Haber Detayı
09 Mart 2019 - Cumartesi 00:05 Bu haber 1656 kez okundu
 
“Engelli kadınlarımız dışlanmakta”
Altı Nokta Körler Derneği Bingöl Şubesi Genel Sekreteri Derya Gündüz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, toplum içinde engelli kadın olmanın zorluklarını anlattı.
GÜNDEM Haberi
“Engelli kadınlarımız dışlanmakta”

Toplum içerisinde kadın olmanın çeşitli zorluklarının olduğunu belirten Gündüz, “Bu yapı içerisinde engelli kadın olmak ise çok daha zordur. Engelli kadınlar eğitim alma, evlenme, çocuk sahibi olma, çocuk bakımını gerçekleştirme, bir işe girme gibi rollerini yerine getirirken engelinden dolayı güçsüzleşmekte, toplum tarafından çeşitli olumsuz tutumlarla karşılaşmaktadır.

Engelli kadınlar ilimizde halk tarafından damgalanmakta, dışlanmakta ve ötekileştirilmektedirler. Bu durum toplumun engelli kadınları, onların özelliklerini, sorunlarını ve gereksinimlerini yeterince iyi tanımamaktan kaynaklanmaktadır” dedi.

Genelde engelli kadınların güçlerinin küçümsendiğini, pek çok konuda başarılı olamayacaklarının sanıldığını ifade eden Gündüz, şunları söyledi: “İstihdam oranları ele alındığında ülkemizde çalışan engelli kadın oranının son zamanlarda yükseliş gösterdiği görülmektedir. Bu sayede yaygın geleneksel kültürün benimsediği ‘engelli kadının yeri evidir’ anlayışı yavaş yavaş etkisini yitirmeye başlamıştır ancak engelinden dolayı iş sahası oluşturulamayan veya engel durumuna yönelik iş sahası bulunmayan engelli kadınlar ise işsizlik sorunuyla mücadele etmektedir. Yapılması ön görülen çalışmalar sayesinde ortaya çıkan bu sorunun çözüme ulaştırılması beklentilerimiz arasındadır.

Engelli kadınların mücadele ettiği en önemli konulardan biri de kadına yönelik ihmal ve istismardır. Engelli bireyler, yüksek oranda fiziksel, duygusal ve cinsel her türlü istismara uğramaktadırlar. Engelli kadına yönelik istismar oranının, engelli olmayan kadınlarla benzer şekilde hatta bazen daha yüksek oranda olduğu, engelli kadınların duygusal, fiziksel ve cinsel istismara daha uzun süre maruz kaldığı bilinmektedir. Engelli kadınların diğer kadınlara oranla daha güçsüz oldukları, kendini ifade etmede güçlük çektikleri, toplum tarafından horlandıkları ve küçük görüldükleri, kimsenin kendilerine inanmayacağını düşündükleri için yabancılar, yeni tanışılan kişiler, arkadaşlar, aile dostları hatta akrabalar tarafından cinsel istismara maruz bırakılmaktadırlar. Kadın kutsallığını İslamiyet’ten alıp cennet ile müjdelenen en güzel varlıklardan biridir. Allah’ın kadına vermiş olduğu birçok meziyetler bir annenin ayağı altında saklıdır. Kadın İslam’da bu kadar değer bulmuşken bizde bu emaneti en iyi şekilde koruyarak onlara sahip çıkalım. Engelli kadınlarımızı koruyup gözetmek bizim aslı vazifemizdir. Bu vesile ile tüm emekçi kadınlarımızın kadınlar gününü kutlar Altı Nokta Körler Derneği ailesi olarak engelsiz yarınlar diliyoruz.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Engelli, kadınlarımız, dışlanmakta”,
Yorumlar
Haber Yazılımı