Haber Detayı
08 Mart 2019 - Cuma 01:15 Bu haber 1130 kez okundu
 
Ekinci’den kadınlar günü mesajı
Vali Kadir Ekinci ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
GÜNDEM Haberi
Ekinci’den kadınlar günü mesajı

Vali Ekinci’nin mesajı şöyle: “Ait olduğumuz kültür ve medeniyet dünyası kadınlarımızı, analarımız, bacılarımız, kızlarımız ve eşlerimiz olarak görmeyi; şefkatin, fedakarlığın, ahlakın, huzur ve sükunetin sembolü olarak bilmeyi öğretmiştir.

‘Cennet anaların ayakları altındadır’ anlayışı ile inancımızda ve kadim geleneklerimizde çok saygın bir yeri bulunan kadınlarımız, bir yandan sevgi, emek ve vefanın bir yandan da bilgeliğin ve hikemiliğin simgesi olarak huzurlu ve sağlıklı bir toplumun mimarlarıdırlar.

Eğitimin başladığı ailenin temel taşı kadındır, kadınlar insanlığın ilk öğretmenidirler. Bir anne olarak kadının bıraktığı boşluğu dolduracak pek az alternatif vardır, hatta yoktur. Dolayısıyla, Kadın mutlu ve huzurlu ise aile, aile mutlu ve huzurlu ise yeni nesiller ve toplum da mutlu ve huzurlu olacaktır.

Kadınlarımız, değerlerimizin temsilcisi, taşıyıcısı ve koruyucusudurlar. Kadınlarımızın sosyal ve siyasal hayatta, eşleri, kardeşleri, babaları ile birlikte daha ileri konumlarda yer almalarının müspet sonuçları yetiştirdikleri nesillere de yansıyacak ve aziz milletimiz ‘gül alıp gül satan, gülden terazi tutan, gülü gülle tartan’ medeniyetin hayat muştulayan altın sayfaları ile yeniden buluşacaktır.

‘Kadına yönelik şiddet ‘insanlık’tan nasip almamış olmaktır.’

Karşılıksız sevgiyi ve paylaşmayı kendilerinden öğrendiğimiz kadınlarımıza yönelik her türlü şiddetin, ayrımcılığın ve istismarın karşısında olduğumuz gibi bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Kadına yönelik şiddet ‘insanlık’tan nasip almamış olmaktır. Tek bir mazlumun ahının dahi arşı titretmeye yeteceğine inanan insanlar olarak kadına şiddet konusunda asla sessiz ve tepkisiz kalmayacağız.

Kadınlarımızın hayatın her alanında etkin bir şekilde yer almalarını, aileden topluma, maddi ve manevi tüm alanlarda katma değer üretmelerini ve yarınlarımızın anne şefkat ve merhameti ile şekillenmesini istiyoruz. Bu yolda daima kadınlarımızın yanında ve destekçileri olmaya çalışacağız. 

Bu duygu ve düşüncelerle; tarih boyunca milletimizin birlik ve beraberliği, istiklal ve istikbali için şehit olan tüm kadınlarımızı hayır ve şükranla yad ediyorum. Başta şehit anneleri ve şehit eşleri olmak üzere tüm kadınlarımızın ‘Dünya Kadınlar Günü’ nü tebrik ediyorum.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ekinci’den, kadınlar, günü, mesajı,
Yorumlar
Haber Yazılımı