Haber Detayı
19 Kasım 2020 - Perşembe 19:18
 
Genç’te HES kurulacak
Genç İlçesi ile Lice İlçesi sınırlarında bulunan Sarım Çayı üzerinde hidroelektrik santrali kurulacağı bildirildi.
GÜNDEM Haberi
Genç’te HES kurulacak

Bingöl akarsuları üzerinde yeni bir hidroelektrik santrali (HES) kurulması planlanıyor. Son yıllarda Bingöl Merkez başta olmak üzere birçok ilçede dereler üzerinde kurulan HES’lere bir yenisi ekleniyor. Silvan Elektrik tarafından Genç İlçesi ile Lice İlçesi sınırlarında bulunan Sarım Çayı üzerinde kurulması planlanan HES ile ilgili ÇED süreci başlatıldı.

Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğünden yapılan duyuruda, “Genç ilçesi Dicle Havzası, Sarım Çayı ve yan kolları üzerinde Silvan Elektrik Üretim LTD.ŞTİ. tarafından yapılması planlanan Birsu Hidroelektrik Santrali (88,886 MWm - 86,279 MWe) projesi ile ilgili olarak bakanlığımıza sunulan ÇED Başvuru Dosyası, Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin 8. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve başvurunun ÇED Genel Formatına uygun hazırlandığı anlaşılmış olup, projeye ilişkin ÇED süreci başlatılmıştır. Çevresel Etki Değerlendirmesi süreci tamamlanana kadar, süreç ile ilgili her türlü bilgiler ve projeye ilişkin görüş, soru ve öneriler Bingöl Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderilebilir” denildi.

ÇED başvuru dosyasında, “Proje, Silvan Elektrik tarafından Dicle Havzası’nda, Bingöl İli Genç İlçesi ve Diyarbakır İli Lice İlçesi sınırlarında Sarım Çayı üzerinde kurulması planlanan BİRSU HES projesini kapsamaktadır. Proje kapsamında ardışık olarak 2 adet regülatör, 3 adet Bend, 5 adet İletim Tüneli ve sonrasında Yükleme Havuzu, Cebri Boru ve BİRSU HES Santral Binası planlanmıştır. Proje alanı Dicle Havzası’nda yer almaktadır” ifadelerine yer verildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Genç’te, HES, kurulacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı