Haber Detayı
12 Ekim 2018 - Cuma 23:35
 
“Dünyada islamofobi hastalığı var”
İlahiyat Fakültesi temel atma töreninde konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Bugün dünyada İslamofobi dediğimiz bir hastalık var. İslam’ı gerçek kimliğinden ayrı bir şekilde göstermeye çalışanlar var, terör örgütleri ile İslam’ı yan yana getirmeye çalışanlar var.
GÜNDEM Haberi
“Dünyada islamofobi hastalığı var”

Onlara verilecek en güzel cevap, gerçek İslam’ı yansıtmaktır” dedi.

 

Bingöl Üniversitesinde İlahiyat Fakültesi, nizamiye girişi ve 50 lojmanın temel atma töreni düzenlendi.

Fakülte inşaat alanında düzenlenen törende konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, temeli atılan 3 işin toplam maliyetinin 40 milyon TL olduğunu söyledi.

Bingöl’ün bir üniversite şehri olduğunu belirten Yılmaz, “İlahiyat fakültesi, 50 lojman ve nizamiye girişinin toplam maliyeti 40 milyon TL’dir. 2007 yılından bu yana da üniversitemize milyonlarca liralık pay verildi. Üniversitemiz 16 bini aşkın öğrencisiyle, 1400 çalışanıyla çok önemli bir yere gelmiş durumda. Bu vesileyle üniversitemize verdiği katkılar için cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Bakan Yılmaz, şunları söyledi: “Laf yapmak kolay ama iş yapmak kolay değil. İş yapanlar bilir ki iş yapılırken, hizmet yapılırken bin bir türlü zorlukla uğraşmanız lazım. Fazla işle uğraşmayanlar, ideolojik siyaset yapanlar her şeyi eleştirirler. İş yapmak zorunda olmadıkları için bol bol konuşurlar ve bu hizmetleri karalamaya çalışırlar. Onlara da vatandaşımız prim vermiyor, kimin hizmet ettiğini kimin etmediğini görüyor.

Bingöl halkı her şeyin en iyisine ayık. Son 15 yılda sağlıktan eğitime, ulaştırmadan altyapıya, birçok alanda Bingöl halkına hizmet yapıldı, inşallah daha fazlasını yapmaya gayret edeceğiz.

Bu altyapılar vesilesiyledir ki, SÜTAŞ başta olmak üzere yeni yatırımların da hızla devam ettiğini görüyoruz.

İnşallah tarımdan sanayine, turizmden başka alanlara kadar Bingöl’de daha fazla istihdam üretildiğini göreceğiz.

Şimdiden SÜTAŞ’ta çok sayıda insan çalışıyor, ama asıl etkiyi bu mega yatırımımız bittikten sonra asıl etkiyi göreceğiz. Yine SÜTAŞ ile üniversite işbirliğinin çok önemli olduğunu düşünüyorum.

İstihdam, ekonomi çok önemli ama her şeyden önemli insan. İnsana ne kadar çok yatırım yaparsak azdır. Bingöl de genç nüfusa sahip bir ilimiz. İnşallah ilahiyat fakültemiz ve diğer fakültelerimizle birlikte gençlerimizi donanımlı bir şekilde dünyaya hazırlayacağız.

Dünyada büyük bir rekabet var, bu rekabet içerisinde ülkeleri güçlü kılan asıl sermaye, asıl varlık insan gücüdür. Nitelikli, donanımlı, girişimci, yeniliklere açık, aklını bir yerlere kiraya vermemiş, ahlaklı, evrensel değerleri tanıyan ama kendi geldiği yeri de unutmayan gençlik, geleceğimizin en büyük teminatıdır. İnşallah böyle bir gençliğin yetişmesine de bu ilim yuvaları fayda sağlayacak.

Bingöl Üniversitesi kendini farklılaştırmak, belli alanlarda başka üniversitelerin önüne geçmek durumunda. O alanlardan biri de ilahiyat.

Bingöl’ün bir geleneği var, medrese geleneği var, geleneksel ilim merkezleri var, alimleri var, dolayısıyla onların da desteğiyle inşallah Bingöl İlahiyat, bölgesinde ve ulusal düzeyde çok etkili, bilinen bir ilahiyat olacak, buna inanıyorum.

Bugün dünyada İslamofobi dediğimiz bir hastalık var. İslam’ı gerçek kimliğinden ayrı bir şekilde göstermeye çalışanlar var, terör örgütleri ile İslam’ı yan yana getirmeye çalışanlar var.

