Haber Detayı
16 Aralık 2019 - Pazartesi 00:02 Bu haber 5848 kez okundu
 
Devlet hastanesine 2 TL bütçe
CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, 250 yataklı Bingöl Devlet ve Çocuk Hastanesine 2 TL bütçe ayrıldığını belirtti.
GÜNDEM Haberi
Devlet hastanesine 2 TL bütçe

Mecliste 2020 yılı bütçe görüşmeleri devam ediyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Bingöl’ün de bağlı olduğu DAP Kalkınma İdaresinin bütçesi ile ilgili konuştu.

Doğu Anadolu Projesinin; Ardahan, Ağrı, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Elâzığ, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Hakkâri, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli, Van ve Sivas illerini kapsadığını belirten Tutdere, “Doğu Anadolu Projesi yapılırken amaç, bu bölgenin sosyoekonomik anlamda kalkınmasına katkı vermek, bu bölgedeki insan göçünü önlemek, doğudan batıya olan göçü önlemektir; bu amaçla kurulmuştur. Bu projeleri ve bu hedefleri gerçekleştirmek için de 2011 yılında Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı kurulmuştur. Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı kurulduktan sonra 2014 ve 2018 yılları Eylem Planı’nı hazırlamıştır. Bu eylem planlarında bölgeyi kalkındıracak birtakım projeler var. Bu eylem  planında tamı tamına 77 adet eylem, 276 adet de altyapı projesi vardır. Peki, Kalkınma İdaresi Başkanlığı geçen dönem kendisine verilen bütçeyle bu eylemleri, bu projeleri geçirebilmiş mi? Bunun için Sayıştay raporlarına bakmakta yarar var. Sayıştay raporlarına baktığımızda eylemlerin yüzde 34,62’si, altyapı projelerinin ise 45,17’si tamamlanabilmiş. Sayın Bakanım, bu projeler neden tamamlanmamış? Bu projeler neden tamamlanmamış çünkü para yok. Evet, Hükûmetiniz döneminde parayı bitirdiğinizi DAP kapsamındaki projelere 2019 yılında ayırmış olduğunuz paradan da anlıyoruz” dedi.

-2 TL’LİK BÜTÇE-

250 yataklı Bingöl Devlet ve Çocuk Hastanesine 2 TL ayrıldığını ifade eden Tutdere, şunları söyledi: “Bakınız, DAP kapsamındaki 250 yataklı Muş Devlet Hastanesine 2 TL ayırmışsınız. Erzincan Ballı Barajı için 50 TL harcamışsınız. Bingöl Genç Sulama Projesi’ne 50 TL ayırmışsınız. 250 yataklı Bingöl Devlet ve Çocuk Hastanesine 2 TL ayırmışsınız. Elâzığ Kuzova Pompaj Sistemi’ne 3 TL ayırmışsınız. Ardahan-Tiflis demir yolu hattına 20 TL ayırmışsınız. Dolayısıyla bu ayırdığınız paradan, bu ayırdığınız bütçeden ülkeyi ekonomik olarak nereye getirdiğiniz tam olarak anlaşılmaktadır.

Projelere gelince para yok ancak başka şeylerde parayı bulmakta bayağı maharetlisiniz. Mesela, Sayıştay raporlarına baktığımızda ve sarayın 2018 yılı kesin hesaplarına baktığımızda, sarayın sadece temsil ve tanıtma giderlerine 48 milyon para harcayabiliyorsunuz; temizleme ekipmanlarına 3 milyon para harcayabiliyorsunuz; giyecek, mefruşat ve tuhafiyeye 10 milyon lira para bulabiliyorsunuz. Bu işlere para var, Muş Hastanesine para yok. Bu işlere para var yollara, demir yollarına para yok; öyle anlaşılıyor ki iktidarınız “İtibardan tasarruf olmaz.” anlayışıyla çalışmalarına devam ediyor.

Bu aralar DAP kapsamında bulunan Bitlis’in Ahlat ilçesinde bir inşaat sessiz bir şekilde hızla büyüyor. Bu inşaat, DAP’ı kalkındıracak bir fabrika inşaatı mı? Hayır. Van Gölü kıyısında insanların tedavi olması için yapılan bir hastane midir? Hayır. Bu inşaat, saray inşaatı arkadaşlar, saray inşaatı ve bu inşaata tam 30 milyon lira para ayırmışsınız, 30 milyon. Muş Devlet Hastanesine 3 TL, saraya 30 milyon; işte iktidarınız, işte iktidarınızın ekonomik politikası!”

