Haber Detayı
22 Kasım 2020 - Pazar 20:41
 
Engelli araçları için tamir ve bakım istasyonu
Malatya’da kurulacak ‘Engelli Araçları Tamir ve Bakım İstasyonu’, Bingöl, Elazığ ve Tunceli illerindeki vatandaşlara da hizmet verecek.
GÜNDEM Haberi
Engelli araçları için tamir ve bakım istasyonu

Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) 2020 Yılı Fizibilite Desteği Programı kapsamında desteklenen ve Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülecek olan “Engelli Araçları İçin Tamir ve Bakım İstasyonu Projesi” düzenlenen törenle imzalandı.

Fırat Kalkınma Ajansı toplantı salonunda düzenlenen imza törenine, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, FKA Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, FKA İzleme ve Değerlendirme Birim Başkanı Mehmet Şirin Budancamanak ve büyükşehir belediyesi proje uzmanları katıldı.
Törende konuşan FKA Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Fırat Kalkınma Ajansının toplumun dezavantajlı kesimlerinin gündelik hayata daha aktif katılmalarını sağlayan ve sosyal içermeyi destekleyen önemli projelere SOGEP kapsamında destek sağladığını söyledi.

Yoğunlu, FKA’nın 2019 yılından itibaren Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli illerinden oluşan TRB1 Bölgesinde toplam 13 adet proje desteklediğini, bu projeler vasıtasıyla bölgeye 16 milyonun üzerinde destek sağladığını ifade ederek, bu süre zarfında Malatya’da toplam destek tutarının 6 milyon olduğu 5 projenin desteklendiğini kaydetti.

Engelli Araçları İçin Tamir Ve Bakım İstasyonu Projesi’nin dezavantajlı kesimlere sunulan hizmet kalitesinin artırılmasına yönelik yenilikçi ve model nitelikli bir proje olduğunun altını çizen Yoğunlu, şöyle konuştu: “Proje kapsamında; hâlihazırda hizmet sunan engelli araç tamir ve bakım istasyonunun fiziki altyapısının iyileştirilmesi, gerekli atölye ekipmanının ve sık kullanılan yedek parçalarının alınması, tamir için getirilen araçların ikamesi için yeterli sayıda akülü ve aküsüz araç alınması ve yedek parça üretimi için 3 boyutlu yazıcı alınması planlanmaktadır. Engelli vatandaşlarımızın hareketliliklerini kısıtlayan sorunlara çözüm üreterek onların hayata aktif katılımlarını amaçlayan ve 12 uygulama süresim bulunan projenin toplam bütçesi 1.190.000 ve sağlanacak destek tutarı 900.000 bin liradır. Projemizin ilimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. ”
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise büyükşehir belediyesi ile Fırat Kalkınma Ajansı’nın güzel hizmetlere imza attığını söyledi.
Malatya’da toplam bin 700 ortopedik engelli vatandaşın bulunduğunu ifade eden Gürkan, şunları kaydetti: “Elazığ, Bingöl ve Tunceli illerimizi de saydığımız zaman yaklaşık 10 bine yakın ortopedik engelli vatandaşımız var. Bunların büyük bir kısmı engelli araçlarıyla yaşamlarını kolaylaştırmak anlamında hayatlarını sürdürmekteler. Zaman zaman bu araçların bozulması durumunda bu vatandaşlarımız araçlarının bakımı, tamiri ve yedek parça bulunması noktasında hayli zorlanmaktalar. Biz bunun için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızla SOGEP içerisinde Fırat Kalkınma Ajansıyla paydaş olarak bu konuda yapılan proje hem Fırat Kalkınma Ajansı nezdinde hem de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı nezdinde olumlu neticeye varmış ve bugün onun protokolünü imzalıyoruz. İnşallah protokol ile birlikte sosyal hizmetin merkezi haline getirmiş olduğumuz Kernek Külliyemizin bulunduğu alanda engelli araçlarımızın bakım, tamir ve onarımı yapılacak. Ayrıca bütün engelli kardeşlerimizin engelli araçları ile ilgili bakım, onarım, parça değişim işleri devam ederken istedikleri taktirde yedek araç temin edilecektir. Bu projenin Malatya’mıza bölge illerine hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Engelli, araçları, için, tamir, ve, bakım, istasyonu,
Yorumlar
Haber Yazılımı