Haber Detayı
07 Haziran 2019 - Cuma 01:17 Bu haber 1978 kez okundu
 
“Dönüşüm için kredi şart”
Bingöl eski belediye başkanı Yücel Barakazi, kentsel dönüşüm projesinin yapılabilmesi için bankalardan kredi çekilmesi gerektiğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
“Dönüşüm için kredi şart”

Belediye Başkanı Erdal Arıkan’ın, belediyenin borcu ve kentsel dönüşüm projesi ile ilgili açıklaması üzerine değerlendirmelerde bulunan Bingöl eski belediye başkanı Yücel Barakazi,  kendi dönemimin son mesai gününde aldığı resmi belgede, belediyenin 128 milyon TL borcunun olduğunu söyledi.

İller Bankasının altyapı ve Sukap çalışmalarına uyguladığı 9 milyon TL’lik faiz miktarı eklendiğinde bu rakamın 137 milyon 800 bin TL olacağını belirten Barakazi, Arıkan’ın açıkladığı borç miktarından 4 milyon 360 bin TL eksi bir fark oluştuğunu söyledi. 

Yeni yönetimin belediyeyi iki aydır devraldığını hatırlatan Barakazi, hiçbir yatırım yapmadan veya kredi çekmeden borç miktarında iki ayda oluşan 4 milyon 360 bin TL farkın, beş senelik görev süresi sonunda 130 milyon TL’ye varacağını söyledi.

Barakazi, kendi dönemlerinde Türkiye’de piyasaya haftalık ödeme yapan tek belediye olduklarını belirterek, “Tüm esnafta bilir biz haftalık ödeme yapıyoruz. Ödemelerimiz 1 milyon ile duruma göre 2,5 milyon arasında değişirdi. Ocak’tan bu yana son üç ayda 31 milyon bir gelirimiz olmuş.  Biz burada olsaydık iki ayda ortalama 8 milyon lira para ödeyecektik.  Dolayısıyla borç şu anda onların açıkladığı 142 değil de, 136 olacaktı. Türkiye de haftalık ödeme yapan tek belediyeydik” dedi.

Göreve geldiği gün, Serdar Atalay döneminden kalan 162 milyon TL borca razı gelerek görevi kabul ettiğini söyleyen Barakazi, bütçe ile ilgili açıklamalar ve enkaz devraldığına dair söylemlerde bulunulması için kendisine telkinlerde bulunduğunu iddia etti.

BARAKAZİ: BORCU HDP, CHP, MHP DEĞİL, BENİM PARTİM YAPTI

Kendisinin 162 milyon TL ile belediyeni devraldığını belirten Barakazi, şunları söyledi: “Ben geldiğimde, dediler ki borç açıkla, ‘enkaz devraldık’ diye açıklama yap dediler. Bizatihi Genel Başkan Yardımcımız bana söyledi. O zaman Kalkınma Bakanıydı. Dedim ki asla yapmayacağım. İki dönem AK Parti belediyeyi almış ben üçüncü dönemde geldim. Kim yaptı? HDP değil, CHP değil, MHP değil. Bu benim partim, ben asla böyle bir şey demiyorum.

Ben AK Parti belediyeciliğini nasıl getirip yerden yere vurayım. Hizmette süreklilik esastır demiyor muyuz? Üstelik bu hizmet partimizin hizmetinin sürekliliğidir. Borç açıklamayla ilgili genel merkezin uyguladığı bir şey yok, bu yerel siyasetçilerimizin başarısızlıklarını gizlemek için uyguladığı ucuzcu bir taktiktir. AK Belediyecilik diye bir şeyimiz var. Biz iktidar partisi olarak belediyedeki başarılarımızın geleneğiyle bu seviyeye gelmişiz. Ben nasıl derim bir önceki dönem şöyleydi böyleydi. Ben şimdi soruyorum, bu arkadaşlar gelip sorsalardı durumumuz nedir? Durumumuzu onlarla da paylaşırdık. Gelmediler sormadılar.”

31 Mart yerel seçimleri öncesinde MHP ve HDP adaylarının belediyenin mali yapısı ve diğer konularda kendisinden bilgi aldığını belirten Barakazi, AK Parti’den belediye ile ilgili kimsenin bilgi almak için kendisiyle görüşmediğini söyledi.

Barakazi, “İşin kötüsü biz aynı partideniz, M. Ziya Buyankara geldi ilgilendi. Oturdu bir saatten fazla ben onları bilgilendirdim, bütçemiz ve borç durumumuz budur diye. Hişyar Bey geldi onu da bilgilendirdim. Bizimkiler ne ziyarette bulundular, ne de durum nedir dediler. Belki şu şekilde düşündüler; biz müdürler üzerinden bilgileri alırız, alıyoruz bakan bey aracılığıyla ama öyle olsa bile nezaketen gelmeliydiler” diye konuştu.

“ÖZEL BANKALAR KREDİ VERMEYE HAZIR”

Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili TOKİ’ye devredileceği söylentilerine de değinen Barakazi, TOKİ’nin kendi projeleri dışında hiçbir projeyi gerçekleştirmeyeceğini söyledi. Barakazi, TOKİ ile belediye yetkilileri arasında yapılan görüşmelerde TOKİ yetkililerinin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından alınacak krediyle projenin devam etmesi yönünde tavsiyede bulunduğunu da belirtti.

Özel bankaların belediyeye 200 milyon TL kredi vermeye hazır olduğunu belirten Barakazi, kentsel dönüşüm projesi ve finansman konusundaki süreci şöyle anlattı: “Kentsel dönüşüm ile ilgili projemizi önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunduk. Yaklaşık altı buçuk ay onay sürecini geçirdik. Projemiz orada onaylandıktan sonra başbakanlığa sunduk. Bir buçuk ay kadar orda bekledi ve onaylandı. Ardından Cumhurbaşkanlığına gitti, iki hafta sonrada onaylandı. Bu arada biz Genel Başkan Yardımcımız, eski Kalkınma Bakanımız Cevdet Yılmaz’la birlikte dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki’ye gittik. Bu işin fizibilitesinin olup olmadığına dair görüştük. Hem kira yardımlarını almak hem buradaki kredi imkânlarını araştırmak, Çevre Şehircilikten alacağımız destekleri konuşmak hem de son kez bakan beyle de bunu paylaşmak için. Bakan bey özellikle Kayseri’de böyle onlarca proje gerçekleştirmiş biriydi. O zaman Bakan Bey ve siyasilerimizle birlikte oturduğumuzda, Özhaseki bey bana birkaç tane soru sordu. Sorulara verdiğim cevaplardan sonra döndü dedi ki; Cevdet bey hiçbirinizin endişe etmesine gerek yok, siz işinize bakın Başkan Bey bu işi nasıl yapacağını biliyor. Sadece bir tavsiyede bulundu bana; kredi başvurunuz var, bu krediyi almada acele etme, çünkü biz sene başından itibaren belki Şubat’a kadar sarkacak olan bir dönemde yapacağız. Biz kentsel dönüşüme yönelik kredilerin faiz oranlarını ya yüzde bire ya da sıfıra indireceğiz. O zamanda böylece belediye fazla zarar görmesin, kredi almada acele etme dedi. Siyasilerimizin de bulunduğu aynı toplantıda kira yardımlarıyla ilgili yazıyı yazdırdı Sayın Bakanımız, orada onayladı. 24 ayın bütçesini hemen ayırın dedi. Geri kalan kısımla ilgilide vatandaşlar evlerine girinceye kadar kira yardımına biz devam edeceğiz dedi. Şunu da belirteyim birden fazla oturan, bir tek kaydı olan daireler ile ilgili, diyelim ailede iki kişi varsa birine kira yardımını resmi olarak ödedik. Diğerine ise bu proje kapsamında bu hak sahiplerine ödeyeceğimizi vaat ettik.

-KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNE 200 MİLYON TL KREDİ BULUNDU-

Her halükarda bu projenin gerçekleşmesinin bir tek yolu var kredi alınacak. Krediyle ilgili Denizbank, İş Bankası, Vakıf Bank, Halk Bankası ile görüşmeler yaptık. Hepsinin bize söylediği şey; 100 milyon, 150 milyon, 50 milyon vermeye hazırız. Hatta evrak getirdiler imzalamak üzere ancak bakanımız Özhaseki’nin tavsiyesiyle biz bekledik. Hatta Denizbank’ın yetkilileri dediler ki; eğer 50 milyondan daha fazla istiyorsanız bu durumda Rus ortaklarımızın da onayını almamız lazım. Bizde sorun olur mu diye sorduğumuzda isterseniz 200 milyonun onayını hemen alabiliriz demişlerdi.

