Haber Detayı
25 Eylül 2019 - Çarşamba 00:16 Bu haber 1572 kez okundu
 
Cıva zehirlenmesi meclise taşındı
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, Sancak’ta bir okulda öğrencilerin cıvadan zehirlenmesi olayı ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığına önerge verdi.
GÜNDEM Haberi
Cıva zehirlenmesi meclise taşındı

Aydemir, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından cevaplandırılması istemiyle meclise sunduğu önergede, çocukların ailelerinin de risk altında olduğunu söyledi.

Aydemir, “Sancak Beldesinde bulunan Sancak İlkokulu ve Orta Okulunda Fen Bilimleri Laboratuvarındaki kimyasal malzemelerin dağılması sonucu yayılan kimyasallar nedeniyle 27 öğrenci cıva zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırılmıştı. Öğrenciler şu anda Bingöl, Elazığ ve Erzurum illerinde gözetim altındalar.

Yaşanan olayın ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğünce okula AFAD ekipleri sevk edilmiş, okulda çalışma yürüten AFAD KBRN (Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer) ekipleri, deney tüplerinin yere düştüğünü ve öğrencilerin oynamak maksatlı etkileşime girdiğini aktardı. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “Merkeze bağlı Sancak beldesinde ilköğretim okulunun fen dersliğinde kullanılan deney tüplerinin yere düştüğü ve öğrencilerin bu madde ile oynamak amacı ile etkileşim kurduğu bu nedenle bir kısım öğrencinin mide bulantısı, kusma şikâyeti ile hastaneye başvurdukları bilgisi üzerine Arama ve Kurtarma KBRN ekibimiz olay yerine intikal etmiştir. Yapılan kimyasal gaz detektörü çalışmaları sonucunda organik bileşik maddelere dair yanıcı ve uçucu maddelerin ortama yayıldığı, PPM değerlerinin 40 olduğu ve ortamda karbonmonoksit zehirleyici maddenin bulunduğu KBRN ekibimizce tespit edilmiştir. Okulda bulunan fen laboratuvar derslik sınıfında bulunan deney tüpleri olay inceleme ekibi gözetiminde muhafaza edilecek duruma getirilerek, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerine teslim edilmiştir” şeklinde açıklamalarda bulunmuştur” ifadelerine yer verdi.

Bazı öğrencilerin cıvayı evlerine götürdüğünü belirten Aydemir, şunları söyledi: “Belde de şu an itibari ile vakanın 82 kişiyi etkilediği görülmektedir. Bu sayı daha da artabilir. Cıva maddesinin sınıfta masanın üzerinde açık bir vaziyette bulunduğu bilgisini aldık. Açıkta bulunan cıvayı çocuklar oyun oynama amacıyla alıp uğraşmış ve bazı çocuklar oyun hamurunun içerisine koyarak evde oynamak suretiyle evlere götürmüştür. Bu evlerde yaşayanların sağlığı da tehdit altındadır. Okul yönetimi ortada bulunması tehlikeli, sakıncalı ve yasak olan cıva maddesinin sınıfa getirilmemesi ve muhafaza edilmesi gerektiğini bilmesi gerekir. Ortada çok ciddi bir ihmal söz konusudur. Sancak beldesinde yaşanan bu hadise ciddi boyutlara ulaşmıştır. Sancak İlkokulu ve Ortaokulunda yaşanan olayla ilgili sorumlu kişi veya kişilerin bakanlığınızca tespit edilmesi ve cezai işlemlerinin uygulanması, okulun Fen laboratuvarının teknik yeterliliğinin olup olmadığının tespitinin gerekliliği söz konusudur.”

Aydemir, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a, Sancak İlkokulu ve Ortaokulundaki Fen laboratuvarının teknik yeterliliğinin olup olmadığını sorarken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya da, alınacak tedbirleri sordu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cıva, zehirlenmesi, meclise, taşındı,
Yorumlar
Haber Yazılımı