-AK PARTİ BÜTÇEYİ SAVUNDU-

AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas ise, DAP bütçesini savundu. Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresinin 2020 yılı bütçesinin 90 milyon 920 bin TL olarak belirlendiğini ifade eden Arvas, “AK PARTİ döneminde, 2011 yılında kurulan DAP İdaresinin kuruluş amacı, kalkınma çabası içerisinde olan Doğu Anadolu Bölgesi’nin sosyal, ekonomik, çevresel ve kentsel kalkınmasını hızlandırmak, bölgenin gelişmişlik endeksini yükseltmek, uygulamaları yeniden koordine etmek, bölgede yatırımların gerektirdiği araştırma, planlama, projelendirme, izleme, değerlendirme ve koordinasyon hizmetini yerine getirmektir” dedi.

Arvas, şunları söyledi: “Ekonomik kalkınmanın bir parçası olarak değerlendirilen bölgesel kalkınma, aynı zamanda, toplumsal adaletin sağlanmasında da önemli açılardan biridir. Bu anlayışla, AK Parti hükûmetlerimiz döneminde Doğu Anadolu Bölgesi’ne geçmişe kıyasla daha fazla önem verilmiştir. DAP İdaresi faaliyete başladığı 2013 yılından itibaren çeşitli sektörlere yönelik programlar uygulayarak bölgede yer alan birçok kamu kurum ve kuruluşunun, yerel yönetimlerin ve üniversitelerin projelerine finansal destek sağlamıştır. Bu kapsamda, küçük ölçekli tarımsal sulama, hayvan içme suyu göletleri, bitkisel ve hayvancılık altyapısının geliştirilmesi, tarihî kent kültürünün canlandırılması, okuma kültürünün geliştirilmesi ve güneş enerjisi gibi başlıca projeleri finanse etmiştir. DAP İdaresi, faaliyetlerine başladığı 2013 yılından itibaren 1.481 adet projeyi destekleme kapsamına almış ve bu projelere toplam 739 milyon TL ödenek tahsis edilmiştir. Küçük Ölçekli Tarımsal Sulama Projeleri kapsamında 2013-2019 yılları arasında toplam 805 adet proje desteklenmiştir. Projelerin tamamlanması ile 4 bin kilometre kanal inşa edilerek 156 bin hektar alan sulamaya açılacaktır.

2014-2019 yılları arasında Bitkisel Üretim Altyapısını Geliştirilmesi Projesi kapsamında toplam 202 adet makine, ekipman desteği sağlanmıştır. Ayrıca 21.719 hektar mera alanında göçerlerin yaşam şartlarının iyileştirilmesi, desteklenmesi sağlanmıştır. Bölge çiftçilerimize 900 ton yem bitkisi tohumu dağıtılmış, Doğu Anadolu’da faaliyet gösteren çiftçilerimiz için Atatürk Üniversitesi, Fırat Üniversitesi ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi bünyesinde 3 adet çiftçi eğitim merkezi kurulmuştur.

2014-2019 yılları arasında 4 milyon metreküplük su depolama hacmi kapasitesine sahip 215 adet hayvan içme suyu projesine destek verilerek meralarda hayvanın içme suyu ihtiyacı giderilmesi sağlanmıştır. Meralarda hayvanların su ihtiyacı için 30.121 adet sıvat dağıtılmıştır. Hayvancılığın katma değeri daha yüksek bir şekilde yapılması amacıyla 28 adet canlı hayvan pazarı ve 27 adet kesimhane yapımına da destek sağlanmıştır. Ayrıca DAP İdaresi finansman desteğiyle geliştirilen ve Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip mobil koyun banyoluğu DAP bölgesinde çiftçilerin kullanımına sunularak DAP illerine birer adet teslim edilmiştir.

Tarihî kimliğe sahip alanları canlandırmak amacıyla restorasyon çalışmaları için 37.2 milyon TL bütçe ile 32 adet proje desteklenmiştir. Özellikle gelir düzeyi düşük kesimlerin bulunduğu yerleşim yerlerinde ikamet eden çocuk ve gençlerin okumaya ilgisini artırmak ve nitelikli hâle getirebilmek için teknolojik ve modern mekânlar oluşturulup bu temel anlayışla 136 projeye toplam 22,4 milyon TL kaynak aktarılmıştır. Ülkemizde özellikle önemli bir mesele olan, çözüm bekleyen, bölgeler arasındaki gelişmişlik farklarının giderilmesi konusunda kalkınma idareleri ve ajansları çok değerli işler yapmaktadır.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Devlet, hastanesine, 2, TL, bütçe,
Yorumlar
Haber Yazılımı