-TOKİ BU PROJEYİ GERÇEKLEŞTİRMEZ-

TOKİ bu projeyi gerçekleştirmez, TOKİ kendi projelerini gerçekleştirir. Orada artık müzakereler sonucu anlaşmalarına bağlı. Ben olsam TOKİ’ye devredeceğimde, bunun koşullarını konuşmak için bile hak sahiplerinin çağırır konuşurum. Özel koşulları varsa müzakerelere onları da yansıtırım. Arkadaşlar ne yapar ben onu bilmiyorum.”

-BELEDİYE BİNASININ DURUMU-

Geçtiğimiz yıl ihalesi gerçekleştirilen belediye binası ile ilgili açıklamalarda bulunan Yücel Barakazi, “Serdar Bey döneminde o binaların arasına yapılması kararıyla ilgili olarak, şahsen başkan olarak ben bunu buradan çıkarayım demedim. O dönemde geldiğimizde kime sorduysak siz gazetecilerde dahil orda bir belediye binasının yapılmayacağına dair genel kanaat vardı. Orada da şu vardı bir mahsuplaşma kapsamında yanlış hatırlamıyorsam 24 milyon küsur meblağ ön görülmüştü. Daha sonra biz bunu iptal ettik. Dedik ki bu burada olmaz, iptal ettikten sonra yer arayışına girdik. 35 dönümü askeriyeden aldıktan sonra oraya yapmaya planladık. Biz bunu iptal ettiğimizde 2004’tü bunun ihalesini geçen sene yaptık. Geçen sene yaptığımız ihalede 24 değil de 36 küsura gitmiş. Bunun kamu zararı olmadığını herkes biliyor. Bizim yaptığımız bir kazanım var bununda kamuoyu tarafından bilinmesini istiyorum. Biz 20 bin lira karşılığında terminalin yerini TOKİ’den aldık. Kamu zararıysa, sağladığımız bu kamu faydası da konuşulsun. Soruyorum terminalin yeri satılsa bugün piyasada kaça gider” dedi.

Askeri alanla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Barakazi, şunları söyledi: “Askeriyeye 20 milyon civarında iş yaptık. Orada konutlar vardı. Konutları diğer tarafta yaptık bitirdik. O alanın boşaltılması gerekiyordu onu da sağladık. Kalan işler ise kantin ve bir iki su deplasesinin yapılması lazım. Biz oraya 56 tane prefabrik konut yaptık. Baharda başlanacak diye konuşmuştuk. Askeri alanı 25 milyon civarında bir bedelle anlaştık. Fakat öyle görünüyor ki, kantini ve diğer eksiklikleri yaptığımızda belki 35-40 milyona kadar çıkabilir. Enflasyon farkından dolayı 25 milyona yapacağın işi bugünlerde 35-40 milyona yapabilirsin.

Askeri alanda; alt katları ticari olacak şekilde, araç trafiğine kapalı bir cadde yapacaktık. Üst katlarını da büro yapacaktık. Dört kat büro ve alttaki ticari alanlarla birlikte onu kaç yüz milyona satacaktık. Dolayısıyla o proje kendi içerinde kendini 3-4 kez amorti edecekti. Kaç yüz milyon kazanacağımız bir alandı. Projenin başlaması için kredi alacaktım. Ben o projeyi gerçekleştirdiğimde 10 tane belediye binasını zaten bedavaya getirecektim.

Her yıl ilana yapılacak projeleri koyduğumuzda, arkadaşlarımız haklı olarak bana soruyorlardı. Para var mı? Ben hiçbir zaman para yoktur demedim. Enkaz diyorlar ya, ama ben bu işi sonuna kadar kovaladım, inanmasam kovalar mıydım?”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Dönüşüm, için, kredi, şart”,
Yorumlar
Haber Yazılımı