Haber Detayı
06 Mart 2019 - Çarşamba 00:39 Bu haber 1749 kez okundu
 
“Duygusal şiddet birçok soruna yol açıyor”
Duygusal şiddetin birçok soruna yol açtığını belirten Yazar Kübra Tongar, “Duygusal şiddet, duygusal istismar fiziksel ve cinsel şiddetin yanında hafif bir şey gibi gözüküyor. Ama geleceğe olan etkilerine baktığımız zaman bütün suçlu profillerinin geçmişlerinde bir şekilde ailelerinde o huzursuzluk, alay edilme, aşağılanma, bize disiplin ve eğitim gelen adamdan saymama halleri var” dedi.
GÜNDEM Haberi
“Duygusal şiddet birçok soruna yol açıyor”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Emanetleriniz Evlatlarımızdır’ projesi kapsamında ‘Bağırmayan Anneler’ konulu seminer düzenlendi.

Bingöl İl Müftülüğü Konferans Salonunda düzenlenen seminere konuşmacı olarak katılan Aile Danışmanı Ve Yazar Hatice Kübra Tongar, “Çocukların sahibi değiliz emanetçisiyiz” dedi. 

Her iki aileden birisinde duygusal şiddetin olduğunu belirten Tongar, önemsenmeyen duygusal şiddetin ilerleyen dönemlerde oluşturduğu kötü sonuçlarının olduğunu söyledi.

Tongar, “Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Türkiye'de duygusal şiddet her iki aileden birisinde yaşanıyor. Duygusal şiddet, duygusal istismar fiziksel ve cinsel şiddetin yanında hafif bir şey gibi gözüküyor. Ama geleceğe olan etkilerine baktığımız zaman bütün suçlu profillerinin geçmişlerinde bir şekilde ailelerinde o huzursuzluk, alay edilme, aşağılanma, bize disiplin ve eğitim gelen adamdan saymama halleri var. Dolayısıyla 'bağırmayan anneler' derken aslında bundan bahsediyoruz. Duygusal istismar ve şiddetin olmadığı, insanların öfkelerini de ifade ederken insanca iletişime geçtikleri, yetişkin dünyasındaki saygınlığımızla, nezaketimizle çocuklarımızla iletişim kurduğumuz bir sistemden bahsediyoruz" dedi.
Türkiye'nin çocuk gelişimi alanındaki kat ettiği yolu değerlendiren Tongar, “Ben geleceğe dair çok ümitliyim. Sırf kendi çocukluğumuzu hatırlamış olsak, fiziksel şiddet çok iyi bir şeymiş gibi konuşuluyordu. Biz artık bırakın fiziksel şiddeti, duygusal şiddeti yapmayalım noktasına geldik ülke olarak. Çok daha iyi günlere geleceğimize inanıyorum. Her zaman söylediğim bir şey var. Bir anne değişirse, tüm ülke değişebilir” dedi.

Annelere tavsiyelerde de bulunan Tongar, şunları söyledi: “Çocuk sahibi olmak terimi, çocuğun sahibi olduğu anlamına çıkmıyor. Annelere tavsiyem, dilimize geçmiş kavram 'çocuk sahibi olmak' diye olduğu için kendimizi bazen çocukların sahibi zannedebiliyoruz. Öyle sanınca da istediğim gibi muamele edebilirim diye düşünebiliyoruz. Çocukların sahibi değiliz, emanetçisiyiz. Onlar bize emanet. Çocuklarımızın asıl sahibi günü gelecek ve diyecek ki "sizlere ben evlat emanet ettim, ne yaptınız?" Her annenin o soruya verebilecek cevabı olmalı" dedi.
Program, Vali Kadir Ekinci’nin Eşi Tuğba Ekinci’nin Yazar Hatice Kübra Tongar’a  plaket takdim etmesiyle sona erdi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Duygusal, şiddet, birçok, soruna, yol, açıyor”,
Yorumlar
Haber Yazılımı