Haber Detayı
26 Mayıs 2021 - Çarşamba 18:32
 
FİDELERİ ÜCRETSİZ DAĞITILACAK
Aşağı Çarşı’da kurulan serada yetiştirilen Guldar Domatesi fidelerinin üreticilere ücretsiz dağıtılacağı belirtildi.
GÜNDEM Haberi
FİDELERİ ÜCRETSİZ DAĞITILACAK

Aşağı Çarşı mevkide Ahmet Dursun Düğün salonu altında Cuma Karaarslan ve Selim Dursun ortaklığı ile kurulan üretim tesisinde yetiştirilen Guldar Domatesi fideleri köylü ve çiftçilere ücretsiz dağıtılacak.

Guldar Domatesi tohumunu çoğaltma hedeflerinin olduğunu belirten BİNÇEVDER Başkanı Ziraat Mühendisi Cuma Karaarslan, “3 yıldır biriktirdiğimiz tohumlar ve yetiştirdiğimiz sadeleştirilmiş doğal fideleri köylü ve çiftçilerimize 3 deste halinde ücretsiz vereceğiz. Bunun karşılığında sadece sonbaharda tohum takası şartı olacaktır. 3 deste yani yaklaşık 70-80 fide vereceğimiz vatandaşlarımız, sonbahar döneminde yediğinden içtiğinden sonra 1 avuç tohum getirerek karşılığını ödemiş olacaktır. Bu sebeple Guldar tohumunun devamlılığını sağlamış olacağız” dedi.

Vatandaşların, Aşağı Çarşı’daki seradan fideleri ücretsiz alabileceğini belirten Karaarslan, şunları söyledi: “3 yıldır yaptığımız çalışma ve üretim değeri yüksek rakamlara ulaşmamıza rağmen, pandemi ve dışa hayranlık duyan bazı kesim vatandaşlardan dolayı yerli ve organik ürüne rağbet olmamıştır. Tek hedefim kazanç değildir. Bu tohumun devamlılığı ve her kapıda ekiminin yanı sıra sağlıklı beslenme ve genlerimizin korunması gibi çok nedenim vardı. Üretimimizin iyi olmasına rağmen satış gerçekleştiremedik. Bu sorun değil, şimdi tüm köylü ve çiftçilerimize sesleniyorum 3 deste fide(70-80adet) bedava alarak, bunun karşılığında yazın yüzlerce domatesi  yemesini ve çocuklarına yedirmesini, sonbaharda sadece  20 adet domatesten tohum alarak iade etmesini istiyorum.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: FİDELERİ, ÜCRETSİZ, DAĞITILACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı