Haber Detayı
13 Mart 2019 - Çarşamba 00:13 Bu haber 1655 kez okundu
 
‘Çöp yığını’ açıklamasına tepki
Bingöl Belediyesi, HDP Bingöl Belediye Başkan adayı Özsoy’un, ‘Bu kent çöp yığını içinde’ açıklamasına tepki gösterdi; “İlimiz, genel hatlarıyla temiz bir şehir olup, yığın denilecek hiçbir sorunumuz yoktur. Sayın Özsoy’un seçim sürecini kendi lehine çevirmek için yaratmaya çalıştığı algı kamuoyunda karşılık görmeyecektir.”
GÜNDEM Haberi
‘Çöp yığını’ açıklamasına tepki

Bingöl Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Belediye Başkan adayı Hişyar Özsoy’un açıklamalarına cevap verdi.

‘Bu kent çöp yığını içerisinde’ söyleminin gerçeği yansıtmadığı vurgulanan açıklamada, “Sayın Özsoy, duyarsız birkaç kişinin çöp dökme saatlerine uymaması sonucu biriken çöpleri fırsat bilerek, fotoğraf çekip ‘kent çöp yığını içerisinde’ başlığıyla basına servis etmiştir. Haber içeriğinde yer alan söylemler gerçeği yansıtmadığı gibi kamuoyunu parti lehine etkilemek için başvurulan bu yöntem de ucuz siyasetten öte bir şey değildir. Sayın Özsoy, ‘Bingöl’ümüz bunu hak etmiyor dışarıdan gelen misafirlerimize mahcup oluyoruz’ ifadelerinde de yanılgıya düşmüştür. Çeşitli etkinliklere katılmak üzere ilimize gelen misafirlerin belediyemizi takdir ettiği konuların başında temizlik işleri gelmektedir. Dışarıdan gelen konukların ilimize dair genel kanısı ‘temiz şehir’ şeklindedir. Uzun yıllar yurtdışında kalan Sayın Özsoy, şunu çok iyi biliyor ki kişinin niyeti halis olmazsa zaman zaman her yerde buna benzer sorunlar görülebilir ve böyle fotoğraflar çekilebilir” denildi.

“Temizlik işleri titizlikle yürütülüyor”

Temizlik işlerinin il genelinde titizlikle yürütüldüğü vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Kaldırım temizleme araçları, yol süpürme aracı ve çöp toplama araçlarıyla il genelinde düzenli bir şekilde çalışmalar yapılıyor. Her mahallemizde temizlik görevlileri mevcut olup, her gün düzenli bir şekilde cadde ve sokaklarımız temizleniyor.”

“97 Bin 539 TL idari para cezası”

Temizlik işlerinin “Daha Temiz Bir Bingöl” sloganıyla yürütüldüğü belirtilen açıklamada, belediye sınırları içerisinde yapılan denetimler sonucunda belirtilen saatler dışında çöp bırakan hanelere cezai işlem uygulandığı ifade edildi.

Açıklamada, “2018 ve 2019 yılında yapılan denetimler sonucunda 2 bin 379 hanenin çöp dökme saatlerine riayet etmediği belirlenmiştir. Bu çerçevede Zabıta Müdürlüğü ekiplerimizce 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 'Çevreyi Kirletme' başlığı altında yer alan 41. maddesi gereğince 97 bin 539 TL idari para cezası uygulanmıştır” denildi.

Vatandaşların çevreye karşı daha bilinçli olması gerektiği vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Kamuoyunu çevreye karşı bilinçlendirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İl genelinde yaptığımız çalışmaların da karşılığını alıyoruz. Vatandaşlarımızın çoğunluğu hem çöp dökme saatlerine riayet ediyor hem de çevreye karşı daha duyarlı davranıyor. Unutmayalım ki, yaşadığımız çevreye, çağdaş ve daha temiz bir ortam kazandırmak hepimizin görevidir. Bu çerçevede çevremize sahip çıkmalı, kentimizi temiz tutmalıyız. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Çöp, yığını’, açıklamasına, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı