Haber Detayı
11 Şubat 2020 - Salı 00:11 Bu haber 1442 kez okundu
 
Deprem araştırma projesi neden geri çevrildi?
Elazığ’ın Sivrice İlçesinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından Bingöl başta olmak üzere bölge illerini tehdit eden fay hatları yeniden gündeme geldi.
GÜNDEM Haberi
Deprem araştırma projesi neden geri çevrildi?

Deprem uzmanları Doğu Anadolu ve Kuzey Anadolu Fay hatlarının geçtiği Bingöl’de büyük bir deprem beklendiğini sık sık gündeme getirirken, Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, deprem araştırması ile ilgili TÜBİTAD ve TDK’ya sunduğu projenin kabul edilmediğini belirtmişti.

Prof. Dr. Naci Görür’ün açıklaması üzerine, projesi reddettiği belirtilen TÜBİTAK’tan  açıklama yapıldı.

Prof. Dr. Naci Görür tarafından 2010 yılında “Doğu Anadolu Fay Zonu Boyunca Güncel Deformasyonun Ölçülmesi ve Bu Zonda Yer Alan Yerleşim Alanları İçin Tehlike Analizlerinin Yapılması (DAFTAP)” projenin TÜBİTAK’a sunulduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Söz konusu projede müşteri kurumlar olarak Elazığ Valiliği, Elazığ Belediye Başkanlığı, Bingöl Valiliği, Bingöl Belediye Başkanlığı, Malatya Belediye Başkanlığı, Kahramanmaraş Valiliği, Kahramanmaraş Belediye Başkanlığı yer almaktadır. Proje, söz konusu tarihteki 1007 programı mevzuatı doğrultusunda TÜBİTAK KAMAG tarafından değerlendirilmiş ve proje önerisinin, 1007 programına başvuru yapabilecek müşteri kurumlar açısından mevzuata uymadığı açıkça görülmüştür.

Projede yapılacak çalışmaların tekniği, Ar-Ge içeriği ve gerekliliği açısından herhangi bir değerlendirme yapılmadan proje ilgili mevzuat usulleri çerçevesinde iade edilmiştir. İade sonrası 2010 yılından bu yana herhangi bir düzeltme veya yeniden başvuruda bulunulmamıştır. Dolayısıyla kamuoyunda gündeme getirilen projenin reddedildiği ifadeleri kesinlikle doğru değildir.

Dünyada benzer görevi yerine getiren muadil Kuruluşlar gibi TÜBİTAK da proje değerlendirme ve destek süreçlerini yazılı ve açık Usul ve Esaslar çerçevesinde yürütmektedir.

Prof. Dr. Naci Görür bugüne kadar TÜBİTAK’a yürütücü ya da araştırmacı olarak 1992-2012 yılları arasında 17 proje sunmuştur. Sunulan 17 projeden 13 tanesi desteklenmiştir. Prof. Dr. Naci Görür'ün yürütücü ve araştırmacı olarak yer aldığı ve sonuçlanan 10 projesine 2019 sabit fiyatlarıyla yaklaşık 1.2 milyon TL ödenek aktarılmıştır.

TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından 1993 yılından günümüze deprem konularında 304 farklı proje desteklenmiştir. Yalnızca 2006-2019 yılları arasında onaylanan projelere yaklaşık 110 milyon lira kaynak aktarılmıştır. 1999’a kadar deprem araştırmalarıyla ilgili sadece 45 proje destek görmüşken, son 17 senede 217 proje desteklenmiştir.

Bahse konu Doğu Anadolu Fay Hattı kapsamında TÜBİTAK tarafından bilim insanlarımızın 25 projesi desteklenmiş ve bu projelere yaklaşık 10 milyon TL kaynak aktarılmıştır. Bu 25 projeden 8 tanesi özellikle Elazığ ve çevresine yönelik olup, bu 8 araştırma projesine 3 Milyon TL üzerinde kaynak aktarılmıştır.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Deprem, araştırma, projesi, neden, geri, çevrildi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı