Haber Detayı
07 Şubat 2017 - Salı 00:03
 
“Doğanın katledilmesi kimseye yarar sağlamaz”
Bingöl’de 8 Ocak itibariyle keklik ve tavşan avlama sezonunun sona ermesine rağmen kaçak avcılığın devam ettiğini belirten Bingöl Avcılar ve Atıcılar Kulübü Başkanı Salim Bazencir, “Yaban hayvanlarının, doğanın katledilmesi kimseye yarar sağlamaz” dedi.
GÜNDEM Haberi
“Doğanın katledilmesi kimseye yarar sağlamaz”

Bingöl Avcılar ve Atıcılar Kulübü Başkanı Salim Bazencir, yaptığı açıklamada, kaçak avcıların yeterince denetlenmediğini belirterek, “"2’inci Dönem av sezonu (keklik ve tavşan) 8 Ocak’ta sona erdi. Ördek avı ise 26 Şubat’ta sona erecek. Ağır kış şartları geçiriyoruz. Yaban hayatında hayvanlar yiyecek bulmakta zorlanıyor. Biz Bingöl Doğa Koruma Milli Parklar personelleri ve derneğimiz ile beraber doğaya muhtelif yerlerde yaşayan hayvanalar için doğaya yem bıraktık. Yemleme çalışmaları devam edecek.

Ancak sezon bittiği halde, özellikle kırsal kesimdeki vatandaşlar kaçak avcılığa devam ediyor. Doğa şartlarının zorluğundan dolayı, hayvanları adeta telef ediyorlar. Türkiye’de yasaların estetiğinden kaynaklı, otomatik av tüfeklerine sahip olunabiliyor. Kaçak avcılar maalesef yeterince denetlenmiyor. Yaban hayvanlarının, doğanın katledilmesi kimseye yarar sağlamaz” dedi.

Kaçak avcılığın önüne geçilmesi gerektiğini belirten Bazencir, “Yaban hayatı şu an çok zor durumda. İnsanlarımızın bu konuda duyarlı olması gerekmektedir. Zamansız avlanma yaparak doğa bitiyor. İnsan ve doğa bir bütündür. Dinimizce de yasak olmasına rağmen, kuluçka dönemi denilmeden kaçak avcılık yapılıyor. Vatandaşların ellerini vicdanına koyması lazım” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Doğanın, katledilmesi, kimseye, yarar, sağlamaz”,
Yorumlar
Haber Yazılımı