptıkları konutların veya seçilen yerleşim alanlarının da yine fay zonları üzerinde olması, cinayete açık bir davetiye niteliğinde olup olası depremlerde can kaybının artmasına neden olacağı açıktır. Kamu yararı çerçevesinde yapılacak bu çalışmalara Odamız her türlü desteği vermeye hazırdır.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: CİNAYETE, AÇIK, DAVETİYE!,
Yorumlar
Haber Yazılımı