Haber Detayı
22 Nisan 2019 - Pazartesi 02:24
 
Diyarbakır Barosu: Suç duyurusunda bulunacağız
Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Bingöl’de futbol oynayan kız çocuklarını hedef gösteren videoda yer alan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulacağını bildirdi.
GÜNDEM Haberi
Diyarbakır Barosu: Suç duyurusunda bulunacağız

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezinden yapılan açıklamada, “Bingöl’de futbol oynayan kız çocukları hakkında yapılan açıklamalara karşı cevabımızdır. Öncelikle kız çocuklarının hedef alındığı videoyu, çocukları örseleyeceğini düşündüğümüzden paylaşmamayı tercih ettiğimizi ve videodaki kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı belirtmek istiyoruz. Türkiye’nin de taraf olduğu Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre taraf devletler sözleşmede belirtilen hakları her çocuğa ırk, din, dil, cinsiyet, etnik-sosyal köken vb. hiçbir ayrım gözetmeksizin tanır ve taahhüt ederler. Bunun yanı sıra “oyun” çocukların en temel ihtiyaçlarından biri olup “oyun hakkı” ise Çocuk Hakları Sözleşmesi’yle koruma altına alınan temel haklardandır. Anlaşılacağı üzere devlet tarafından yapılan sözleşme kapsamındaki tüm faaliyetlere çocukların ayrım gözetmeksizin katılımı esastır. Daha açık bir ifade ile sözleşmede koruma altına alınan haklardan, kız çocuğu da erkek çocuğu da ayrım gözetilmeksizin yararlanacaktır. Bu durum bahsi geçen videodaki futbol müsabakası için de geçerlidir.

Kız çocuklarını hedef alan, örseleyen ve haklarını engelleyen söz konusu açıklamaların bu denli rahat bir biçimde yapılması kabul edilemez. Ayrım gözetmeksizin her çocuğun hakkını savunmaya devam edeceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz. Oynayın çocuklar, dünya sizinle güzel!” ifadelerine yer verildi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Diyarbakır, Barosu:, Suç, duyurusunda, bulunacağız,
Yorumlar
Haber Yazılımı