Haber Detayı
30 Eylül 2019 - Pazartesi 00:02 Bu haber 3803 kez okundu
 
En tehlikeli fay Bingöl’den doğuyor
İstanbul’da meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremden sonra Türkiye’nin deprem gerçeği bir kez daha hafızalardan yer edinirken, uzmanlar deprem oluşturan fayın Bingöl’den doğduğuna dikkat çekiyor.
GÜNDEM Haberi
En tehlikeli fay Bingöl’den doğuyor

Bingöl, birinci derecede deprem bölgesinde yer alan ve deprem açısından en tehlikeli illerin başında yer alıyor. Kuzey Anadolu Fayı ve Doğu Anadolu Fayı’nın kesiştiği noktada yer alan Bingöl, deprem uzmanlarının uyardığı illerin başında geliyor. İstanbul depreminin yaşanmasına neden olan Kuzey Anadolu Fayı’nın çıkış noktasının Bingöl olduğu belirtilirken, uzmanlar son yıllarda özellikle Yedisu için büyük deprem uyarısında bulunuyor.

Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Genel Jeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tekin Yürür de, İstanbul'da 5.8 büyüklüğündeki depreme neden olan Kuzey Anadolu Fayı'nın, Bingöl Karlıova'dan başladığını, Yunanistan'a kadar uzandığını belirterek, fayın uzunluğunun 1500 kilometre olduğunu söyledi.

Kuzey Anadolu Fayı'nın çalışan aktif bir fay olduğunu belirten Yürür, bu fayın devamlı deprem üretebilecek bir fay olduğunu da ifade etti.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: En, tehlikeli, fay, Bingöl’den, doğuyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı