Haber Detayı
26 Ocak 2022 - Çarşamba 17:35
 
“DOKTOR SAYILARI ARTTIRILMALI”
HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı Refik Alpaya ve beraberindeki il yönetim kurulu üyeleri, Bingöl İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Emin Gündoğdu’yu makamında ziyaret etti.
SAĞLIK Haberi
“DOKTOR SAYILARI ARTTIRILMALI”

Alpaya, İl Sağlık Müdürlüğü’ne yaptıkları ziyarette, toplumun farklı kesimlerinden sağlık alanında dinledikleri bazı sorun ve sıkıntıları ilettiklerini dile getirdi.

Ziyaretle ilgili açıklama yapan Alpaya, “hasta hakları ile ilgili tüm mevzuatlar, bildirgeler, yönetmelikler ve yeni çalışmalar bir araya getirilerek güncel uygulanabilir yeni ve özel bir hasta hakları yönetmeliği oluşturulabilir. Bu yeni yönetmelikte hasta hakları birimine yapılan başvurular ile uygun olarak ceza ve ödülleri gerektirecek usuller açık ve anlaşılır olmalıdır. Kurumlarda kim, hangi birim, hangi hizmet sunumu ve ihlalin kapsamı ne kadar gibi tüm hizmet ve faaliyetler açık yazılarak bu hizmet aşamalarında kim nerede ihlal oluşturmuşsa o ilgili maddeye göre işlem yapılmalıdır. Özellikle Sağlık Kurulum ve Kuruluşlarında çapraz hasta hakları eğitimleri poliklinik girişlerinde kıyafetleri aynı olan danışmanların sayısı artırılarak triaj Uygulaması ile bilgilendirme ve yönlendirme yapılmalı, hastanelerde çalışan tüm personel mutlaka açık, görünür, anlaşılır, okunur ve fotoğraflı tanıtıcı yaka veya boyun kartı kullanmalıdır.” diye konuştu.

Alpaya, şunları söyledi: “Personellerin vatandaşa karşı tatlı dil ve güleryüz ile bilgilendirme ve yönlendirme yapmalı ve bunun yanı sıra mesai saatlerine uymayan ve görev yerinde bulunmayan personeller sürekli denetlenmelidir. Ayrıca vatandaşın muayene olmak için rahatlıkla randevu alabilmesi ve muayenesini gerçekleştirebilmesi için MHRS 182 çağrı merkezinin alt yapısının güçlendirilerek personel sayısının artırılması önem arz eden konuların başında gelmektedir. Psikolojik, sosyolojik, anatomik ve hedef olarak yetersiz kalan özelliksiz (vasıfsız) personeller hastane gibi profesyonel hizmet sunulan yerlerde istihdam edilmemelidir.

“TEMİZLİK SAĞLIĞIN EN ÖNEMLİ PARÇASIDIR”

Sağlık merkezlerinin temizliklerinin sürekli ve denetlenen bir şekilde yapılması ve klasik temizleme yöntemleri dışında sağlık merkezlerine uygun çağın gerektirdiği ekipmanlar ile temizlik yapılmalıdır. Ayrıca şuna değinmekte de fayda var, temizlik noktasında sadece temizlik ile ilgilenen personel veya yönetimden sorumlu kişilerden beklentide olmak bu hususta yanlış bir davranış olur. Sadece sağlık merkezlerimiz değil, kamuya hizmet veren tüm kurumlarımıza vatandaşlarımızın tümünün gereken hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir.

“DOKTOR SAYILARI ARTIRILMALI”

Hastanelerde sayısal olarak eksik olan brançlarda uzman doktor sayıları artırılmalı, bulunmayan ve uzmanlık gerektiren branşlara hekim atamaları sağlanmalıdır. Örneğin vatandaşlarımızdan bizlere iletilen, Bingöl Devlet hastanemizde Onkoloji bölümünün olmaması bu bölüme ihtiyaç duyan hasta vatandaşlarımız için büyük bir mağduriyete sebep olmaktadır. Hastanelerde çalıştığı halde dışarıda özel sağlık hizmeti sunan her türlü sağlık çalışanı hakkında yasal işlem yapılmalıdır.  Şehrimizde kaliteli personellerin devamlı olarak kalabilmesi için sosyal alanlar ve imkânlar iyileştirilerek genişletilmeli ve cazip hale getirilmelidir. Hastanede çalışan personel maaşları iyileştirilerek farkındalık oluşturulmalı, hastanede çalışmanın pozitif ayrıcalıklı olunması için sosyal şartlar geliştirilmeli, aile hekimliklerinin aktif hale getirilerek hastane poliklinikleri ve acil birimleri asli hüviyetine uygun hale getirilmelidir.

Merkez İlçe Başkanlığımızın yaptığı ziyaretler ve mahalle temsilciliklerimiz aracılığı ile birçok mahallemizdeki sağlık ocağı, aile hekimlikleri ve sağlık merkezleriyle alakadar vatandaşımızın bizlere ulaştırdığı tüm sorun, sıkıntı, istek ve önerileri İl Sağlık Müdürümüz Sayın Dr. Mehmet emin Gündoğdu ile çözüm odaklı görüşerek kendilerine ilettik. Ayrıca İl Sağlık Müdürümüz Sayın Mehmet Emin Gündoğdu’ya göstermiş oldukları misafperverlik için teşekkür ediyorum.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “DOKTOR, SAYILARI, ARTTIRILMALI”,
Yorumlar
Haber Yazılımı