Haber Detayı
04 Aralık 2019 - Çarşamba 00:02 Bu haber 703 kez okundu
 
Engellilerden anlamlı çağrı: “Kaldırım işgallerini kaldıralım”
Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Mücahit Korkutata, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yapılan basın açıklamasında, vatandaşlara ve esnaflara çağrıda bulunarak, “Bizim esnaf kardeşlerimizden, ağabeylerimiz, küçüklerimizden ricamız, lütfen kaldırımları işgal etmeyelim” dedi.
GÜNDEM Haberi
Engellilerden anlamlı çağrı:  “Kaldırım işgallerini kaldıralım”

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Genç Caddesi Saat kulesi önünde biraraya gelen engeli dernekleri ve engelliler adına açıklama yapan Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Mücahit Korkutata, 3 Aralık’ın engellilerin çeşitli aktivitelerinin yapabileceği bir gün olarak belirlendiği anımsattı.

Bingöl’de karşılaştıkların en büyük sorunların başında kaldırım işgallerinin geldiğine dikkat çeken Korkutata, şunları söyledi: “Toplumsal farkındalık oluşturmak için bir aradayız. Engelli dernekleri olarak toplumun refahını sağlamak amaçlı sosyal, kültürel, eğitsel birçok çalışmaya imza attık. Amacımız, engellilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekip toplumsal farkındalığı arttırmak. İlimizin birçok sorunlarından biri olan erişebilirlik, bizlerin hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Şehrin yapılanmasındaki göz ardı edilmiş planlamalar, engellilerin erişim noktasında birçok alana ulaşmasına maalesef engel olmaktadır. Yapılan çalışmalar yarı yarıya tamamlanmış, kalan çalışmalarda inşallah sizlerin de desteğiyle hızlı bir şekilde tamamlansın istiyoruz. Biz engelliler çok şey istemiyoruz. Allah’ın bize lütuf ettiklerini çok iyi idrak ettik. Allah’ın lütfundan çok şükür faydalandık, ehemmiyeti içindeyiz. Biliyoruz ki, bu ruhsat bize çok güzel hayır kapıları açacaktır. Bingöl halkına çok iş düşüyor. Bizim esnaf kardeşlerimizden, ağabeylerimiz, küçüklerimizden ricamız, lütfen kaldırımları işgal etmeyelim. İlimizin sorununu biran önce çözelim. Uygunsuz araç parklarından vazgeçelim, binaları yaparken engellileri de düşünerek yapalım. Hiç birimizin yarına garantisi yok. Dolayısıyla bizler her alanda mağdur değil, sizlerin göz bebeği olmak istiyoruz”

Basın açıklamasına engelli derneklerinin yanı sıra kurum amirleri ve vatandaşlar da destek verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Engellilerden, anlamlı, çağrı:, , “Kaldırım, işgallerini, kaldıralım”,
Yorumlar
Haber Yazılımı