Onlara verilecek en güzel cevap, gerçek İslam’ı yansıtmaktır. İşte bu ilim yuvalarının bu süreçlere de katkıda bulunmasını temenni ediyorum.”

MANTI: ÜLKEMİZ, DİN ADINA BAZI ŞARLATANLARIN SUNDUĞU YANLIŞ FİKİRLERDEN DOLAYI SIKINTILAR ÇEKİYOR

Temel atma töreninde konuşan Vali Ali Mantı, ise, dinin doğru kaynaklardan öğrenilmesi gerektiğini vurguladı.

Vali Mantı, “Bu eğitim kurumlarımızın amacına uygun bir şekilde kullanılacağına inanıyorum. Çünkü bizim millet olarak ayak tutan dinamiklerimizin başında din geliyor. Dinin de doğru kaynaklardan, devlet kaynaklarından öğrenilmesi lazım. Maalesef ülkemiz, din adına bazı şarlatanların sunduğu yanlış hizmetlerden ya da yanlış fikirlerden dolayı zaman zaman maddi-manevi sıkıntılar çekiyor. Bu işin doğrusunu, faydalısını öğrenebilmek için devletimizin denetiminde, kontrolünde dinimizi, İlah’ımızı, Kitabımızı ve önderimizi güzel bir şekilde öğrenme adına çok güzel tesis yapılıyor. İnşallah içini de bu fiziki olgunluğa uygun bir şekilde doldururuz. İlahiyat fakültemizin hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

BARAKAZİ: MEDRESE KÜLTÜRÜ YOK OLMAYA BAŞLADI

Belediye Başkanı Yücel Barakazi ise, şunları söyledi: “Her ne kadar bina yeniden yapılıyor olsa da Bingöl Üniversitesi İlahiyat Fakültesinin Türkiye’de sayılı ilahiyatlar arasında olduğunu biliyoruz.

Şuana kadar üniversite ile birlikte pek çok kültürel faaliyetler yaptık. Bu kültürel faaliyetler şehrimize ciddi katkılar sundu, sunmaya devam ediyor. Özellikle ilahiyat fakültesinin gelecekte Bingöl’de medrese kültürüyle de ortak çalışma gerçekleştirmesini temenni ediyorum. Çünkü köklü bir medrese kültürümüz var ve bu medrese kültürü gittikçe kaybolmaya başladı. Türkiye’de kıraat ilmi iki yerde var. Özellikle güzel Kur’an okuma konusunda Bingöl’e katkı sunmaya devam ediyor. İlahiyat Fakültesi ile birlikte kıraat merkezinin daha güçlü hale gelmesini temenni ediyorum.”

ÇAPAK: KALİTEYE AĞIRLIK VERECEĞİZ

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, bundan sonraki süreçte sadece fiziksel değil, kaliteye de ağırlık vereceklerini söyledi.

Çapak, “Üniversitemiz gün geçtikçe büyüyor. İnşallah bundan sonra hep birlikte büyüteceğiz. Bugün 12 bin metrekarelik İlahiyat Fakültemizin temelini atıyoruz. İnşallah bölgenin en güzel, en iyi İlahiyat Fakültelerinden biri olacak. Çünkü hem mimarisini çok önemsedik hem de İlahiyat Fakültemizin ihtiyaçlarını giderebilecek detaylı bir proje çıkarmaya çalıştık. Ayrıca ana nizamiyemizi yaya nizamiyesi haline dönüştürüp adliye binası karşısında yeni bir nizamiye temelini atmış olacağız. Bir de 50 tane lojmanımız var, bunların 48 tanesinin inşaatları başladı. 2 tanesini de Genç yolunda çiftlik alanımıza yapacağız. Bunların dışında hali hazırda devam eden inşaatlarımız var. Hayvan hastanesi inşallah bölgeye hizmet edecek, daha önce temelini atmıştık, yakın zamanda bitecek. Kütüphanemizi 1-2 ay içerisinde teslim almış olacağız. Daha önce araçlarımız için 2 bin 700 metrekarelik hangar temeli atmıştık, o da inşallah yakın zamanda bitecek.

Bundan sonraki süreçte sadece fiziksel değil, kaliteye de ağırlık vereceğiz ve üniversitemizi bölgenin en iyi üniversitelerine doğu taşımız olacağız. Baktığımızda bölge üniversiteleri arasında iyi bir yerde olduğumuzu da görüyoruz. İnşallah daha ileriye taşıyacağız” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından kurban kesilerek, ilahiyat fakültesinin temeli atıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Dünyada, islamofobi, hastalığı, var”,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
“Dünyada islamofobi hastalığı var”
Yorumlar
Haber Yazılımı