Haber Detayı
07 Şubat 2022 - Pazartesi 17:54
 
FEN LİSESİ KONTENJANI DÜŞÜRÜLDÜ
Bölgede en az öğrencisi sayısına sahip Bingöl Fen Lisesinde, 2022-2023 eğitim öğretim yılı için kontenjanın düşürüldüğü belirtildi.
EĞİTİM Haberi
FEN LİSESİ KONTENJANI DÜŞÜRÜLDÜ

Fen liseleri, illerin en prestijli okulları olarak öğrenciler tarafından büyük rağbet görüyor. Her yıl binlerce öğrencinin okuyabilmek için yarıştığı fen liselerinin kontenjanı bölge illerinde gün geçtikçe artarken, Bingöl’de azaldı. Bingöl Fen Lisesinde 4 şube şeklinde eğitim verilirken, önümüzdeki yıl itibariyle şube sayısının 3’e, öğrenci kontenjanının da 120’den 90’a düşürüldüğü belirtiliyor.

FEN LİSESİ KONTENJANI HANGİ GEREKÇEYLE DÜŞÜRÜLDÜ?

Konu ile ilgili açıklama yapan Eğitim Sen Bingöl Şube Başkanı Faruk Aris, “Daha önceki yıllarda da duyurduğumuz  gibi Türkiye’de en az Fen Lisesi kontenjanına sahip illerden birisi de Bingöl’dür. Buna rağmen 2022-2023 kontenjanı aldığımız bilgilere göre 120’den 90’a düşürülmüştür. Civar illerin pek çoğunda birden fazla Fen Lisesi bulunurken ilimizde bulunan tek Fen Lisesinin de kontenjanın düşürülmesi manidardır. Şayet bina yetersize ivedilikle ilimiz için ikinci bir Fen Lisesi planlanıp açılmalıydı. Bu yapılamazsa, ilimizden pek çok öğrenci civar illere gitmek zorunda kalacaktır. İlimiz civar illerle bir mukayese yapıldığı zaman kontenjanın ne kadar da kısıtlı olduğu aşikârdır” dedi.

Bingöl’de bulunan tek fen lisesine önümüzdeki eğitim yılı için 90 kontenjan ayrıldığını ifade eden Aris, Elazığ’da 3 fen lisesine 360 kontenjan, Muş’ta 2 fen lisesine 240 kontenjan, Malatya’da 6 fen lisesine 660 kontenjan, Erzincan’da 2 fen lisesine 210 kontenjan, Bitlis’te 2 fen lisesine 180 kontenjan, Rize’de 5 fen lisesine 510 kontenjan ayrıldığını belirterek, “Bütün illere sağlanan bu kontenjanların Bingöl’den esirgenmesi siz Bingöl kamuoyunun takdirine bırakıyoruz” dedi.

İLÇELERDE NEDEN PUANLA ÖĞRENCİ ALAN OKUL BULUNMUYOR?

İlçelerde sınavla öğrenci alan okulların bulunmamasının gerekçesini soran Aris, şunları söyledi: “Bingöl’le ilgili bir diğer husus da Genç ve Karlıova gibi öğrencisi fazla olan ilçelerde sınavla öğrenci alan hiçbir okulun bulunmamasıdır. Dolayısıyla bu ilçelerimizden başarılı olan çocuklar sınavla öğrenci alan liselerde okumak için ilçe dışında okumak zorunda kalacaklardır. Zaman kaybedilmeden bu iki ilçemize sınavla öğrenci alan en az bir okul planlanmalıdır. Yine merkezde de Mevlana Anadolu Lisesi ve İMKB Bingöl Lisesi’nin geçmiş yıllarda sınavla öğrenci alan okul kapsamından çıkarılması ilimizin eğitimine vurulan bir darbedir.

Bu sorunları daha önce de sendika olarak gündemleştirdik. Ancak bu güne kadar bir çözüm üretilmediği gibi bu yıl ilimizin Fen Lisesi kontenjanı da düşürülmüştür. Dolayısıyla ilimizin eğitiminin ne kadar sahipsiz olduğu aşikârdır.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: FEN, LİSESİ, KONTENJANI, DÜŞÜRÜLDÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı