Haber Detayı
12 Şubat 2020 - Çarşamba 00:16 Bu haber 713 kez okundu
 
FKA’dan 2020 yılına özel 3 özel program
Bingöl’ün kalkınmasına yönelik 2019 yılında bir çok çalışmayı yürüten Fırat Kalkınma Ajansı(FAK), 2020 yılı içinde 3 önemli program için çalışma başlattığını duyurdu.
GÜNDEM Haberi
FKA’dan 2020 yılına özel 3 özel program

2019 yılında yapılan ve 2020 yılında da yapılacak çalışmalara ilişkin FKA’dan yapılan yazılı açıklamada, 10 yıllık süre zarfında Bingöl’de toplam 156 projenin desteklendiği ve toplam büyüklüğü güncel fiyatlar ile yaklaşık 110 Milyon TL olan bu projelere 62 Milyon TL hibe desteği sağladığı anımsatıldı.

2019 YILINDA YAPILAN ÇALIŞMALAR

Açıklamada, 2010 yılında yerel kalkınmanın ulusal kalkınmanın da anahtarı olduğu bilinci ile çalışmalara başlayan Fırat Kalkınma Ajansının geçen 10 yıllık süre zarfında Bingöl’de toplam 156 projeyi desteklediği belirtildi.

PROJELERE DESTEK

Toplam büyüklüğü güncel fiyatlar ile yaklaşık 110 Milyon TL olan projelere 62 Milyon TL hibe desteği sağladığı kaydedilen açıklamada, “Ajansın Teknik Destek Programı kapsamında ise İlimizde 2010 yılından itibaren toplam 42 proje kapsamında 4042 kişiye eğitim verildi. Ajansın 2019 yılı programları vasıtasıyla Endüstriyel Gelişim Mali Destek Programı kapsamında özel sektör projeleri desteklenmiş olup toplam bütçesi 9.070.925,00 TL olan 11 projeye 4.534.713,29 TL hibe desteği sağlanmıştır. Fizibilite Desteği Programı ile 6 proje ve Teknik Destek Programı ile 7 projeye destek verilerek İlimizin kalkınmasına önemli bir katkı sağlanmıştır. Bu desteklerin yanı sıra, 2019 yılı içinde Fırat Kalkınma Ajansı tarafından 200 civarında yatırımcıya yatırım öncesi, yatırım süreci ve sonrasında danışmanlık ve bilgilendirme hizmetleri verildi. Ayrıca işletmelere yönelik devlet desteklerinin uygulayıcısı diğer kurum ve kuruluşlarla iş birliği içinde söz konusu desteklerin İlde daha iyi tanıtımının yapılması ve uygulanması amacıyla çeşitli çalışmalar yürütüldü. Yine, Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında 2019 yılında 5 işletmeye yatırım teşvik belgesi alma sürecinde danışmanlık hizmeti sağlanırken 4 işletmenin ise yatırım teşvik belgesi yatırım tamamlama ve ekspertiz işlemleri tamamlandı. Çeşitli programlarla sağlanan destekler, bilgilendirme ve danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra İlimizin kalkınmasına katkı sağlamak adına Ajans tarafından çeşitli konularda faaliyetler gerçekleştirildi” ifadeleri kullanıldı.

2019 YILINDA YAPILAN FAALİYETLER

2019 yılında yapılan faaliyetlere ilişkin değerlendirmenin yapıldığı açıklamada, şu bilgiler paylaşıldı: “SÜTAŞ Bingöl yatırımın yereldeki koordinasyon çalışmaları yürütüldü. 2019 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Kalkınma Ajansları için belirlenen ‘Mesleki Eğitim’ teması kapsamında Fırat Kalkınma Ajansı öncülüğünde, Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bingöl Üniversitesi iş birliğinde Mesleki Eğitim ve Kariyer Konferansı, Mobilya ve Tekstil Tecrübe Paylaşımları ve Teknik Geziler düzenlendi ve bu sayede mesleki eğitime yönelik farkındalığın artması sağlandı. Yeniden aktifleştirilme çalışmalarının Ajans tarafından koordine edildiği Kadın Emek Çarşısı ile ilgili iş ve işlemler ve görünürlüğünün arttırılması ve tanıtımı kapsamında çalışmalar yürütüldü. Bingöl 1. Kış Foto Safari’nin hazırlık sürecinin koordinasyonu ve başarılı bir şekilde düzenlenmesi sağlandı. Bingöl Valimizin talimatı ile kurulan İl Proje Ekibinin koordinasyonu sağlandı. İlimizin ihracat potansiyelinin arttırılması ile ilgili çalışmalar kapsamında Pazar Fırsatları Seminerleri düzenlendi. Bingöl Üniversitesi PİKOM çalışmalarına destek sağlandı. Kamu-Üniversite-Sanayi İş Birliği (KÜSİ) çalışmalarına katkı sağlandı.

Yöresel ürünlerimizin tanıtımı kapsamında ulusal fuar katılımları gerçekleştirildi. İlimizin etkili bir şekilde tanıtımına katkı sağlamak için tur şirketleri ve blogger’lara turistik değerlerimiz tanıtıldı. Hacettepe Üniversitesi iş birliği ile İlimizde kurulması planlanan Teknokent çalışmalarının koordinasyonu sağlandı. Bingöl Valiliği Koordinasyonunda, Bingöl Kentpark Projesinin Yap-İşlet-Devret Modeliyle hayata geçmesine yönelik proje tanıtım ve yatırımcı çekilmesine yönelik çalışmalar yürütüldü. Tekstil-Konfeksiyon Sektörü İstihdam Sayılarında 162’ye Yakın Artış İlimiz tekstil-konfeksiyon alanında, maliyet ve rekabette büyük avantaj sağlayan devlet destekleri açısından en avantajlı İller arasında olmasının yanı sıra, Tekstilkent Projesi, Bingöl Üniversitesi tekstil bölümü ve meslek liseleri tekstil bölümlerinin varlığının etkisi ayrıca, son yıllarda sektörün ilerleme kaydetmesiyle oluşan üretim kültürü gibi nedenlerle önemli bir gelişme potansiyeline sahip olmakla birlikte bu kapsamda yapılan çalışmalarda önemli bir mesafe alınmış, sektörde 2019 yılında hem merkez ilçede hem de Solhan, Karlıova ve Genç ilçelerinde de yeni yatırımların hayata geçmesiyle birlikte sektörde bir yıl içerisinde belli büyüklüğün üstündeki firma sayısı 7’den 12’ye, 2018 yılının sonunda 630 olan istihdam sayısı ise 2019 yılının sonunda 1650’e çıkmıştır. 2020 yılında da bu alanda firma ve istihdam sayısının arttırılması amacıyla yeni yatırımcıların ilimize gelmesi için çalışmalar yürütülmesi ve Tekstilkent’in devamı olarak nitelendirilen ve Fırat Kalkınma Ajansı’nın Güdümlü Proje Desteği kapsamında yapılması planlanan Tekstil Park ile ilgili çalışmaların yürütülmesi planlanmaktadır”

2020 YILINDA YAPILACAK ÇALIŞMALAR

Fırat Kalkınma Ajansının 2020 yılında belirli temalar çerçevesinde faaliyetlerine yoğunlaşıp, bölgenin potansiyelini hayata geçmesine yönelik 3 temel alana özel programlar geliştirdiği vurgulanan açıklamada,

İmalat Sanayinde Kurumsallaşma ve İhracatın Geliştirilmesi Sonuç Odaklı Programı: Bu programla, İmalat sanayinde faaliyet gösteren işletmelerin kurumsal yapısının güçlendirilmesi, stratejik yönetim yetkinliklerinin geliştirilmesi sağlanarak rekabet gücünün artırılması ile Bölge ihracatının artırılması temelinde, Bölgedeki işletmelerin kurumsal yönetim yetkinliği ile tasarım, ar-ge, ürün geliştirme yeteneklerinin artırılması ve Bölgede ihracat yapan firma sayısının artırılması sağlanacaktır. Bu kapsamda Fırat Kalkınma Ajansı tarafından Yönetim Danışmanlığı Mali Destek Programı ile çağrıya çıkılması planlanmaktadır. Program kapsamında Fırat Kalkınma Ajansı tarafından 2020 yılı içinde Bingöl Tekstil Park ve Bingöl Organize Sanayi Bölgesi Altyapısının Güçlendirilmesi Güdümlü Projelerinin yürütülmesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yatırım programına alınan ve Türkiye’nin en büyük sanayi sitelerinden biri olacak 501 adet işyerine sahip Bingöl 3. Kısım Sanayi Sitesinin yatırım sürecinin takibi ve Avrupa Birliği - Türkiye “Mali İşbirliği” çerçevesinde Katılım Öncesi Yardım Aracı kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın uyguladığı Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında Fırat Kalkınma Ajansı tarafından hayata geçirilen Bingöl İŞGEM’in faaliyetlerinin koordinasyonu sağlanacaktır.

Yukarı Fırat Havzası Turizm Destinasyonu Geliştirilmesi ve Markalaştırılması Sonuç Odaklı Programı: Bu programla da Bölge illerimizin içinde yer aldığı Yukarı Fırat Havzası olarak tabir edilen Bölgede turizm destinasyonlarının oluşturulması, markalaştırılması ve tanıtılması, turizm değerlerinin altyapı eksikliklerinin giderilmesi ile Bölgemize düzenlenen düzenli tur sayısının arttırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda kısa sürede İlimizdeki önemli turistik değerlerden biri haline gelen Hesarek Kayak Merkezi, Çapakçur Vadisi Rekreasyon ve Yaşam Alanı Projesi ve Bingöl Kentpark Projesi gibi önemli alanlarla ilgili faaliyetler yürütülecektir.

Tarımsal Üretimde Katma Değerli Üretime Geçiş Sonuç Odaklı Programı:

Bu programla da Ajans tarafından ilgili kurumlarla işbirliği içinde hem süt hayvancılığı ve yem bitkilerinin üretiminin geliştirilmesi, tarımsal üretici örgütlenmelerinin etkinlik düzeyinin artırılarak üreticiler arasındaki işbirliklerinin geliştirilmesi ve tarımda verimliliği artırmaya yönelik tekniklerin yaygınlaştırılması sağlanacaktır. Bu kapsamda 2019 yılında Fırat Kalkınma Ajansı ile Bingöl İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında yapılan Süt Hayvancılığı, Bitkisel Üretim, Hayvan Hastalıkları ile Mücadele konularında yetiştiricilerin bilinçlendirilmesi eğitimleri ve bölgeye uygun süt hayvancılığı çiftliği tip projelerinin tanıtılması iş birliği protokolü kapsamında İl genelinde verilen elliden fazla eğitime yaklaşık 1800 kişi katılmış olup eğitimler devam etmektedir. Ajansın bu üç programının yanı sıra 2020 yılında Bölgemizdeki ‘Yöresel Ürünlerin Ticarileştirilmesi ve Markalaşması’ Yerel Kalkınma Fırsatı ile yöresel ürünler ve coğrafi işaret tesciline dair farkındalığın artırılması, coğrafi işaret tescilli ürün sayısının artırılması ve Bingöl balının, tanıtım-pazarlama çalışmaları ve organik bal sertifikasyon süreçleri ile İlimizin en önemli marka değerlerinden birine dönüştürülmesi için çalışmalar yürütülecektir. ‘‘Kaynak Verimliliği’’ Yerel Kalkınma Fırsatı ile de verimli ekonomilere geçişi Bölge ölçeğinde sağlayabilmek için işletmelerden hane halkına kadar enerji harcayan herkeste verimlilik bilincinin oluşturulup harekete geçirilmesinin özendirilmesi için 2020 yılında çeşitli faaliyetler uygulanacaktır. Son olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde yeniden şekillendirilen Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Ajans ve paydaşları ile birlikte geliştirilen Güdümlü Projelerle de dezavantajlı grupların beşeri sermayesini güçlendirmek ve toplumsal bütünleşme sürecine destek olmak amacıyla Bölgemizdeki göç, yoksulluk ve işsizlik gibi sorunların ve değişen sosyal yapının ortaya çıkardığı ihtiyaçlara kısa sürede karşılık vermek için 2020 yılında yeni projeler geliştirilecek olup, 2019 yılında bu kapsamda onaylanan Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün başvuru sahibi olduğu ve 1 Milyon 400 Bin TL destek alan ‘‘Bingöl Tasarım ve Beceri Atölyeleri’’ projesi hayata geçirilerek eğitim alanına önemli bir destek daha sağlanmış olacaktır”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: FKA’dan, 2020, yılına, özel, 3, özel, program,
Yorumlar
Haber Yazılımı