Haber Detayı
11 Haziran 2019 - Salı 00:29 Bu haber 1822 kez okundu
 
DÖNÜŞÜM BAŞLAYAMIYOR!
Kültür Mahallesi kentsel dönüşüm alanında üç yıldır, ‘dönüşüm başlıyor’, ‘Bingöl’ün çehresi değişiyor’ afişleri asılı duruyor ancak ne dönüşüm başlıyor ne de Bingöl’ün çehresi değişiyor.
GÜNDEM Haberi
DÖNÜŞÜM BAŞLAYAMIYOR!

Bingöl Kültür Mahallesi'nde 151 dönümlük alan, 2 bin 707 gün önce kentsel dönüşüm alanı ilan edildi. 3 yıl önce insanlar evlerinden çıkartıldı. 365 gün önce konutların ihalesi yapıldı. 237 gün önce temeli atıldı. Ancak konut yapımlarına hala başlanamadı.

Bingöl Belediyesi tarafından 151 bin dönümlük alan 2011 yılında kentsel dönüşüm kapsamında alındı. 2011 yılından beridir vatandaşlar konutların yapılmasını beklerken, proje çalışmaları yıllar aldı.

Yaklaşık üç yıldır evleri yıkılmasına rağmen yeni konutları yapılmayan vatandaşlar, konut yapımlarına bir an önce başlanmasını istiyor.

14 OCAK’TA SATIŞLARA BAŞLANACAKTI

Ocak 2019 tarihinde Bingöl Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğünden yapılan açıklamada, 15 hektarlık alanında hayata geçirilecek proje kapsamındaki konut ve işyerlerinin 14 Ocak Pazartesi günü satışa sunulacağı ifade edildi.

Açıklamada, “İhale süreçleri tamamlanarak yapım aşamasına start verdiğimiz projemiz kapsamında brüt 161 metrekare 109 adet 1. kat daire (dükkan üstü), 161 metrekare 16 adet zemin kat daire, 221 metrekare 158 rezidans, 112 dükkan (konut altı), 68 dükkan (bina arası baza), 1 fırın, 1 kreş ile AVM projesi içerisinde bulunan 126 ofis, 6 fastfood, 29 dükkan, 1 sinema, 1 eğlence merkezi, 1 hipermarket ile 2 seyir teraslı kafeteryanın satışı yapılacaktır. Söz konusu taşınmazlardan fırın, kreş ve teraslı kafeteryalar talep doğrultusunda pazarlık usulüyle satılacaktır. Belirlenen tarihte satışına başlanılacak taşınmazlar peşin olarak alınabileceği gibi taksitli de alınabilecektir. Taksitli satışlarda yüzde 50’si peşin, yüzde 50’si ise vade olanağı sağlanacaktır. Taksitlendirmeler 60 ila 120 ay aralığında olacaktır. Vatandaşlarımız, Veysel Belgin Gençlik Merkezi’nde bulunan Kentsel Döşüm ofisimizi ziyaret ederek daha geniş bilgiye erişebilirler” denilmişti.

Seçimlerden önce temel atma töreni yapılıp, konut yapımlarına başlanacağı belirtildi ancak seçimden sonra çalışmalar durdu. Yaz aylarına girilmesine rağmen konut yapımlarına başlanmadı. Vatandaşlar konut yapımlarına başlanmasını beklerken belediye sessizliğini koruyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: DÖNÜŞÜM, BAŞLAYAMIYOR!,
Yorumlar
Haber Yazılımı